1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Moda i uroda
 4. >
 5. Seriale, które miały największy wpływ na świat mody i na styl ulicy

Seriale, które miały największy wpływ na świat mody i na styl ulicy

 „Seks w wielkim mieście” i Carrie Bradshaw, która upodobała sobie obuwie Manola Blahnika. (fot. Getty Images))
„Seks w wielkim mieście” i Carrie Bradshaw, która upodobała sobie obuwie Manola Blahnika. (fot. Getty Images))
Zobacz galerię 9 Zdjęć
Srebrny ekran ma wielką siłę. Potrafi otworzyć drzwi do sukcesu aktorom, scenarzystom, a także projektantom.

Elegancka mała czarna od Givenchy, w której Audrey Hepburn spaceruje przy świetle wschodzącego nad Manhattanem słońca, z zachwytem patrząc na mieniące się za witryną jubilerskiego sklepu Tiffany błyskotki. Trzepocząca na wietrze biała sukienka od Williama Travilli, która odsłania znaczną część zgrabnych nóg Marilyn Monroe w „Słomianym wdowcu”. Albo klasyczna, geometryczna torba od Marka Crossa, która stała się ikoną amerykańskiej mody za sprawą Grace Kelly i „Okna na podwórze”.

Kino ma to do siebie, że potrafi wykreować gwiazdę – i nie zawsze mowa tu o aktorze. Potrafi też napędzić sprzedaż pojawiających się w kadrze produktów, a czasem kompletnie spisać je na straty. Wystarczy drobiazg, jak wtedy, gdy w filmie „Bezdroża” jeden z głównych bohaterów, winiarz Miles, w pijackim uniesieniu mówi: „Fuck Merlot!” (z ang. Chrzanić merlota!), co, ku rozpaczy producentów tego szczepu wina, spowodowało znaczny spadek jego sprzedaży. Zjawisko, od oryginalnej nazwy filmu, nazwano Sideways effect (z ang. efekt uboczny).

Nie inaczej jest z projektantami i ich kreacjami. Niektórzy z nich światową sławę zawdzięczają właśnie filmowym produkcjom czy (obecnie coraz częściej) popularnym serialom. Ruchomy obraz przemawia do nas wielokrotnie bardziej niż ten stateczny, powodując, że łatwiej przywiązujemy się do rzeczy, które na nim widzimy. Antropolodzy, Herbert Blumer i Philip Hauser, twierdzą, że mocno działające na nasze odczucia filmy wywołują stan opętania emocjonalnego. –Główne cechy opętania emocjonalnego są następujące: pobudzenie impulsów, narastanie danej emocji, rozluźnienie kontroli, a więc zwiększona gotowość ulegania zachciankom. Te stany ducha i uczuć pojawiają się zwykle w wyniku zatracenia się w obrazie lub też głębokiego zaangażowania się w akcję – twierdzą. I choć w tym przypadku próbują dowieść, że filmy mogą prowadzić do zwiększenia przestępczości, równie dobrze możemy wykorzystać tę teorię, by wyjaśnić, dlaczego pokazywana na ekranie moda może się stać powodem międzynarodowej histerii. Skoro jesteśmy w stanie się tak silnie zaangażować w trwający około dwóch godzin film, tym bardziej przywiązujemy się do postaci serialowych, z którymi nierzadko obcujemy przez parę sezonów, czyli parę lat. Silny bodziec plus rozluźnienie kontroli sprawiają, że po prostu – tak czujemy – musimy mieć te buty, w których przed chwilą Carrie Bradshaw biegała po brukowanych ulicach Paryża.

„Seks w wielkim mieście” i Carrie Bradshaw, która upodobała sobie obuwie Manola Blahnika. (fot. Getty Images)) „Seks w wielkim mieście” i Carrie Bradshaw, która upodobała sobie obuwie Manola Blahnika. (fot. Getty Images))

 

To nie jest zwykła torebka!

Nie ma wątpliwości, że serialem, który miał największy wpływ na świat mody, był „Seks w wielkim mieście”. Produkcja przełomu lat 90. i 2000. w sześciu sezonach ukazywała barwne życie czterech przyjaciółek mieszkających w Nowym Jorku – każda miała odmienny charakter, styl życia i sposób ubierania się. Moda, grająca w nim pierwsze skrzypce, była ważnym czynnikiem je rozróżniającym. W efekcie słynna kostiumografka Patricia Field sprawiła, że kobiety na cały świecie marzyły o różowej tiulowej spódnicy, najpiękniejszych torebkach i butach noszonych na co dzień, choćby w drodze po poranną kawę. Ileż tam było ciekawych stylizacji! Główna bohaterka Carrie Bradshaw uważała przecież, że magazyny o modzie potrafią nasycić ją bardziej niż jedzenie. Szczególnie upodobała sobie obuwie Manola Blahnika, na które była w stanie wydać więcej, niż pozwalał jej na to stan konta. Blahnik był już wtedy rozpoznawalnym projektantem, ale tego, co wydarzyło się po „Seksie w wielkim mieście”, zupełnie się nie spodziewał. – Kiedy mój biznes nabrał rozpędu w latach 90., wiedziałem, że tworzymy coś popularnego, ale nigdy nie myślałem o byciu sławnym. Nawet w najbardziej szalonych fantazjach nie sądziłem, że coś takiego może się wydarzyć – komentuje projektant. Dzięki serialowi do roku 2000 w samym Neiman Marcus sprzedawano rocznie 30 tysięcy blahników. Do dziś najpopularniejszy model to ten w głębokim, elektryzującym odcieniu niebieskiego z klamrą wykonaną ręcznie z najwyższej jakości kryształów. To zresztą nim Mr. Big oświadcza się Carrie. Od tego czasu słynny model został wyprodukowany w ponad stu różnych materiałach i kolorach, a także w siedmiu wysokościach obcasa.

Ten model blahników popularność zawdzięcza serialowi 'Seks w wielkim mieście'. (fot. Ten model blahników popularność zawdzięcza serialowi \"Seks w wielkim mieście\". (fot.

„Oddaj mi swoje blahniki!” – krzyczy napadający Carrie w jednym z odcinków złodziej. Na nic zdają się tłumaczenia, jak ważne są dla niej te buty. Gdy w tym samym momencie złodziej prosi o torebkę, bohaterka (jakby chciała powiedzieć, że to nie jest zwykła torba) mówi: „To jest Baguette!”, tym samym popularyzując model torby Fendi, który w ciągu 20 lat sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy. Baguette ma nawet swoją stronę na Wikipedii (gdzie zaznaczono, że swoją popularność zawdzięcza serialowi) i poświęconą jej książkę.

Podobnie było ze słynną torbą Birkin od Hermèsa – jedną z najdroższych toreb świata, słynącą z najdłuższych list oczekujących na jej zakup. Choć zadebiutowała w latach 80., prawdziwą It bag stała się w połowie 90., a jej tytuł utwierdził wyemitowany w 2001 roku odcinek „Seksu...”, w którym inna bohaterka, Samantha, korzystając ze wszystkich jej dostępnych nowojorskich kontaktów, próbuje zdobyć jedną dla siebie. Po emisji lista oczekujących na Birkin stała się trzykrotnie dłuższa.

Projektanci przed telewizorem

Seriale elektryzują widzów, ale i projektantów, którzy coraz częściej czerpią z nich inspirację. Tak było na przykład z szalenie popularnym „The Crown”, opowiadającym historię królowej Elżbiety II. W 2017 roku amerykański „Harper’s Bazaar” nazwał styl królewski najgorętszym trendem roku. Elementy stylu brytyjskiej monarchii można było odnaleźć między innymi w inspirowanej monarchinią kolekcji Balenciagi czy w Off-White Virgila Abloha, która z kolei miała odzwierciedlać styl księżnej Diany.

Kolekcja Off--White Virgila Abloha miała z kolei odzwierciedlać styl księżnej Diany. (Fot. IMAXTREE, Getty Images) Kolekcja Off--White Virgila Abloha miała z kolei odzwierciedlać styl księżnej Diany. (Fot. IMAXTREE, Getty Images)

Nieobojętny światowym kreatorom był też, opowiadający historię gangu z Birmingham, serial „Peaky Blinders”, którego międzywojenny styl (tuż po premierze w 2013 roku) dostrzec można było w kolekcjach Margaret Howell, Dolce & Gabbana czy Alexandra McQueena. Jak donoszą All Saints i Topman, w tym samym roku znacząco wzrosła sprzedaż angielskich garniturów, kamizelek i kaszkietów, a na Asos.com podwoiła się sprzedaż męskich wiązanych, lakierowanych botków.

„Peaky Blinders” – to oni dwie dekady później wyznaczali trendy w męskiej modzie. (Fot. BEW) „Peaky Blinders” – to oni dwie dekady później wyznaczali trendy w męskiej modzie. (Fot. BEW)

Podobnie na męską wyobraźnię zadziałał siedmiosezonowy serial „Mad Men” o nowojorskiej agencji reklamowej lat 60. Odpowiedzialna za kostiumy Janie Bryant twierdzi, że ukazana w nim moda wpłynęła na sposób, w jaki ubierała się ulica, a zwłaszcza jej męska część. – Ten serial popchnął mężczyzn do tego, by eksperymentować z modą i świadomie dobierać ubrania – mówi. Sklepowe półki zapełniły się garniturami typu slim fit, wąskimi krawatami i poszetkami, a marka Banana Republic wydała specjalną kolekcję inspirowaną „Mad Men” – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Na podobny ruch zdecydowały się także Levi’s, dedykując kolekcję w stylu lat 80. serialowi „Stranger Things”, czy Pull & Bear, tworząc linię w stylu hiszpańskiego hitu Netflixa „Dom z papieru”, opowiadającego historię prowadzonej przez tajemniczego profesora grupy przestępczej napadającej na mennicę, a później (w kolejnych sezonach) na bank. Charakterystyczne dla nich czerwone kombinezony były jednym z projektów z kolekcji Pull & Bear, które – oprócz T-shirtów i bluz z hasłem „Bella Ciao!” (tytuł powtarzającej się w serialu piosenki) – wyprzedały się na pniu.

Marka Pull & Bear stworzyła linię w stylu hiszpańskiego hitu Netflixa, „Dom z papieru”, która wyprzedała się na pniu. (Fot. materiały prasowe) Marka Pull & Bear stworzyła linię w stylu hiszpańskiego hitu Netflixa, „Dom z papieru”, która wyprzedała się na pniu. (Fot. materiały prasowe)

Ze srebrnego ekranu na ulice

Najciekawiej się jednak robi, gdy moda z ekranu trafia prosto na ulice, bez katalizatora w postaci nowej kolekcji. Tak było między innymi z mającym premierę w 1966 roku serialem „That Girl”, którego główna bohaterka, aspirująca aktorka Ann Marie (Marlo Thomas), by szukać szczęścia, przeprowadza się do Nowego Jorku. Mówi się, że oryginalne i pełne wyobraźni kostiumy projektu Marilyn Lewis stworzyły styl It girls lat 70. (którym dzisiaj inspirują się projektanci pokroju Alessandra Michelego z Gucci, Pierpaola Picciolego z Valentino czy Marca Jacobsa), a także zmieniły ulice wielkich miast. 24 lata później premierę miał serial, który znowu miał wpłynąć na to, jak ubierali się młodzi ludzie – „Beverly Hills 90210”. Który z młodych chłopaków lat 90. nie chciał wyglądać jak Dylan McKay w jego świetnie skrojonych kurtkach z grubego denimu? Która z dziewczyn nie pragnęła pożyczyć ubrań z szaf Brendy Walsh i Kelly Taylor? Emitowany dziesięć lat serial zachęcił młodych odbiorców do eksperymentowania z modą. Do dzisiaj jest kopalnią inspiracji dla twórców natchnionych stylem lat 90.

Beverly Hills 90210”. Który z młodych chłopaków lat 90. nie chciał wyglądać jak Dylan McKay? (Fot. materiały prasowe) Beverly Hills 90210”. Który z młodych chłopaków lat 90. nie chciał wyglądać jak Dylan McKay? (Fot. materiały prasowe)

Podobny wpływ na młodzież miała „Plotkara”, w samych Stanach Zjednoczonych oglądana co tydzień przez blisko trzy miliony osób. Młodzi odbiorcy zachwycali się zarówno historią bogatych nastolatków Nowego Jorku, jak i wizualną częścią serialu: eleganckimi apartamentami, limuzynami oraz ekstrawaganckimi szafami głównych postaci, będącymi zderzeniem mundurków z najlepszych amerykańskich szkół z kreacjami od topowych projektantów. W 2008 roku sprzedawcy, projektanci i analitycy trendów byli zgodni – „Plotkara” ma największy wpływ na wydatki młodych kobiet. Fanki serialu przychodziły do butików z czasopismami, w których widniały zdjęcia członków obsady. Sprzedaż marynarek, krótkich spódniczek, kolorowych rajstop i opasek znacząco wzrosła. – Serial wywarł ogromny wpływ na handel – podsumowała Stephanie Solomon, dyrektor mody Bloomingdale’s, twierdząc, że ubrania w tym stylu kupowały nie tylko nastolatki, lecz także kobiety po 20. roku życia.

Duża, balonowa sukienka

Dokładnie taki opis znalazł się w scenariuszu napisanym przez Phoebe Waller-Bridge – „duża, balonowa sukienka”. – Podejrzewam, że miała na myśli coś bardziej klasycznego, ale stwierdziłam, że ta od Molly Goddard będzie do tego idealna – mówi kostiumografka serialu „Obsesja Eve” Phoebe de Gaye. Główna jego bohaterka, seryjna morderczyni Villanelle, kocha modę, szczególnie tę ekscentryczną, głośną i ciekawą. Te upodobania kłócą się z jej profesją, co nadaje historii oryginalnego i ciekawego wydźwięku. Różowa balonowa sukienka od Molly Goddard była wprost idealna w scenie, w której grana przez Jodie Comer Villanelle idzie na wizytę do psychoanalityka. W tej samej kreacji pozuje do jednego z plakatów. Dla brytyjskiej projektantki były to drzwi do międzynarodowego sukcesu. – To niesamowite, ale dla mnie właśnie wtedy wszystko nabrało rozpędu. Ludzie zaczęli rozpoznawać mój styl – mówi słynąca z „napompowanych” sukienek Goddard.

Villanelle z „Obsesji Eve” kocha modę, szczególnie tę ekscentryczną, głośną i ciekawą.  (Fot. IMAXTREE, BEW) Villanelle z „Obsesji Eve” kocha modę, szczególnie tę ekscentryczną, głośną i ciekawą.  (Fot. IMAXTREE, BEW)

Każdy odcinek pełen jest niebanalnych stylizacji Comer, jednak w poszczególnych sezonach jedna zawsze szczególnie się wybija. W ostatnim, trzecim, była to granatowa sukienka w czerwone kwiaty z pięknie zarysowanymi ramionami od The Vampire’s Wife, nazwana na cześć serialu – Villanelle. Po premierze odcinka została momentalnie wykupiona.

„Obsesja Eve”. (Fot. IMAXTREE, BEW) „Obsesja Eve”. (Fot. IMAXTREE, BEW)

Jak przekonali się Molly Goddard, Manolo Blahnik czy Fendi – srebrny ekran ma siłę. Potrafi otworzyć drzwi do globalnego sukcesu, a czasem cisnąć nimi, by zatrzasnęły się prosto przed nosem. Kto wie, może gdyby nie Villanelle, nie marzyłybyśmy o sukience Molly Goddard, a gdyby nie Carrie Bradshaw, blahniki nie byłyby (zgodnie z danymi Whowhatwear.com z 2018 roku) najlepiej sprzedającymi się butami świata? 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Kultura

Najlepsze seriale komediowe na Netflixie i HBO GO

"Teoria wielkiego podrywu" (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 9 Zdjęć
Nietypowe sitcomy, seriale docenione przez krytyków i kryminalne komedie — ta wyborna kolekcja zapewni Ci długie godziny śmiechu. Zapraszamy na przegląd najlepszych seriali komediowych dostępnych na Netflixie i HBO GO. 

"Współczesna rodzina"

"Współczesna rodzina" to szalenie zabawny serial komediowy z doborową obsadą. Produkcja opowiada o losach wielopokoleniowej i wielokulturowej amerykańskiej familii. Nestorem rodu jest Jay Pitchett, który ponownie ożenił się z dużo młodszą od siebie kobietą i wspólnie wychowują jej dziecko z poprzedniego związku. Jego córka jest matką trójki dzieci w tradycyjnej rodzinie, natomiast syn wraz ze swoim chłopakiem adoptowali właśnie dziewczynkę z Wietnamu. Salwy śmiechu gwarantowane!

Serial dostępny na Netflixie.

'Współczesna rodzina' (Fot. materiały prasowe) \"Współczesna rodzina\" (Fot. materiały prasowe)

"Pani Fletcher"

Oparty na bestsellerowej powieści Toma Perrotty serial komediowy "Pani Fletcher" to historia samotnej kobiety w średnim wieku, która zaczyna odkrywać swoją seksualność. Eve odwozi swojego jedynego syna na studia, po czym wraca do pustego domu. W tym czasie matka i syn zaczynają cieszyć się wolnością. Dla twórców to pretekst, aby poruszyć takie tematy, jak rodzicielstwo, seksualność, miłość i tożsamość. Produkcja z pewnością umili wam niejeden wieczór.

Serial dostępny na HBO GO.

'Pani Fletcher' (Fot. materiały prasowe) \"Pani Fletcher\" (Fot. materiały prasowe)

"Grace i Frankie"

W serialu komediowym „Grace i Frankie” Jane Fonda i Lily Tomlin wcielają się w role kobiet, których życie niespodziewanie staje na głowie, gdy ich mężowie nagle obwieszczają bowiem, że są gejami i mają się ku sobie. Mimo że nigdy za sobą nie przepadały, panie muszą stanąć ramię w ramię, zmierzyć się z niepewną przyszłością i wypracować nową definicję „rodziny”. Wyzwalacz śmiechu, wyciskacz łez i środek na poprawę nastroju w jednym.

Serial dostępny na Netflxie.

'Grace i Frankie' (Fot. materiały prasowe) \"Grace i Frankie\" (Fot. materiały prasowe)

"Teoria wielkiego podrywu"

"Teoria wielkiego podrywu" to nasz must-watch na liście seriali komediowych. Współlokatorzy Leonard i Sheldon są genialnymi fizykami, którzy błyszczą na uczelni. Znacznie gorzej radzą sobie jednak w kontaktach z ludźmi, a w relacjach damsko-męskich nie radzą sobie w ogóle. Komfortowo czują się jedynie w towarzystwie równie wykształconych i nieprzystosowanych społecznie przyjaciół Howarda i Rajesha. Wszystko zmienia się jednak, gdy do mieszkania naprzeciwko wprowadza się przebojowa Penny. 

Serial dostępny na HBO GO.

'Teoria wielkiego podrywu' (Fot. materiały prasowe) \"Teoria wielkiego podrywu\" (Fot. materiały prasowe)

"Brooklyn 9-9"

Przezabawny serial komediowy "Brooklyn 9-9" opowiada o grupie błyskotliwych policjantów, którym wyraźnie brakuje dyscypliny i przywódcy. Na co dzień zajmują się głównie niezdrową rywalizacją, plotkowaniem, flirtowaniem i dokuczaniem sobie wzajemnie. Sytuacja ulega zmianie, gdy dowódcą posterunku zostaje Ray Holt, kapitan z 30-letnim stażem. Teraz gwiazda komisariatu, detektyw Jake Peralta, który nigdy nie przejmował się przestrzeganiem reguł musi zmienić dotychczasowy sposób działania.

Serial dostępny na Netflixie.

'Brooklyn 9-9' (Fot. materiały prasowe) \"Brooklyn 9-9\" (Fot. materiały prasowe)

"Barry"

A teraz czas na czarną komedię. Tytułowy Barry zarabia na życie jako płatny zabójca z dolnej półki. Mężczyzna jest w depresji, czuje się samotny i wypalony. Niechętnie zgadza się na realizację zlecenia w Los Angeles, gdzie ma zająć się pewnym młodym aktorem. Podążając za swoim celem, Barry trafia na spotkanie lokalnej grupy teatralnej. Tam odkrywa, że w ich towarzystwie czuje się dobrze i nabiera przekonania, że chciałby zerwać ze starym życiem...

Serial dostępny na HBO GO.

'Barry' (Fot. materiały prasowe) \"Barry\" (Fot. materiały prasowe)

"Community"

Chwalony przez krytyków serial komediowy "Community" to mądra i żywiołowa produkcja opowiadająca o losach studentów uczęszczających do najgorszej placówki edukacyjnej na świecie - Greendale Community College. Należą do nich m.in. wygadany prawnik Jeff, gospodyni domowa Shirley, była licealna gwiazda piłki nożnej Troy, perfekcjonistka Annie oraz były nauczyciel hiszpańskiego Ben. Władzę w college'u dzierży natomiast nieudolny dziekan Pelton. Przygotujcie się na multum przezabawnych momentów!

Serial dostępny na Netflixie.

'Community'. (Fot. materiały prasowe) \"Community\". (Fot. materiały prasowe)

"Przyjaciele"

"Przyjaciele" to bez wątpienia jeden z najbardziej kultowych seriali komediowych w historii telewizji. Produkcja opowiada o losach szóstki przyjaciół z Nowego Jorku. W rolach głównych wystąpili Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry oraz David Schwimmer. Serial, choć niedawno zniknął z Netflixa, już wkrótce zostanie dodany do biblioteki serwisu HBO GO. Wszystkie sezony dostępne będą od 15 kwietnia.

'Przyjaciele' (Fot. materiały prasowe) \"Przyjaciele\" (Fot. materiały prasowe)

"Specjalista od niczego"

Twórcą serialu komediowego "Specjalista od niczego" jest komik Aziz Ansari, a cała produkcja luźno oparta jest na jego życiu. Dla Deva, 30-letniego aktor z Nowego Jorku, problemem jest nawet wybór, co zjeść na obiad, nie wspominając o poważnych decyzjach dotyczących życia i kariery. Ten ambitny serial o osobistym zabarwieniu porusza tak różnorodne tematy, jak trudna sytuacja seniorów, losy imigrantów czy to, jak znaleźć najsmaczniejszy makaron.

Serial dostępny na Netflixie.

'Specjalista od niczego' (Fot. materiały prasowe) \"Specjalista od niczego\" (Fot. materiały prasowe)

"Cudotwórcy"

Craig jest aniołem niskiego szczebla w firmie Niebo, a do jego obowiązków należy spełnianie marzeń ludzkości. Jego szef, Bóg, rozczarowany stworzoną przez siebie Ziemią, chce rozprawić się z nią raz na zawsze, aby zająć się zupełnie nowym projektem. Zbliża się dzień Sądu Ostatecznego, a Craig i anielskie zastępy mają zaledwie dwa tygodnie na ocalenie Ziemi. Znakomite kreacje w tym nietypowym serialu komediowym stworzyli Daniel Radcliffe i Steve Buscemi.

Serial dostępny na HBO GO.

'Cudotwórcy' (Fot. materiały prasowe) \"Cudotwórcy\" (Fot. materiały prasowe)

 1. Kultura

"Plemiona Europy" - nowy serial twórców "Dark"

"Plemiona Europy" to tytuł nowego katastroficznego serialu Netflixa, który przedstawi niepokojącą wizję przyszłości. (Fot. Gordon Timpen/materiały prasowe Netflix)
Zobacz galerię 9 Zdjęć
Twórcy głośnego hitu "Dark" prezentują zupełnie nową produkcję. Serial zatytułowany "Plemiona Europy" przedstawia niepokojącą wizję przyszłości, w której Europa podzielona jest na walczące ze sobą mikropaństwa. Fani katastroficznych przygodówek z pewnością nie będą zawiedzeni!

"Plemiona Europy" to nowy przygodowo-katastroficzny serial Netflixa, za którego odpowiadają twórcy "Dark", głośnego hitu platformy. Produkcja, której głównym motywem były podróże w czasie, okazała się strzałem w dziesiątkę i odniosła ogromny sukces, stając się jednym z najchętniej oglądanych seriali ostatnich lat. Producenci wykonawczy z W&B Television: Quirin Berg, Max Wiedemann oraz Maximilian Vetter, postanowili ponownie przenieść nas w czasie. Akcja "Plemion Europy" dzieje się w 2074 roku. Po tajemniczej katastrofie kontynent podzielony jest na niezliczone państwa plemienne walczące o dominację. Los ludzkości leży w rękach zdanej wyłącznie na siebie trójki rodzeństwa, która wpada w sam środek krwawej wojny.

"Wizja przyszłości Philipa Kocha (jednego z reżyserów serialu - przyp. red.) zapewnia ekscytującą rozrywkę. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że możemy wraz z Wiedemann & Berg przedstawić tę odważną historię światu" - powiedział o nowej produkcji Netflixa Rachel Eggebeen, dyrektor ds. produkcji.

Serial składa się z 6 odcinków. W rolach głównych występują dobrze zapowiadający się aktorzy młodego pokolenia: Emilio Skraya, Henriette Confurius oraz Davida Ali Rashed. W obsadzie znaleźli się również Melika Foroutan, Robert Finster, Ana Ularu, a także znany z roli Ulricha Nielsena w serialu "Dark", Oliver Masucci.

Czy "Plemiona Europy" powtórzą sukces "Dark"? Wiele na to wskazuje. Od dnia premiery, czyli od 19 lutego 2021 roku, serial nie schodzi z listy 10 najchętniej oglądanych produkcji na Netflixie. Zwiastun możecie zobaczyć poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=yZySnpNkxz4

 1. Kultura

5 najlepszych miniseriali true crime dostępnych na Netflixie

Wstrząsający miniserial dokumentalny „Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę” opowiada nieprawdopodobną, ale prawdziwą historię jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców w historii Ameryki. (Fot. materiały prasowe Netflix)
Wstrząsający miniserial dokumentalny „Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę” opowiada nieprawdopodobną, ale prawdziwą historię jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców w historii Ameryki. (Fot. materiały prasowe Netflix)
Zobacz galerię 9 Zdjęć
Mówi się, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Owszem, ale te najbardziej makabryczne również. Seryjni mordercy i niewyjaśnione sprawy kryminalne stanowią niekończące się źródło inspiracji dla filmowców. Tak powstają cieszące się coraz większą popularnością filmy i seriale true crime.

Produkcje true crime, w których autor bada rzeczywiste zbrodnie i szczegółowo opisuje działania przestępców, przeżywają teraz swój złoty okres. Do tego zjawiska z pewnością przyczynia się Netflix, który oferuje swoim subskrybentom całą masę dokumentów kryminalnych opartych na faktach. W ubiegłym miesiącu hitem platformy okazał się serial o seryjnym mordercy Richardzie Ramirezie, dziś z kolei premierę ma kolejna produkcja z zadatkiem na stanie się przebojem, czyli "Na miejscu zbrodni: Zaginięcie w hotelu Cecil". Jeśli lubicie mroczne historie, które wydarzyły się naprawdę, zajrzyjcie na Netflix. Aby ułatwić wam wybór, wybraliśmy 5 tytułów wartych uwagi. Pod lupę wzięliśmy miniseriale, które z łatwością obejrzycie w jeden wieczór.

"Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego"

Przejmujący miniserial dokumentalny "Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego" pozwala po raz pierwszy zajrzeć w zakamarki umysłu seryjnego mordercy Teda Bundy’ego. Z niepublikowanych dotąd rozmów z „amerykańskim Kubą Rozpruwaczem” wyłania się przerażający obraz człowieka, którego osobowość, wygląd i dobre maniery przeczyły stereotypowemu wizerunkowi groźnego przestępcy. Dzięki tym przymiotom Ted Bundy mógł przez lata swobodnie oddawać się swojemu odrażającemu procederowi. Do 1978 roku, gdy został ostatecznie schwytany, ofiarami popełnionych przez niego okrutnych morderstw na tle seksualnym padło ponad 30 kobiet. Podczas procesu Bundy z łatwością podbił serca Amerykanek, co dodatkowo sprawia, że jego czyny nawet dziś przyprawiają o dreszcze.

https://www.youtube.com/watch?v=LqHbAmTs9x0

"Na miejscu zbrodni: Zaginięcie w hotelu Cecil"

Od dziś na Netflixie oglądać można pierwszy sezon nowego serialu dokumentalnego Joego Berlingera, twórcy wspomnianych wcześniej "Rozmów z mordercą...", który rozkłada na czynniki pierwsze mitologię i aurę tajemniczości otaczającą niesławne miejsca współczesnych zbrodni. Przez niemal sto lat hotel Cecil w Los Angeles stanowił centrum przestępczej działalności miasta. Dochodziło w nim do przedwczesnych zgonów i był on domem dla seryjnych morderców. W 2013 roku z hotelu zniknęła studentka Elisa Lam, rozpalając medialne szaleństwo i mobilizując globalną społeczność internetowych detektywów, którzy palili się do samodzielnego rozwiązania sprawy. "Na miejscu zbrodni: Zaginięcie w hotelu Cecil" to mrożące krew w żyłach, hipnotyzujące spojrzenie na jedno z najbardziej nikczemnych miejsc w Los Angeles.

https://www.youtube.com/watch?v=GgZh4oi-wBg

"Richard Ramirez. Polowanie na seryjnego mordercę"

Wstrząsający miniserial dokumentalny „Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę” opowiada nieprawdopodobną, ale prawdziwą historię jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców w historii Ameryki. Latem 1985 roku Los Angeles nawiedziła rekordowa fala upałów. Towarzyszyła jej seria morderstw i napaści seksualnych, które z początku wydawały się niepowiązane. Ofiarami byli mężczyźni, kobiety i dzieci, w wieku od 6 do 82 lat. Pochodzili z różnych dzielnic, z różnych środowisk rasowych i poziomów społeczno-ekonomicznych. Nigdy wcześniej w historii kryminalistyki jeden morderca nie był odpowiedzialny za tak przerażający zestaw zbrodni. Śledczy ścigali się z czasem, by powstrzymać sprawce. Gdy pracowali nad rozwiązaniem sprawy, media deptały im po piętach, a całą Kalifornię ogarnęła panika. Czteroodcinkowy serial zawiera wywiady i nieznane wcześniej materiały archiwalne.

https://www.youtube.com/watch?v=Mva2nGveYss

"The Keepers"

Intrygujący serial Ryana White'a dotyczy sprawy niewyjaśnionego zabójstwa zakonnicy z Baltimore oraz przerażających sekretów, które od pół wieku pozostają niewyjaśnione. Motywem przewodnim serialu jest historia sympatycznej siostry zakonnej Cathy Cesnik, nauczycielki z jednej ze szkół średnich w Baltimore, która zaginęła 7 listopada 1969 roku, a dwa miesiące później odnaleziono jej ciało. Sprawa powróciła w latach 90., gdy dawna uczennica siostry Cathy ujawniła przerażające szczegóły przemocy seksualnej, jakiej dopuszczał się ksiądz z jej szkoły. Mimo to, do dzisiaj nikogo nie pociągnięto do odpowiedzialności, a sprawa wciąż pozostaje niewyjaśniona. Na podstawie rozmów, które reżyser serialu, powstała opowieść wykraczającą daleko poza śmierć siostry Cesnik. Opowieść o nadużyciach w kościele, wypartych wspomnienia ofiar oraz postawie władz rządowych i instytucji religijnych.

https://www.youtube.com/watch?v=Khr7dbuBjuE

"The Confession Killer"

Na początku lat 80. XX wieku Henry Lee Lucas przyznał się do popełnienia setek morderstw, co zakończyło wiele spraw i dało odpowiedzi pogrążonym w żałobie rodzinom. Choć zabrakło dowodów bezpośrednio łączących Lucasa z miejscami zbrodni, zaskoczył on władze umiejętnością opisania ofiar oraz makabrycznych szczegółów każdego ataku. Dziennikarze i prawnicy zaczęli jednak zwracać uwagę na zaprzeczającą logice chronologię wydarzeń, a testy DNA podważyły prawdziwość złożonych zeznań, o których na tym etapie mówił już cały świat. „The Confession Killer” to emocjonujący pięcioodcinkowy serial dokumentalny o człowieku nazywanym najaktywniejszym seryjnym mordercą Ameryki, który był złożoną osobą stanowiącą duże wyzwanie dla niedoskonałego wymiaru sprawiedliwości.

https://www.youtube.com/watch?v=mWPbC9Fp-yk

 1. Kultura

Ogłoszono nominacje do Złotych Globów 2021

W tym roku najwięcej, bo aż sześć szans na statuetkę w kategoriach filmowych otrzymał „Mank” Davida Finchera z Garym Oldmanem i Amandą Seyfried w rolach głównych. (Fot. materiały prasowe Netflix)
W tym roku najwięcej, bo aż sześć szans na statuetkę w kategoriach filmowych otrzymał „Mank” Davida Finchera z Garym Oldmanem i Amandą Seyfried w rolach głównych. (Fot. materiały prasowe Netflix)
Zobacz galerię 9 Zdjęć
Znamy już pełną listę nominowanych do Złotych Globów 2021 - najważniejszych, zaraz po Oscarach, nagród filmowych i telewizyjnych, przyznawanych corocznie przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Nominacje w najważniejszych kategoriach ogłosiły Sarah Jessica Parker oraz Taraji P. Henson. 

Oprócz nominacji, ujawniono także szczegóły dotyczące samej ceremonii wręczenia Złotych Globów 2021, która odbędzie się już 28 lutego. Dowiedzieliśmy się przede wszystkim, że będzie to pierwsza gala w historii odbywająca się w dwóch miejscach jednocześnie, tzn. w Nowym Jorku i Los Angeles. W nowojorskim Rockefeller Center uroczystość poprowadzi Tina Fey, a w hotelu Beverly Hilton spotykamy się z Amy Poehler. Wciąż jednak nie podjęto decyzji, czy goście i nominowani będą obecni na salach, czy gala przeprowadzona zostanie w formie wirtualnej. Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej ogłosiło również, kto w tym roku otrzyma Nagrodę im. Cecila B. de Mille'a, wyróżnienie przyznawane za całokształt pracy i działalności publicznej. Tegoroczną laureatką zostanie Jane Fonda.

W tym roku najwięcej, bo aż sześć szans na statuetkę w kategoriach filmowych otrzymał wyprodukowany przez platformę Netflix „Mank” Davida Finchera z Garym Oldmanem i Amandą Seyfried w rolach głównych. Pięć nominacji przyznano filmowi „Proces siódemki z Chicago” Aarona Sorkina (również produkacja Netflixa), natomiast czteroma nominacjami wyróżniono filmy "Obiecująca. Młoda. Kobieta.", "Ojciec" oraz "Nomadland".

W kategoriach serialowych najlepiej poradził sobie brytyjski hit Netflixa "The Crown" - produkcja otrzymała aż 6 nominacji. Doceniono również kanadyjski "Schitt's Creek" (5 nominacji), a także "Od nowa" i "Ozark" (4 nominacje).

78. gala rozdania Złotych Globów odbędzie się 28 lutego 2021 roku. Nagrody przyznane zostaną tradycyjnie w 25 kategoriach (14 filmowych i 11 telewizyjnych). Kto powalczy o statuetkę w tym roku? Pełną listę nominowanych tytułów i twórców znajdziecie poniżej.

Nominowani do Złotych Globów 2021

Film dramatyczny: "Ojciec", "Mank", "Nomadland", "Obiecująca. Młoda. Kobieta", "Proces siódemki z Chicago"

Film komediowy lub musical: "Kolejny film o Boracie", "Hamilton", "Music", "Palm Springs", "Bal"

Film nieanglojęzyczny: "Na rauszu", "Płacząca kobieta", "Życie przed sobą", "Minari", "My dwie"

Film animowany: "Krudowie 2: Nowa era", "Naprzód", "Wyprawa na Księżyc", "Co w duszy gra", "Sekret wilczej gromady"

Reżyseria: Emerald Fennell ("Obiecująca. Młoda. Kobieta."), David Fincher ("Mank"), Regina King ("One Night in Miami"), Aaron Sorkin ("Proces siódemki z Chicago"), Chloe Zhao ("Nomadland")

Scenariusz: "Ojciec", "Mank", "Nomadland", "Obiecująca. Młoda. Kobieta", "Proces siódemki z Chicago"

Aktorka w filmie dramatycznym: Viola Davis ("Ma Rainey: Matka bluesa"), Andra Day ("The United States vs. Billie Holiday"), Vanessa Kirby ("Cząstki kobiety"), Frances McDormand ("Nomadland"), Carey Mulligan ("Obiecująca. Młoda. Kobieta.")

Aktor w filmie dramatycznym: Riz Ahmed ("Sound of Metal"), Chadwick Boseman ("Ma Rainey: Matka bluesa"), Anthony Hopkins ("Ojciec"), Gary Oldman ("Mank"), Tahar Rahim ("Mauretańczyk")

Aktorka w komedii lub musicalu: Maria Bakalova ("Kolejny film o Boracie"), Michelle Pfeiffer ("Francuskie wyjście"), Anya Taylor-Joy ("Emma."), Kate Hudson ("Music"), Rosamund Pike ("O wszystko zadbam")

Aktor w komedii lub musicalu: Sacha Baron Cohen ("Kolejny film o Boracie"), James Corden ("Bal"), Lin-Manuel Miranda ("Hamilton"), Dev Patel ("The Personal History of David Copperfield"), Andy Samberg ("Palm Springs")

Aktorka drugoplanowa: Glenn Close ("Elegia dla bidoków"), Olivia Colman ("Ojciec"), Jodie Foster ("Mauretańczyk"), Amanda Seyfried ("Mank"), Helena Zengel ("Nowiny ze świata")

Aktor drugoplanowy: Sacha Baron Cohen ("Proces Siódemki z Chicago"), Daniel Kaluuya ("Judas and the Black Messiah"), Jared Leto ("The Little Things"), Bill Murray ("Na lodzie"), Leslie Odom Jr. ("Pewnej nocy w Miami...")

Piosenka: Fight for You ("Judas and the Black Messiah"), Hear My Voice ("Proces siódemki z Chicago"), Io Si (Seen) ("Życie przed sobą"), Speak Now  ("One Night in Miami"), Tigress & Tweed ("The United States vs. Billie Holiday")

Muzyka: "Niebo o północy", "Tenet", "Nowiny ze świata", "Mank", "Co w duszy gra"

Serial dramatyczny: "The Crown", "Kraina Lovecrafta", "Ozark", "Ratched", "Mandalorian"

Serial komediowy: "Emily w Paryżu", "Stewardesa", "Wielka", "Schitt's Creek", "Ted Lasso"

Film telewizyjny lub serial limitowany: "Normalni ludzie", "Gambit królowej", "Mały topór", "Od nowa", "Unorthodox"

Aktorka w serialu dramatycznym: Olivia Colman ("The Crown"), Jodie Comer ("Obsesja Eve"), Emma Corrin ("The Crown"), Laura Linney ("Ozark"), Sarah Paulson ("Ratched")

Aktor w serialu dramatycznym: Jason Bateman ("Ozark"), Josh O'Connor ("The Crown"), Bob Odenkirk ("Zadzwoń do Saula"), Al Pacino ("Hunters"), Matthew Rhys ("Perry Mason")

Aktorka w serialu komediowym lub musicalu: Lily Collins ("Emily w Paryżu"), Kaley Cuoco ("Stewardesa"), Elle Fanning ("Wielka"), Jane Levy ("Zoey's Extraordinary Playlist"), Catherine O'Hara ("Schitt's Creek")

Aktor w serialu komediowym lub musicalu: Don Cheadle ("Czarny poniedziałek"), Nicholas Hoult ("Wielka"), Eugene Levy ("Schitt's Creek"), Jason Sudeikis ("Ted Lasso"), Ramy Youssef ("Ramy")

Aktorka w serialu limitowanym albo filmie telewizyjnym: Cate Blanchett ("Mrs. America"), Daisy Edgar-Jones ("Normalni ludzie"), Shira Haas ("Unorthodox"), Nicole Kidman ("Od nowa"), Anya Taylor-Joy ("Gambit królowej")

Aktor w serialu limitowanym albo filmie telewizyjnym: Bryan Cranston ("Your Honor"), Jeff Daniels ("The Comey Rule"), Hugh Grant ("Od nowa"), Ethan Hawke ("The Good Lord Bird"), Mark Ruffalo ("To wiem na pewno")

Aktorka drugoplanowa w serialu, serialu limitowanym albo filmie telewizyjnym: Gillian Anderson ("The Crown"), Helena Bonham Carter ("The Crown"), Julia Garner ("Ozark"), Annie Murphy ("Schitt's Creek"), Cynthia Nixon ("Ratched")

Aktor drugoplanowy w serialu, serialu limitowanym albo filmie telewizyjnym: John Boyega ("Mały topór"), Brendan Gleeson ("The Comey Rule"), Daniel Levy ("Schitt's Creek"), Jim Parsons ("Hollywood"), Donald Sutherland ("Od nowa")

 1. Kultura

Najlepsze seriale do nauki angielskiego - dla początkujących i zaawansowanych

Kadr z serialu
Kadr z serialu "Gotowe na wszystko" (fot. BEW)
Zobacz galerię 9 Zdjęć
Tradycyjne podręczniki i książki w dzisiejszych czasach powoli odchodzą do lamusa. Coraz więcej osób naukę angielskiego rozpoczyna bądź kontynuuje bazując na popularnych serialach czy filmach, dzięki którym szlifuje język. Które z nich polecamy szczególnie zarówno dla początkujących, jak i dla tych na poziomie zaawansowanym? Podpowiadamy.

"Seks w wielkim mieście"

Ten wybór wcale nie został podyktowany tym, że niebawem doczekamy się kontynuacji tego kultowego serialu, ale między innymi dlatego, że oglądanie go nie wymaga zbyt dużego zaangażowania. Owszem, serial jest wciągający i zabawny, a przygody Carrie, Mirandy, Samanthy i Charlotte budzą emocje, tak język którym posługują się bohaterowie nie należy do najbardziej skomplikowanych. Nauka angielskiego na podstawie odcinków "Seksu w wielkim mieście" może okazać się bardzo owocna i pomimo używania przez bohaterów języka potocznego oraz frazeologizmów, są one na poziomie zrozumiałym nawet dla osób zaczynających przygodę z tym językiem.

"Przyjaciele"

Kolejny kultowy serial, który sprawdzi się również jako idealny pomocnik w nauce języka angielskiego. Szóstka przyjaciół, których chyba nie trzeba nikomu przedstawiać posługuje się dość łatwym językiem - wprawdzie specyficzny humor Chandlera i Joey'a może niekiedy wprowadzać odrobinę zamieszania, jednak ich teksty powinny być zrozumiałe z kontekstu - także dla początkujących. W "Przyjaciołach" brak jest co do zasady długich dialogów, czy skomplikowanych, zawiłych kwestii, dlatego też nauka nie powinna sprawiać większych problemów.

"Modern Family"

Ten jeden z zabawniejszych seriali dostępnych na platformie Netflix to świetna okazja do nauki angielskiego. Dialogi głównych bohaterów są łatwe, zabawne i choć niekiedy pojawiają się zwroty, które ciężko przetłumaczyć na język polski, jest to zdecydowanie bardziej gra słów niż problematyczne i zawiłe kwestie. Wyzwaniem językowym mogą być tu niekiedy kwestie Phila Dunphy'ego, który słynie z wymyślania nie tylko oryginalnych eksperymentów, ale również nadawania im nietypowych nazw, jednak nie powinno to stanowić większego problemu także dla osób na poziomie początkującym w nauce angielskiego.

"Downtown Abbey"

Ten serial polecamy dla osób, które miały już nieco do czynienia z językiem angielskim i chcą go podszkolić. Serial śledzący losy mieszkańców dworu Downtown Abbey to typowy brytyjski serial, w którym możemy osłuchać się z prawdziwym brytyjskim akcentem. Choć niektórych idiomów nie sposób przetłumaczyć, warto je poznać, aby powiększyć zasób słownictwa i wzbogacić język.

"Gotowe na wszystko"

"Gotowe na wszystko" to wbrew pozorom serial i dla początkujących i dla zaawansowanych osób w nauce języka angielskiego. Trzymający w napięciu serial opowiadający o kilku kobietach zamieszkujących bogate przedmieścia fikcyjnego miasteczka Fairview to z jednej strony dość proste dialogi, z drugiej zaś bogactwo języka potocznego, idiomów i niekiedy... wulgaryzmów. Warto pamiętać, że poznanie tzw. "żywego angielskiego" prosto z londyńskich ulic to także ważny aspekt w nauce angielskiego, który ciężko poznać podczas standardowych lekcji.

"Brzydula Betty"

Ten, być może nieoczywisty wybór podyktowany jest tym, że w serialu "Brzydula Betty" poznajemy sporo zwrotów należących do tzw. biznesowego angielskiego - oczywiście w przystępnym wydaniu. Dodatkowym atutem jest poznanie słówek związanych z modą, urodą oraz pracą w wydawnictwie. Serial idealnie sprawdzi się także dla osób zaczynających dopiero przygodę z językiem angielskim.

"Suits"

"Suits" to dość specyficzny serial, który skupia się na życiu i pracy wziętego adwokata oraz niedawno wyrzuconego z college'u geniusza z fotograficzną pamięcią. Ten serial polecany jest zwłaszcza osobom, które interesują się językiem prawniczym, choć oczywiście w dość prostym i ograniczonym wydaniu. Dla osób początkujących serial może być sporym wyzwaniem, dlatego sięgnąć po niego powinniśmy już na pewnym etapie nauki. Mimo wszystko jednak, "Suits" to dobry sposób na to, aby zmierzyć się z różnymi akcentami, prędkością mówienia aktorów oraz poznaniem nowych, specjalistycznych słówek.

"Jak poznałem waszą matkę?"

Serial dedykowany zwłaszcza dla początkujących w nauce języka angielskiego. Oprócz ogromnej dawki poczucia humoru oraz opowieści o kolejnych miłosnych podbojach głównego bohatera, z serialu dowiemy się także wielu ciekawych zwrotów, które nie powinny przysparzać ogromnych trudności. Dzięki serialowi można z powodzeniem osłuchać się z językiem, poznać zabawne gry słowne, a także zaznajomić ze specyficznym kontekstem kulturowym - choć serial jest produkcją amerykańską, nie przeszkadza to w nauce angielskich słówek i slangu.