1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Zdrowa ona – czas na troskę o siebie

Marzymy o długim życiu w jak najlepszej formie fizycznej, a nie potrafimy znaleźć czasu na sport, zdrowe posiłki i zapominamy o badaniach profilaktycznych. (Fot. iStock)
Marzymy o długim życiu w jak najlepszej formie fizycznej, a nie potrafimy znaleźć czasu na sport, zdrowe posiłki i zapominamy o badaniach profilaktycznych. (Fot. iStock)
Marzymy o długim życiu w jak najlepszej formie fizycznej i psychicznej, ale robimy zbyt mało, by osiągnąć ten cel. Dlaczego zaniedbujemy siebie, jednocześnie zadowalając wszystkich wokół?

Lęk o przyszłość, odpowiedzialność za innych, chęć bycia docenioną, a czasem nawet perfekcyjną: żoną, matką, pracownicą, panią domu – sprawiają, że bierzemy na siebie za dużo.
Wiele z nas zaczyna dzień o 6 rano, kończy o północy i właściwie nie ma w ogóle przestrzeni na sprawy, które nie wynikają z bieżących obowiązków. Lista zadań do zrobienia jest długa. O odpoczynku nie ma mowy.

Zarówno sprawy zawodowe, jak i domowe to nieustanny pościg oraz poczucie, że cały czas mamy coś do zrobienia. No bo przecież wciąż można lepiej i więcej. Ciągle porządkujemy, remontujemy, wiele z nas organizuje dzieciom dodatkowe zajęcia, a zaraz potem zamienia się w kierowcę i operatora wszystkich ambitnych rodzinnych projektów. I tak przez całe życie – obowiązek przede wszystkim. Na odpoczynek, regenerację i przyjemności nie starcza czasu. Zapominamy też o swoim zdrowiu. W natłoku powinności nie troszczymy się o siebie, nie dbamy o swój dobrostan.

Psychoterapeutka Chérie Carter-Scott porównuje przyjemność do smaru, który sprawia, że maszyna życia funkcjonuje sprawnie. Bez radości i frajdy się zacina, a człowiek załamuje. Do jak wielu z nas pasuje to porównanie? W natłoku zajęć i obowiązków stajemy się obojętne na własne potrzeby i oczekiwania, bo spełniamy cudze.

Paradoksalnie nie umiemy dawać sobie radości, choć żyjemy w czasach kultu przyjemności. Marzymy o długim życiu w jak najlepszej formie fizycznej, a nie potrafimy znaleźć przestrzeni na sport, zdrowe posiłki, medytację, odpowiednią ilość snu. Wiemy, że zdrowie w naszym życiu jest najważniejsze, a zapominamy o badaniach profilaktycznych i regularnym badaniu się.

Pierwszym krokiem do opanowania lekcji troski o siebie jest wyznaczenie jej miejsca i czasu w swoim życiu. Na sztywno. W każdym dniu powinno znaleźć się miejsce na coś, co będzie tylko nasze – spacer, drzemka, odpoczynek pod kocem z ulubioną herbatą, przerwa na zdrowy koktajl…

Co roku każda z nas powinna mieć w kalendarzu zablokowany czas na zadbanie o swoje zdrowie, zrobienie przeglądu i badań profilaktycznych, które przecież ratują życie. Tymczasem Polki nie doceniają znaczenia badań profilaktycznych – tak wynika z raportu „Profilaktyka zdrowia kobiet” [1], który powstał z inicjatywy Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. – firmy farmaceutycznej, która dba o zdrowie kobiet i regularnie troszczy się o ich potrzeby oraz edukuje w zakresie profilaktyki zdrowotnej.

Tylko 28 proc. respondentek poddaje się regularnym badaniom profilaktycznym, 23 proc. odwiedza lekarza tylko wtedy, gdy odczuwa dolegliwości bólowe, a 16 proc. przyznaje, że boi się kontaktu z lekarzem. Natomiast 6 proc. Polek w ogóle nie chodzi do lekarzy i się nie bada. O regularne badania najczęściej dbają kobiety dojrzałe, powyżej 45. roku życia. Jednak nawet w tej grupie regularnie robi to zaledwie co trzecia badana (34 proc.). Niepokoi fakt, że wraz z wiekiem motywacja do badań profilaktycznych maleje – w grupie respondentek powyżej 54. roku życia regularnie bada się tylko 25 proc. Największy problem ze zrozumieniem sensu wspomnianych badań mają najmłodsze Polki – w przedziale wiekowym 18–24 lata. Aż 35 proc. badanych w tej grupie przyznaje, że nie wykonuje żadnych badań profilaktycznych. To stanowczo za mało!

Najskuteczniejszym motywatorem do badań profilaktycznych jest wewnętrzne przekonanie, że są one ważne i warto się im poddawać (wskazuje na nie 35 proc. respondentek)[1]. Żeby mieć takie wewnętrzne przekonanie, wcześniej trzeba zdobyć rzetelną wiedzę na temat zdrowia, chorób, możliwości medycyny i korzyści płynących z badań profilaktycznych.

Dlatego też powstał portal Zdrowa ONA , który jest rzetelnym źródłem informacji tworzonych przez profesjonalistów z myślą o holistycznym zdrowiu wszystkich kobiet: dziewcząt, matek, nastolatek, seniorek.
Oprócz profesjonalnych artykułów na temat zdrowia w zakładce „kalendarium zdrowej” znajduje się wykaz wszystkich badań, jakim powinna poddać się kobieta w zależności od wieku.

Portal to inicjatywa firmy Gedeon Richter, która od lat konsekwentnie koncentruje się na działaniach mających na celu zwiększenie świadomości na temat zdrowia kobiet oraz poprawę jakości ich życia. – Troszczymy się o zdrowie kobiet, nie tylko dostarczając leki, lecz także realizując projekty przyczyniające się do poprawy jakości i komfortu życia. Gedeon Richter jest liderem w dbaniu o zdrowie kobiet, w szczególności w obszarach terapeutycznych, takich jak: ginekologia, kardiologia, psychiatria i interna. Wspiera kobiety na każdym etapie ich życia. Stara się zaspokajać potrzeby zdrowotne wszystkich grup społecznych, w tym pacjentek z niepełnosprawnościami i pacjentek 55+ – mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektorka ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych Gedeon Richter Polska.

Zdrowie – to nie tylko ciało

Myśląc o zdrowiu, najczęściej bierzemy pod uwagę jedynie aspekty fizyczne. Tymczasem według definicji Światowej Organizacji Zdrowia „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko brakiem obiektywnie istniejącej choroby czy niepełnosprawności”[2]. – Stan nadmiernego napięcia psychicznego, szczególnie przewlekły, wpływa na zdrowie i samopoczucie, hormony stresu mogą m.in. podnosić ciśnienie, zmieniać rytm serca, powodować problemy ze snem i zaburzenia hormonalne, a nawet obniżać odporność – mówi kardiolog prof. Artur Mamcarz. – U osób z zaburzeniami depresyjnymi występuje o 65 proc. większe ryzyko rozwoju choroby wieńcowej – dodaje[1].

I choć z badań wynika, że nieźle myślimy na temat swojej kondycji psychicznej – bo aż 40 proc. Polek ocenia swoje zdrowie psychiczne jako dobre, a 26 proc. jako bardzo dobre – nie potrafimy radzić sobie z codziennym stresem. Raport firmy Gedeon Richter pokazuje, że co 5. kobieta nie zna żadnych metod redukcji stresu[1].

Nie sposób całkowicie wyeliminować stresu z naszego życia, ale można nauczyć się lepiej sobie z nim radzić. Czy Polki to potrafią? Nie bardzo. Większość respondentek badania „Profilaktyka zdrowia kobiet” przyznaje, że czasem stres zaburza ich normalne funkcjonowanie. Kobiety powyżej 54. roku życia na stres reagują płaczem (42 proc.) bądź stres je paraliżuje (42 proc.). Panie w wieku 45–54 sytuacje stresowe najczęściej mobilizują (26 proc.), a kobiety w wieku 35–44 lat przyznają, że w obliczu stresu tracą zimną krew (31 proc.)[1]. Na pytanie o stosowane metody redukcji stresu respondentki odpowiadają, że biorą kąpiel (25 proc.), a 23 proc. słucha relaksującej muzyki[1].

Z tego wynika, że Polki potrzebują edukacji na temat profilaktyki zdrowia psychicznego, a w szczególności technik radzenia sobie ze stresem na co dzień.

Polka w Europie

Trudno spojrzeć na swój tryb życia z dystansem i obiektywnie go ocenić. Prawie każdej z nas wydaje się, że żyjemy zdrowo i wiemy, co jest dla nas dobre. I nawet jeśli rzeczywiście tak jest, to praktyka często nie idzie w parze z wiedzą.

Polki żyją w zdrowiu przeciętnie o 5 lat krócej niż inne Europejki. Według europejskiego badania „Healthy life years” w 2019 roku średnia długość życia w dobrej kondycji zdrowotnej dla Europejek wyniosła 63 lata[3]. Natomiast według badania „Profilaktyka zdrowia kobiet” – 58 lat[1]. Skąd aż pięcioletnia różnica? Uczeni z Uniwersytetu w Norwegii w badaniu opublikowanym na łamach „PLOS One” dowodzą, że żywność ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i wpływa na długość życia. Związane z dietą czynniki ryzyka prowadzą rocznie do 11 milionów zgonów w skali świata. Naukowcy w swojej pracy naukowej wykorzystali istniejące metaanalizy, aby opracować specjalny kalkulator pozwalający oszacować, jak trwała zmiana nawyków żywieniowych może wpłynąć na długość życia[4].

Czy Polki dbają o swoją dietę? Według Eurostatu 37 proc. Europejek przyznaje, że nie je owoców i warzyw. Polki, przynajmniej na poziomie deklaracji, wypadają lepiej – do niejedzenia warzyw przyznaje się tylko 13 proc. badanych. Jednak deklaracje prawdopodobnie rozmijają się z rzeczywistością.
O tym, że zwyczaje żywieniowe Polek wbrew ich deklaracjom nie są dobre, świadczą także dane na temat spożywania napojów słodzonych. Europejki sięgają po nie zdecydowanie rzadziej niż Polki – 56 proc. Europejek w ogóle nie pije napojów tego typu, podczas gdy w przypadku Polek ten odsetek wynosi tylko 26 proc. [3].

Nie mniej ważny dla zdrowia i profilaktyki wielu chorób jest aktywny tryb życia. Czy Polki kochają sport? Z deklaracji wynika, że tak. Jak jest naprawdę? Tylko 18 proc. Polek przyznaje w badaniu „Profilaktyka zdrowia kobiet”, że w ogóle nie ćwiczy[1]. W przypadku Europejek ten odsetek jest wyższy i wynosi 36 proc. Okazuje się jednak, że ćwiczące Polki poświęcają na aktywność fizyczną mniej czasu niż inne Europejki. Najwięcej Polek ćwiczy do 2,5 godz. tygodniowo; Europejki zazwyczaj ćwiczą dłużej niż 5 godzin w tygodniu[3].

Gorzej od Europejek wypadamy też pod względem uzależnień. W porównaniu do innych mieszkanek UE Polki częściej deklarują spożywanie alkoholu (72 proc. vs. 66 proc.).
Niestety, pod względem palenia papierosów także nie wypadamy korzystnie na tle innych Europejek. Według badania Eurostatu 81 proc. Europejek nie pali papierosów[3]. W przypadku Polek odsetek niepalących jest znacznie niższy i wynosi 64 proc.
Powyższe dane potwierdzają, że deklaracje Polek na temat zdrowej diety i aktywności fizycznej niestety rozmijają się z prawdą. Gdyby było inaczej, nie mielibyśmy jako społeczeństwo tak dużego i ciągle rosnącego problemu z nadwagą i otyłością oraz chorobami, które są ich następstwem.

Obraz, jaki wyłania się z raportu „Profilaktyka zdrowia kobiet”[1], potwierdza, że najważniejszą rzeczą jest edukacja oraz wyzwolenie się kobiet ze schematu zadawalania wszystkich kosztem siebie. Znalezienie czasu na codzienną regenerację i swoje przyjemności to pierwszy krok do troski o siebie. Nawiązanie kontaktu ze sobą i większa uważność na swoje potrzeby ułatwią również zadbanie o swoje zdrowie – najcenniejszy dar.

[1]Raport „Profilaktyka zdrowia kobiet” powstał na podstawie badania zrealizowanego przez Mobile Institute na zlecenie Gedeon Richter Polska. Badanie zostało zrealizowane w marcu 2022 roku z wykorzystaniem metody CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na grupie tysiąca kobiet w wieku 18+ mieszkających w Polsce.

[2]M. Piotrowicz, E. Urban, Zdrowie-definicja, https://www.pzh.gov.pl/zdrowie-definicja/

[3]ec.europa.eu/eurostat

[4]Dieta a długość życia. Naukowcy stworzyli specjalny kalkulator, pulsmedycyny.pl, 2022, https://pulsmedycyny.pl/dieta-a-dlugosc-zycia-naukowcy-stworzyli-specjalny-kalkulator-1141205

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze