1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

„Echa niewidzianych”. Valentyn Odnoviun w NOMUS – Nowym Muzeum Sztuki w Gdańsku

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Valentyna Odnoviuna prezentuje cykle fotograficzne poświęcone miejscom przymusowego odosobnienia.

Powstające głównie w Litwie, Ukrainie, Łotwie, Polsce i Niemczech na przestrzeni ośmiu lat prace wynikają z zainteresowań Odnoviuna fotografią kontekstualną i postsowiecką rzeczywistością. Artysta poszukuje miejsc totalitarnej przemocy i analizuje ich wygląd, aby w nieoczywisty sposób je sfotografować. Zdjęcia te są częścią opisanej, lecz niewidzianej historii drugiej wojny światowej i komunizmu w Europie Wschodniej. Tworzą archiwa śladów obecności osób izolowanych, więzionych i eksterminowanych.

Dzięki formalnym zabiegom fotografie Odnoviuna zyskują wieloznaczność. Wizjery dawnych cel więziennych, zaświetlone arkusze papieru fotograficznego czy powierzchnie ścian budynków, kreują zaskakujące jakości wizualne, bliższe abstrakcji niż rzeczowej rejestracji. Artysta nawiązuje też w swojej twórczości m.in. do polskich wątków, a jeden z cykli poświęca Powstaniu Warszawskiemu. Inny, Horyzonty, zawiera pracę zrealizowaną w dawnym więzieniu Gestapo w Gdańsku.

Odnoviun zwraca też uwagę na ciągłość historycznego wykorzystywania tych samych miejsc. Tworząc swoiste archiwa dowodów zastanawia się nad historią, nadczłowieczą naturą i powracającym wciąż zagrożeniem dla ludzkiej wolności.

(Fot. materiały prasowe)

O artyście

Valentyn Odnoviun urodził się w 1987 roku w Charkowie w Ukrainie. Od dekady mieszka i pracuje w Wilnie. Należy do Litewskiego Związku Fotografów. Jest absolwentem Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Fotografii i Sztuki Mediów oraz Teorii i Historii Sztuki. Studiował również ASP w Łodzi oraz w Monachium w ramach programu Erasmus. Obecnie pracuje nad doktoratem w Litewskim Instytucie Badań nad Kulturą. Jest laureatem stypendiów rezydencyjnych i nagród na międzynarodowych festiwalach w wielu krajach Europy. Bada potencjał fotografii jako medium nieograniczonego, otwierającego widza na wielokierunkową interpretację. Jednocześnie jego twórczość jest głosem pokolenia, które przepracowuje niełatwe dziedzictwo komunistyczne Ukrainy, Litwy, Estonii i Polski. Przypomina o istnieniu reżimów w kontekście współczesnych zagrożeń i podziałów społecznych.

Wystawa „Valentyn Odnoviun. Echa niewidzianych” w NOMUS – Nowym Muzeum Sztuki w Gdańsku potrwa do 28 stycznia 2024 roku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze