1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czym różnią się kosmetyki naturalne od innych?

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
Kosmetyki naturalne to obecnie poważna konkurencja dla kosmetyków konwencjonalnych. Wiele kobiet sięga właśnie po takie produkty z uwagi na ich skład. Jeśli zastanawiasz się, czy warto je kupować, przeczytaj ten tekst. Wyjaśnimy w nim główne różnice między kosmetykami naturalnymi a innymi.

Półki w drogeriach pełne są różnych rodzajów kosmetyków. Obecnie wybór jest naprawdę duży i czasami ciężko jest zdecydować się na określoną linię produktów do pielęgnacji. Dlatego tak ważne jest, aby znać cechy charakterystyczne i różnice między nimi. Tylko wtedy będziesz mogła dokonać świadomego wyboru i zdecydować, które kosmetyki spełnią twoje oczekiwania.

Skład kosmetyków naturalnych – czy różni się od składu innych produktów?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: i tak, i nie. Z jednej strony większość kosmetyków powstaje z identycznych grup składników. Oznacza to, że we wszystkich kremach, balsamach i lotionach znajdziemy podobne substancje. Tymi komponentami są:

  • woda,
  • tłuszcze,
  • emolienty,
  • konserwanty,
  • zapach.

Skład procentowy, czyli proporcje użytych składników mogą się różnić w zależności od rodzaju i konsystencji produktu. Jednak czym wyróżnia się skład kosmetyków naturalnych? W głównej mierze chodzi o to, jakie konkretne substancje znajdziemy na liście składników.

Podstawowe elementy składu kosmetyków – woda, tłuszcze i emolienty

Najważniejszy składnik wielu kosmetyków to faza wodna. W przypadku produktów naturalnych stanowią ją zwykle wyciągi i hydrolaty roślinne, które powstają jako produkt uboczny destylacji części roślin parą wodną. Wnoszą one nową jakość, ponieważ wykazują dobroczynny wpływ na cerę (np. hydrolat z róży damasceńskiej działa kojąco i łagodząco, a przy tym antyseptycznie). W odróżnieniu od tanich olejów mineralnych lipidy w kosmetykach naturalnych to zwykle oleje roślinne tłoczone na zimno. Oleje roślinne są również emolientami stosowanymi zamiast silikonów i związków chemicznych, które są częścią składu kosmetyków konwencjonalnych.

Czy w kosmetykach naturalnych są konserwanty, zapachy i barwniki?

Kosmetyki zawierają konserwanty, zapachy oraz barwniki po to, aby były trwałe, łatwe w przechowywaniu, ładnie wyglądały i pachniały. W kosmetykach naturalnych można znaleźć olejki eteryczne i ekstrakty z roślin, a także delikatne konserwanty. Nie stosuje się tam barwników syntetycznych.

Wyższa cena kosmetyków naturalnych – czy warto ją płacić?

Składniki, z których produkuje się kosmetyki naturalne, są zwykle mniej przetworzone niż ich odpowiedniki w kosmetykach konwencjonalnych. Często też są pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, a ciężko znaleźć produkty mineralne i syntetyczne. Te cechy wpływają na skuteczność i tolerancję przez skórę, a także powodują wzrost ceny produktów, gdy porównasz ją z kosztem zakupu standardowych kosmetyków.

Biorąc pod uwagę skuteczność i zarazem delikatność produktów naturalnych, wyższa cena spowodowana jest odpowiednio lepszą jakością. Jeśli zależy ci na tym, aby twoja codzienna pielęgnacja była zgodna z naturą, wybierz kosmetyki naturalne.

Artykuł powstał we współpracy z

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze