1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda
  4. >
  5. Prawdy i mity o silikonach

Prawdy i mity o silikonach

123RF.com
Obrońcy silikonów twierdzą, iż mają wiele zastosowań w kosmetyce i w małych stężeniach nie są niebezpieczne. Wrogowie twierdzą, iż ich szkodliwość przewyższa zalety, a prawda jak zwykle leży pośrodku.

Czym są silikony

Silikony są związkami syntetycznymi, w swojej budowie opierającymi się na krzemie. W kosmetykach znajdują się pod nazwą siloxane, silanol, silicone czy latex. Używane są w różnych gałęziach przemysłu, w tym w kosmetyce. Dzieli się je na dobrze rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie.

W szamponach do włosów, wygładzają i umożliwiają lepsze rozczesywanie włosów. Jako składniki kremów, tworzą na skórze cieniutką warstewkę chroniącą skórę przed zbyt dużą utratą wilgoci i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dodawane są również do preparatów myjących. Stanowią ważny składnik, polepszający działanie filtrów UV. Można je znaleźć również w kosmetykach do makijażu, ułatwiają ich rozprowadzanie i przedłużają trwałość na skórze.

 Fakty i mity o silikonach

Stosowane w dużych stężeniach, pogarszają stan skóry trądzikowej- to prawda, dodatek silikonów w stężeniu przekraczającym 50% powoduje zapychanie porów skóry, wzrost ilości stanów zapalnych oraz widoczne pogorszenie się stanu cery.

Ciężko je usunąć ze skóry- prawda, ale zależy to od rodzaju zastosowanego silikonu. Te ciężkie do usunięcia ze skóry, rzeczywiście mogą pogarszać wnikanie do skóry składników odżywczych. Aby je usunąć potrzebne są peelingi i mocne detergenty, co może podrażnić delikatna skórę.

Kumulują się w organizmie i wywołują alergie- nieprawda, silikony nie ulegają kumulowaniu w organizmie ani też nie są silnymi alergenami.

Przyspieszają starzenie się skóry- tutaj opinie są podzielone. Zazwyczaj potwierdza się opnie, że te w niskich stężeniach nie powodują tego efektu, a te w wyższych stężeniach rzeczywiście mogą przyspieszać starzenie skóry.

Nie są bezpiecznie- to mit, silikony zostały wielokrotnie przebadane i nie są zakwalifikowane przez komisje UE jako niebezpieczne surowce kosmetyczne.

Silikony to bardzo kontrowersyjny temat we współczesnej kosmetologii. Z jednej strony wiemy, że te używane w niskich stężeniach nie szkodzą skórze, nie wywołują alergii i nie kumulują się w organizmie. Z drugiej strony ich nadmiar może szkodzić skórze czy włosom. Jak zwykle więc w doborze kosmetyków ważna jest rozwaga i umiejętność czytania etykiet na opakowaniach produktów.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze