1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Trądzik - nie tylko u nastolatków

Trądzik - nie tylko u nastolatków

123RF.com
123RF.com
Nie masz już „nastu” lat, a wciąż zmagasz się z problemami skórnymi na twarzy? To wciąż może być trądzik.

Problem z niedoskonałościami skóry dotyczy 51% kobiet między 20 a 29 rokiem życia i 33% między 30 a 39. Trądzik wymaga leczenia i stałej opieki dermatologicznej. Poznaj 4 kroki, które pomogą Ci zostawić problem za sobą.

Za trądzik odpowiedzialne są najczęściej czynniki genetyczne i hormonalne, ale dotyczy to głównie okresu nastoletniego, kiedy ta choroba skóry występuje najczęściej. W przypadku osób w dojrzałym wieku przyczyny są złożone. Mogą to być czynniki zewnętrzne lub zaburzenia hormonalne, takie jak hyperandrogenizm nadnerczowy, czy spadek poziomu estrogenu. – Przyczyną trądziku często bywa  stres. Szybkie tempo życia i ciągłe napięcie powoduje wzrost poziomu androgenów, które wpływają na nadmierną produkcję sebum i w efekcie zatykanie gruczołów łojowych - mówi dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. Zmiany skórne to także efekt palenia papierosów, złej diety, w tym nadwrażliwości na niektóre produkty spożywcze lub nietolerancji pokarmowej. Z problemem najczęściej borykają się kobiety po 30. roku życia, która często nie miały problemów z trądzikiem w okresie dojrzewania. Pojawienie się zmian skórnych na twarzy to wyraźny sygnał, że trzeba udać się do lekarza.

Krok 1: Konsultacja

Konsultacja z dermatologiem jest w leczeniu obowiązkowa, bo na własną rękę z chorobą sobie nie poradzimy. – Trądzik to nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim choroba, wymagająca często długotrwałej terapii. Dlatego wybór metody i samo leczenie powinno się odbywać z pomocą doświadczonego lekarza – uważa dr Agnieszka Bliżanowska.  Trądzik u dorosłych różni się od tego nastoletniego również objawami. Jak go zatem rozpoznać? – Zmiany skórne są widoczne najczęściej w okolicach ust, brody i szyi. Nie mają one ciężkiej postaci, są to raczej małe grudki i krosty najczęściej występujące na suchej skórze – wyjaśnia dermatolog.

Krok 2: Zmiana nawyków

Po trafnej diagnozie czas na zmiany. Bardzo duży wpływ na cerę ma styl życia, dlatego warto o siebie zadbać, znaleźć czas na odpoczynek, czy nawet zwykły spacer. Rzucenie palenia i ograniczenie liczby wypijanych dziennie kaw również może mieć kolosalny wpływ na efekty walki z trądzikiem. Mimo że badania naukowe nie potwierdziły analogii pomiędzy spożywanymi pokarmami a nasileniem choroby, to wielu pacjentów obserwuje pogorszenie stanu skóry po zjedzeniu niektórych produktów. Warto, aby z codziennego menu zniknęły tłuszcze, cukier i pikantne przyprawy. Uporządkowania będzie wymagała również kosmetyczka. – Tłuste kremy mogą zatykać pory, dlatego należy z nich zrezygnować. Nie wolno też używać kosmetyków, które mogą za bardzo wysuszyć skórę, bo wbrew powszechnej opinii mogą powodować zwiększenie produkcji łoju – wyjaśnia dermatolog. W miarę możliwości należy unikać również klimatyzowanych pomieszczeń, które źle wpływają na kondycję skóry i sprzyjają jej przesuszaniu.

Krok 3: Leczenie

Terapia trądziku zazwyczaj jest łączona, co oznacza równoczesne stosowanie kilku metod. To znacznie zwiększa jej skuteczność. - W zależności od zaawansowania zmian leczymy miejscowo, za pomocą maści i kremów zawierających antybiotyki, kwas glikolowy, kwas salicylowy, cynk, retinoidy - mówi dr Agnieszka Bliżanowska. Terapia powinna być uzależniona od zaawansowania choroby. W poważniejszych przypadkach specjalista powinien przepisać doustne leki – antybiotyki, retinoidy, leki antyandrogenne, Często także stosowane jest leczenie za pomoca lasera lub IPL

Krok 4: Wspomaganie

Odnowę i regenerację skóry zapewnią peelingi chemiczne. – Właściwości Alfa i Beta hydroksy kwasów są wykorzystywane w terapii trądzikowej. Specjalne peelingi pomogą odblokować i zwęzić pory, a także skutecznie zlikwidują ewentualne blizny, które często są skutkiem ostrych stanów trądzikowych – mówi dermatolog. Przy łagodnych zmianach pomocne okażą się zabiegi hydrobrazji, np. delikatnie oczyszczający Jet Peel, który pozwala pozbyć się starych i zrogowaciałych warstw skóry oraz pobudzić jej procesy regeneracyjne. Gdy skutkiem trądziku są blizny to warto rozważyć zabiegi przy użyciu lasera Palomar 540 nm, który skutecznie usuwa ślady na skórze.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze