1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Jak naturalnie poradzić sobie ze stresem?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Pomimo, że jeszcze wciąż cieszymy się latem i wakacjami, nieuchronnie zbliża się czas jesieni, a co za tym idzie – powrotu do szkoły, przedszkola i… do pracy po letnim urlopie. Dla wielu osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci, bywa to jeden z trudniejszych okresów w roku. Jak można sobie skutecznie i naturalnie poradzić ze stresem, który w tym czasie nas dopada?

Stres, który niekiedy potrafi być motywujący i dopingujący, najczęściej jednak stanowi dla większości osób spory problem i trudno jest sobie z nim skutecznie poradzić na co dzień. Przewlekły, powtarzający się stres uniemożliwia normalne funkcjonowanie i zaburza nasz dobrostan na poziomie fizycznym, emocjonalnym oraz intelektualnym.

Stres po wakacjach

Dzieci często ogólnie stresują się szkołą lub przedszkolem; dla najmłodszych trudny jest w szczególności ten pierwszy raz, gdy dziecko nie bardzo jeszcze wie, czego może się spodziewać. Dla wielu maluchów nowe otoczenie, nowi koledzy, nauczyciele i opiekunowie, a także zupełnie nowe obowiązki, to sytuacja stresująca i niepokojąca. Stresują się też dzieci starsze, ale bardziej nieśmiałe i wycofane, które trudniej nawiązują relacje z rówieśnikami lub te, które nie zawsze dobrze sobie radzą z obowiązkami szkolnymi.

Dorośli martwią się raczej tym, że letni odpoczynek już dobiegł końca i trzeba wrócić do, nie zawsze ulubionej, pracy. O tej porze roku stresuje nas jednak nie tylko praca i nadmiar obowiązków, ale też fakt, że dni są już zauważalnie krótsze i chłodniejsze, a to oznacza czas jesiennych słot i wiatrów. A wiadomo, że jesienna aura i brak słońca sprzyja nie tylko infekcjom, ale też spadkom nastroju, większemu zmęczeniu i, niestety, większej podatności na stres. Jeśli jesteśmy zestresowani, silniej reagujemy na niemiłe sytuacje, które nas spotykają. A tych nie brakuje – wystarczy przykra rozmowa z szefem, kłótnia z partnerem, uwaga od nauczycielki, zła informacja w mediach czy źle przespana noc.

Jak rozpoznać symptomy stresu?

Do najczęściej spotykanych oznak stresu należą:

– objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego – takie jak między innymi problemy ze skupieniem uwagi, z pamięcią i uczeniem się, pogorszenie zdolności poznawczych, obniżona zdolność koncentracji w pracy. Z jednej strony może pojawić się ogólne zmęczenie i wyczerpanie intelektualne, a z drugiej strony występuje nadpobudliwość nerwowa, rozdrażnienie, łatwość irytacji, niepokój, lęki, czy kłopoty ze snem.

– ze strony wegetatywnego układu nerwowego – to symptomy na poziomie fizycznym, do których należą przede wszystkim zaburzenia przewodu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego oraz układu moczowego. Pod wpływem stresu pojawiają się np. bóle i skurcze brzucha o niezidentyfikowanej przyczynie, biegunka o podłożu emocjonalnym, niestrawność, brak apetytu, palpitacje, przyspieszone tętno, nagłe skoki ciśnienia tętniczego, drżenie rąk, nadmierna potliwość, czy też częstsze oddawanie moczu na tle nerwowym.

W sytuacji stresowej znacznie łatwiej o rozdrażnienie, nadmierne pobudzenie nerwowe, skłonność do podnoszenia głosu i… sytuacja się tylko pogarsza, więc stresujemy się jeszcze bardziej. Jak zatem można sobie skutecznie poradzić ze zdenerwowaniem, aby nie dopuścić do rozwoju dolegliwości, wynikających ze stresu?

Co robić w stresowej sytuacji?

Jest kilka sposobów, które pomogą ci opanować stres i powrócić do równowagi emocjonalnej. Przede wszystkim w sytuacji nagłego stresu, gdy dopada cię silne zdenerwowanie lub niepokój, skup się na oddechu. Oddychaj głęboko, przeponą, skupiając się tylko na wdychaniu i wydychaniu powietrza. To umożliwi ci nie tylko uspokoić skołatane nerwy, ale też dotleni organizm i na chwilę odsunie twoją uwagę od stresującego czynnika i przestaniesz myśleć o trudnej sytuacji. To z kolei pomoże się zrelaksować, zapanować nad lękiem i uspokoić emocje. Spokojny i głęboki oddech jest doskonałym i szybkim sposobem na stres i nerwy.

Naturalny sposób na skołatane nerwy

Wiele osób szuka właśnie w naturze bezpiecznego środka na uspokojenie. Tu z pomocą przychodzą leki homeopatyczne, które są produktami naturalnymi.

Ich ważnym atutem i przewagą nad wszystkimi innymi lekami, w tym ziołowymi, jest bezpieczeństwo ich stosowania. Leki te nie powodują działań niepożądanych i nie wchodzą w interakcje z innymi zażywanymi przez nas medykamentami i metodami terapeutycznymi.

Jest to szczególnie ważne w przypadku stresu. Homeopatię można bowiem stosować w każdej grupie wiekowej – nawet u małych dzieci, stresujących się pójściem do przedszkola, sprawdzianem lub wystąpieniem w szkolnym przedstawieniu. Również w przypadku dorosłych mamy często do czynienia z sytuacjami, w których musimy zachować pełną uwagę i koncentrację i nie możemy pozwolić sobie na „nadmierne uspokojenie”. Jest tak np. przed egzaminem, ważną rozmową, czy wystąpieniem publicznym. Na uwagę zasługuje również fakt, że po lekach homeopatycznych można bezpiecznie prowadzić samochód. Produkty te uspokajają i łagodzą dolegliwości związane ze stresem, lecz jednocześnie nie otępiają i nie upośledzają naszej koncentracji i percepcji.

Jeśli denerwujemy się przed egzaminem, sprawdzianem, wystąpieniem na forum, rozmową o pracę czy jakimkolwiek innym stresującym wydarzeniem, warto jest przedtem zażyć Gelsemium sempervirens. U osób, u których stres powoduje problemy z koncentracją i pamięcią, rozkojarzenie, nerwowość oraz dolegliwości psychosomatyczne (np. biegunka lub częste oddawanie moczu na tle nerwowym), pomoc w ich złagodzeniu może przynieść Argentum nitricum.

Gdy nasze dziecko stresuje się przed pierwszym pójściem do przedszkola, ponieważ oznacza to rozłączenie z mamą i pozostanie w nieznanym otoczeniu, przyda się Ignatia amara. Preparat ten pomoże również w każdej sytuacji, związanej z rozstaniem lub utratą bliskiej osoby (rozłąka, rozstanie, wyjazd, a także ostateczne odejście kogoś bliskiego).

Gdy stres jest następstwem szoku emocjonalnego, jeśli np. otrzymamy złe wiadomości, które są dla nas przysłowiowym „gromem z jasnego nieba”, dobrze mieć wtedy pod ręką Aconitum napellus.

Staphysagria przyda się natomiast tym, którzy czują, że zostali niesprawiedliwie potraktowani i z tego powodu rozwijają symptomy stresu. Może się tak zdarzyć np. po utracie pracy, niezdanym egzaminie, niezasłużonej uwadze w szkole lub każdej sytuacji, która niesie ze sobą poczucie krzywdy i negatywne emocje, którym nie można dać upustu.

W przypadku dolegliwości o charakterze głębszym lub bardziej skomplikowanym, a także jeśli dokucza nam stres przewlekły, w istotny sposób zaburzający nasz dobrostan na co dzień, dobrze jest zasięgnąć porady doświadczonego lekarza homeopaty, który poprowadzi terapię indywidualną i dostosuje leczenie do stanu i potrzeb danej osoby.

Roślinne preparaty uspokajające

Istnieje szeroki wybór uspokajających leków ziołowych, opartych na naturalnych składnikach pochodzenia roślinnego. Dostępne są krople, tabletki, kapsułki, a także najbardziej tradycyjne, lecz jednocześnie bardzo skuteczne – ziołowe napary i herbaty. Do najczęściej polecanych leków roślinnych o działaniu uspokajającym należy np. kozłek lekarski (bardziej znany jako waleriana), melisa lekarska, męczennica oraz szyszki chmielu. Przy kłopotach z zasypianiem doskonale sprawdza się ciepły napar z kwiatów lawendy lekarskiej przed snem lub ciepła kąpiel z dodatkiem kilku kropli eterycznego olejku lawendowego.

Ukojenie nerwów zapachem

Takie olejki eteryczne, jak olejek lawendowy, różany, z melisy, jaśminowy, pomarańczowy, paczulowy, czy olejek z drzewa sandałowego mogą być z powodzeniem wykorzystane w celu uspokojenia, wyciszenia i łagodnej relaksacji. Można je stosować za pomocą dyfuzora – wtedy rozpylane są w postaci aromatycznej mgiełki, a zapach poprzez drogi oddechowe dostaje się do organizmu i wywiera działanie ogólne. Olejki eteryczne można również dodawać do wieczornej kąpieli. W połączeniu z ciepłem wody i chwilą relaksu pomogą nam uzyskać stan wyciszenia, co z kolei ułatwi zasypianie i zapewni głęboki i regenerujący sen.

Aktywność fizyczna

W przypadku, gdy stres jest naszym codziennym towarzyszem, dobrze jest umieć go rozładować poprzez takie aktywności, jak sport, spacery oraz częste przebywanie na łonie natury. Naturalny spokój obecny w przyrodzie ma niezwykle pozytywny wpływ na poprawę nastroju i samopoczucia fizycznego i emocjonalnego. Nic bardziej nie koi naszych nerwów, niż relaks w otoczeniu drzew, spacer po parku, łące, nad morzem, czy w lesie.

Rozmowa z bliską osobą

Pozytywne, uspokajające rozmowy i spotkania z przyjaciółmi pomagają nabrać dystansu do problemów i uwolnić negatywne emocje. Wysłuchanie, zrozumienie i empatia ze strony drugiej osoby potrafi w znacznej mierze uwolnić się od ciężaru zmartwień i trosk. Przyjacielska i pełna zrozumienia rozmowa może mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o nasze samopoczucie i radzenie sobie ze stresem i kłopotami dnia codziennego.

Uwaga! Jeżeli stres w poważnym stopniu zaburza twoje samopoczucie, upośledza normalne życie i obserwujesz u siebie pewne dolegliwości emocjonalne, z którymi nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie, jest to wskazaniem do skorzystania z pomocy specjalisty i z reguły wymaga dłuższej terapii i pracy ze sobą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze