1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Moda i uroda
 4. >
 5. Seriale, które miały największy wpływ na świat mody i na styl ulicy

Seriale, które miały największy wpływ na świat mody i na styl ulicy

(Fot. materiały prasowe)
(Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 9 Zdjęć
Srebrny ekran ma wielką siłę. Potrafi otworzyć drzwi do sukcesu aktorom, scenarzystom, a także projektantom.

Elegancka mała czarna od Givenchy, w której Audrey Hepburn spaceruje przy świetle wschodzącego nad Manhattanem słońca, z zachwytem patrząc na mieniące się za witryną jubilerskiego sklepu Tiffany błyskotki. Trzepocząca na wietrze biała sukienka od Williama Travilli, która odsłania znaczną część zgrabnych nóg Marilyn Monroe w „Słomianym wdowcu”. Albo klasyczna, geometryczna torba od Marka Crossa, która stała się ikoną amerykańskiej mody za sprawą Grace Kelly i „Okna na podwórze”.

Kino ma to do siebie, że potrafi wykreować gwiazdę – i nie zawsze mowa tu o aktorze. Potrafi też napędzić sprzedaż pojawiających się w kadrze produktów, a czasem kompletnie spisać je na straty. Wystarczy drobiazg, jak wtedy, gdy w filmie „Bezdroża” jeden z głównych bohaterów, winiarz Miles, w pijackim uniesieniu mówi: „Fuck Merlot!” (z ang. Chrzanić merlota!), co, ku rozpaczy producentów tego szczepu wina, spowodowało znaczny spadek jego sprzedaży. Zjawisko, od oryginalnej nazwy filmu, nazwano Sideways effect (z ang. efekt uboczny).

Nie inaczej jest z projektantami i ich kreacjami. Niektórzy z nich światową sławę zawdzięczają właśnie filmowym produkcjom czy (obecnie coraz częściej) popularnym serialom. Ruchomy obraz przemawia do nas wielokrotnie bardziej niż ten stateczny, powodując, że łatwiej przywiązujemy się do rzeczy, które na nim widzimy. Antropolodzy, Herbert Blumer i Philip Hauser, twierdzą, że mocno działające na nasze odczucia filmy wywołują stan opętania emocjonalnego. –Główne cechy opętania emocjonalnego są następujące: pobudzenie impulsów, narastanie danej emocji, rozluźnienie kontroli, a więc zwiększona gotowość ulegania zachciankom. Te stany ducha i uczuć pojawiają się zwykle w wyniku zatracenia się w obrazie lub też głębokiego zaangażowania się w akcję – twierdzą. I choć w tym przypadku próbują dowieść, że filmy mogą prowadzić do zwiększenia przestępczości, równie dobrze możemy wykorzystać tę teorię, by wyjaśnić, dlaczego pokazywana na ekranie moda może się stać powodem międzynarodowej histerii. Skoro jesteśmy w stanie się tak silnie zaangażować w trwający około dwóch godzin film, tym bardziej przywiązujemy się do postaci serialowych, z którymi nierzadko obcujemy przez parę sezonów, czyli parę lat. Silny bodziec plus rozluźnienie kontroli sprawiają, że po prostu – tak czujemy – musimy mieć te buty, w których przed chwilą Carrie Bradshaw biegała po brukowanych ulicach Paryża.

„Seks w wielkim mieście” i Carrie Bradshaw, która upodobała sobie obuwie Manola Blahnika. (fot. Getty Images)) „Seks w wielkim mieście” i Carrie Bradshaw, która upodobała sobie obuwie Manola Blahnika. (fot. Getty Images))

 

To nie jest zwykła torebka!

Nie ma wątpliwości, że serialem, który miał największy wpływ na świat mody, był „Seks w wielkim mieście”. Produkcja przełomu lat 90. i 2000. w sześciu sezonach ukazywała barwne życie czterech przyjaciółek mieszkających w Nowym Jorku – każda miała odmienny charakter, styl życia i sposób ubierania się. Moda, grająca w nim pierwsze skrzypce, była ważnym czynnikiem je rozróżniającym. W efekcie słynna kostiumografka Patricia Field sprawiła, że kobiety na cały świecie marzyły o różowej tiulowej spódnicy, najpiękniejszych torebkach i butach noszonych na co dzień, choćby w drodze po poranną kawę. Ileż tam było ciekawych stylizacji! Główna bohaterka Carrie Bradshaw uważała przecież, że magazyny o modzie potrafią nasycić ją bardziej niż jedzenie. Szczególnie upodobała sobie obuwie Manola Blahnika, na które była w stanie wydać więcej, niż pozwalał jej na to stan konta. Blahnik był już wtedy rozpoznawalnym projektantem, ale tego, co wydarzyło się po „Seksie w wielkim mieście”, zupełnie się nie spodziewał. – Kiedy mój biznes nabrał rozpędu w latach 90., wiedziałem, że tworzymy coś popularnego, ale nigdy nie myślałem o byciu sławnym. Nawet w najbardziej szalonych fantazjach nie sądziłem, że coś takiego może się wydarzyć – komentuje projektant. Dzięki serialowi do roku 2000 w samym Neiman Marcus sprzedawano rocznie 30 tysięcy blahników. Do dziś najpopularniejszy model to ten w głębokim, elektryzującym odcieniu niebieskiego z klamrą wykonaną ręcznie z najwyższej jakości kryształów. To zresztą nim Mr. Big oświadcza się Carrie. Od tego czasu słynny model został wyprodukowany w ponad stu różnych materiałach i kolorach, a także w siedmiu wysokościach obcasa.

Ten model blahników popularność zawdzięcza serialowi 'Seks w wielkim mieście'. (fot. Ten model blahników popularność zawdzięcza serialowi "Seks w wielkim mieście". (fot.

„Oddaj mi swoje blahniki!” – krzyczy napadający Carrie w jednym z odcinków złodziej. Na nic zdają się tłumaczenia, jak ważne są dla niej te buty. Gdy w tym samym momencie złodziej prosi o torebkę, bohaterka (jakby chciała powiedzieć, że to nie jest zwykła torba) mówi: „To jest Baguette!”, tym samym popularyzując model torby Fendi, który w ciągu 20 lat sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy. Baguette ma nawet swoją stronę na Wikipedii (gdzie zaznaczono, że swoją popularność zawdzięcza serialowi) i poświęconą jej książkę.

Podobnie było ze słynną torbą Birkin od Hermèsa – jedną z najdroższych toreb świata, słynącą z najdłuższych list oczekujących na jej zakup. Choć zadebiutowała w latach 80., prawdziwą It bag stała się w połowie 90., a jej tytuł utwierdził wyemitowany w 2001 roku odcinek „Seksu...”, w którym inna bohaterka, Samantha, korzystając ze wszystkich jej dostępnych nowojorskich kontaktów, próbuje zdobyć jedną dla siebie. Po emisji lista oczekujących na Birkin stała się trzykrotnie dłuższa.

Projektanci przed telewizorem

Seriale elektryzują widzów, ale i projektantów, którzy coraz częściej czerpią z nich inspirację. Tak było na przykład z szalenie popularnym „The Crown”, opowiadającym historię królowej Elżbiety II. W 2017 roku amerykański „Harper’s Bazaar” nazwał styl królewski najgorętszym trendem roku. Elementy stylu brytyjskiej monarchii można było odnaleźć między innymi w inspirowanej monarchinią kolekcji Balenciagi czy w Off-White Virgila Abloha, która z kolei miała odzwierciedlać styl księżnej Diany.

Kolekcja Off--White Virgila Abloha miała z kolei odzwierciedlać styl księżnej Diany. (Fot. IMAXTREE, Getty Images) Kolekcja Off--White Virgila Abloha miała z kolei odzwierciedlać styl księżnej Diany. (Fot. IMAXTREE, Getty Images)

Nieobojętny światowym kreatorom był też, opowiadający historię gangu z Birmingham, serial „Peaky Blinders”, którego międzywojenny styl (tuż po premierze w 2013 roku) dostrzec można było w kolekcjach Margaret Howell, Dolce & Gabbana czy Alexandra McQueena. Jak donoszą All Saints i Topman, w tym samym roku znacząco wzrosła sprzedaż angielskich garniturów, kamizelek i kaszkietów, a na Asos.com podwoiła się sprzedaż męskich wiązanych, lakierowanych botków.

„Peaky Blinders” – to oni dwie dekady później wyznaczali trendy w męskiej modzie. (Fot. BEW) „Peaky Blinders” – to oni dwie dekady później wyznaczali trendy w męskiej modzie. (Fot. BEW)

Podobnie na męską wyobraźnię zadziałał siedmiosezonowy serial „Mad Men” o nowojorskiej agencji reklamowej lat 60. Odpowiedzialna za kostiumy Janie Bryant twierdzi, że ukazana w nim moda wpłynęła na sposób, w jaki ubierała się ulica, a zwłaszcza jej męska część. – Ten serial popchnął mężczyzn do tego, by eksperymentować z modą i świadomie dobierać ubrania – mówi. Sklepowe półki zapełniły się garniturami typu slim fit, wąskimi krawatami i poszetkami, a marka Banana Republic wydała specjalną kolekcję inspirowaną „Mad Men” – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Na podobny ruch zdecydowały się także Levi’s, dedykując kolekcję w stylu lat 80. serialowi „Stranger Things”, czy Pull & Bear, tworząc linię w stylu hiszpańskiego hitu Netflixa „Dom z papieru”, opowiadającego historię prowadzonej przez tajemniczego profesora grupy przestępczej napadającej na mennicę, a później (w kolejnych sezonach) na bank. Charakterystyczne dla nich czerwone kombinezony były jednym z projektów z kolekcji Pull & Bear, które – oprócz T-shirtów i bluz z hasłem „Bella Ciao!” (tytuł powtarzającej się w serialu piosenki) – wyprzedały się na pniu.

Marka Pull & Bear stworzyła linię w stylu hiszpańskiego hitu Netflixa, „Dom z papieru”, która wyprzedała się na pniu. (Fot. materiały prasowe) Marka Pull & Bear stworzyła linię w stylu hiszpańskiego hitu Netflixa, „Dom z papieru”, która wyprzedała się na pniu. (Fot. materiały prasowe)

Ze srebrnego ekranu na ulice

Najciekawiej się jednak robi, gdy moda z ekranu trafia prosto na ulice, bez katalizatora w postaci nowej kolekcji. Tak było między innymi z mającym premierę w 1966 roku serialem „That Girl”, którego główna bohaterka, aspirująca aktorka Ann Marie (Marlo Thomas), by szukać szczęścia, przeprowadza się do Nowego Jorku. Mówi się, że oryginalne i pełne wyobraźni kostiumy projektu Marilyn Lewis stworzyły styl It girls lat 70. (którym dzisiaj inspirują się projektanci pokroju Alessandra Michelego z Gucci, Pierpaola Picciolego z Valentino czy Marca Jacobsa), a także zmieniły ulice wielkich miast. 24 lata później premierę miał serial, który znowu miał wpłynąć na to, jak ubierali się młodzi ludzie – „Beverly Hills 90210”. Który z młodych chłopaków lat 90. nie chciał wyglądać jak Dylan McKay w jego świetnie skrojonych kurtkach z grubego denimu? Która z dziewczyn nie pragnęła pożyczyć ubrań z szaf Brendy Walsh i Kelly Taylor? Emitowany dziesięć lat serial zachęcił młodych odbiorców do eksperymentowania z modą. Do dzisiaj jest kopalnią inspiracji dla twórców natchnionych stylem lat 90.

Beverly Hills 90210”. Który z młodych chłopaków lat 90. nie chciał wyglądać jak Dylan McKay? (Fot. materiały prasowe) Beverly Hills 90210”. Który z młodych chłopaków lat 90. nie chciał wyglądać jak Dylan McKay? (Fot. materiały prasowe)

Podobny wpływ na młodzież miała „Plotkara”, w samych Stanach Zjednoczonych oglądana co tydzień przez blisko trzy miliony osób. Młodzi odbiorcy zachwycali się zarówno historią bogatych nastolatków Nowego Jorku, jak i wizualną częścią serialu: eleganckimi apartamentami, limuzynami oraz ekstrawaganckimi szafami głównych postaci, będącymi zderzeniem mundurków z najlepszych amerykańskich szkół z kreacjami od topowych projektantów. W 2008 roku sprzedawcy, projektanci i analitycy trendów byli zgodni – „Plotkara” ma największy wpływ na wydatki młodych kobiet. Fanki serialu przychodziły do butików z czasopismami, w których widniały zdjęcia członków obsady. Sprzedaż marynarek, krótkich spódniczek, kolorowych rajstop i opasek znacząco wzrosła. – Serial wywarł ogromny wpływ na handel – podsumowała Stephanie Solomon, dyrektor mody Bloomingdale’s, twierdząc, że ubrania w tym stylu kupowały nie tylko nastolatki, lecz także kobiety po 20. roku życia.

Duża, balonowa sukienka

Dokładnie taki opis znalazł się w scenariuszu napisanym przez Phoebe Waller-Bridge – „duża, balonowa sukienka”. – Podejrzewam, że miała na myśli coś bardziej klasycznego, ale stwierdziłam, że ta od Molly Goddard będzie do tego idealna – mówi kostiumografka serialu „Obsesja Eve” Phoebe de Gaye. Główna jego bohaterka, seryjna morderczyni Villanelle, kocha modę, szczególnie tę ekscentryczną, głośną i ciekawą. Te upodobania kłócą się z jej profesją, co nadaje historii oryginalnego i ciekawego wydźwięku. Różowa balonowa sukienka od Molly Goddard była wprost idealna w scenie, w której grana przez Jodie Comer Villanelle idzie na wizytę do psychoanalityka. W tej samej kreacji pozuje do jednego z plakatów. Dla brytyjskiej projektantki były to drzwi do międzynarodowego sukcesu. – To niesamowite, ale dla mnie właśnie wtedy wszystko nabrało rozpędu. Ludzie zaczęli rozpoznawać mój styl – mówi słynąca z „napompowanych” sukienek Goddard.

Villanelle z „Obsesji Eve” kocha modę, szczególnie tę ekscentryczną, głośną i ciekawą.  (Fot. IMAXTREE, BEW) Villanelle z „Obsesji Eve” kocha modę, szczególnie tę ekscentryczną, głośną i ciekawą.  (Fot. IMAXTREE, BEW)

Każdy odcinek pełen jest niebanalnych stylizacji Comer, jednak w poszczególnych sezonach jedna zawsze szczególnie się wybija. W ostatnim, trzecim, była to granatowa sukienka w czerwone kwiaty z pięknie zarysowanymi ramionami od The Vampire’s Wife, nazwana na cześć serialu – Villanelle. Po premierze odcinka została momentalnie wykupiona.

„Obsesja Eve”. (Fot. IMAXTREE, BEW) „Obsesja Eve”. (Fot. IMAXTREE, BEW)

Jak przekonali się Molly Goddard, Manolo Blahnik czy Fendi – srebrny ekran ma siłę. Potrafi otworzyć drzwi do globalnego sukcesu, a czasem cisnąć nimi, by zatrzasnęły się prosto przed nosem. Kto wie, może gdyby nie Villanelle, nie marzyłybyśmy o sukience Molly Goddard, a gdyby nie Carrie Bradshaw, blahniki nie byłyby (zgodnie z danymi Whowhatwear.com z 2018 roku) najlepiej sprzedającymi się butami świata? 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Kultura

Historie, które zapadają w pamięć. Poznaj seriale obyczajowe, których nigdy nie zapomnisz

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Najlepsze historie to te, które zapadają w pamięć na długo. Czasem wystarczy niewiele, by utożsamić się z bohaterami, z którymi pozornie nic nas nie łączy. W ten sposób możesz przeżywać historie i uczestniczyć w wydarzeniach, które wcześniej nawet Ci się nie śniły. Taką furtką do innego świata mogą być seriale. W ofercie Netflixa nie brakuje porywających i emocjonujących opowieści. Przedstawiamy porcję seriali online, które zostaną z Tobą na dłużej.

Historie z życia wzięte

Nie od dziś wiadomo, że najbardziej przejmujące historie potrafi napisać samo życie. Te najsłynniejsze ze stron gazet i książek do historii trafiają również na ekrany – coraz częściej także te małe. By móc wspólnie je przeżywać wystarczy dostęp do internetu domowego i konto na Netflixie.

Jednym z najpopularniejszych tytułów na platformie jest „The Crown” – serial przeprowadzi Cię przez lata panowania królowej Elżbiety II. Każdy kolejny sezon  przedstawia inny okres z jej życia, opowiada o wyzwaniach, z którymi w danej dekadzie musiał zmagać się Pałac Buckingham. To także rzut oka za kulisy pałacowego życia, nie tylko pod względem podejmowania ważnych decyzji, ale także codzienności.   

W poszukiwaniu mocniejszych wrażeń warto zapoznać się z serią „American Crime Story”. Dwa sezony serialu ukazują dwie wstrząsające historie kryminalne z końca XX wieku. „Sprawa O.J. Simpsona” to klasyczny dramat sądowy, ukazujący kulisy sprawy, którą w latach 90. żyła cała Ameryka. Z kolei „Zabójstwo Versace” to próba wejścia w umysł i zrozumienia motywów mordercy słynnego projektanta.  

Czy animacje mogą wzruszać?

Seriale animowane to gatunek, który zdominowały produkcje komediowe. „Family Guy” czy „South Park” to serie, które w absurdalny sposób obśmiewają rzeczywistość. Ale czy tego typu produkcja może poruszyć? Udowodnił to Raphael Bob-Waksberg – twórca serialu „BoJack Horseman”.

Tytułowy BoJack to serialowy aktor, który szczyt popularności ma już dawno za sobą. Mimo to wciąż szuka sposobu na to, by odnaleźć się w brutalnym i bezlitosnym Hollywood. Jednocześnie zmaga się z demonami przeszłości, które w żaden sposób nie pozwalają mu znaleźć upragnionego spokoju. To dojrzała i oryginalna opowieść ubrana w szaty animowanej komedii. Z pewnością nie zabraknie w niej uśmiechu ani wzruszeń.    

Historie o przemijaniu

Serialowe opowieści to nie tylko historie 20 i 30-latków. Oferta seriali online Netflixa pokazuje, że wyjątkowe historie przytrafiają się niezależnie od wieku. Pierwszym przykładem jest serial „Grace i Frankie”, w której w głównych rolach występują Jane Fonda i Lily Tomlin. Życie obu pań wywraca się, gdy wychodzi na jaw, że ich mężowie od lat mają ze sobą romans. Ten nowy początek stawia przed nimi wiele wyzwań, ale jednocześnie umacnia ich przyjaźń.  

Podobny ton utrzymuje również inna produkcja, także z gwiazdorską obsadą. „The Kominsky Method” to historia aktora Sandy’ego Kominsky’ego (w tej roli Michael Douglas) i jego wieloletniego agenta Normana Newlandera (Alan Arkin). Pomimo wieku i związanych z nim ograniczeń obydwaj na co dzień mierzą się z urokami i cieniami życia w Los Angeles – mieście sukcesu i wiecznej młodości.   

Śmiech lekarstwem na wszystko

Te najbardziej poruszające historie to często również te najcięższe i bolesne. Ich bohaterowie muszą zmierzyć się z utratą tego, co najcenniejsze i sprostać nowej, często niezwykle trudnej rzeczywistości. Mimo to nie tracą zapału i każdego dnia stawiają czoła kolejnym wyzwaniom. Bo śmiech to najlepsze lekarstwo. Chwile radości i wzruszenia podczas wieczoru z serialami online zapewni Ricky Gervais i jego komediodramat „After Life”. To opowieść o dziennikarzu, który po śmierci żony musi rozpocząć życie na nowo. Mimo negatywnego nastawienia do otaczających go ludzi z czasem udaje mu się odnaleźć spokój. Po takim seansie nic nie będzie już takie samo. 

Niezapomnianych historii szukaj w Vectrze

Wybierając telewizję i internet domowy w Vectrze, w pakiecie zyskujesz również dostęp do platformy Netflix. Tam czeka na ciebie całe mnóstwo seriali, filmów i programów, które wzruszają, bawią i na długo pozostają w sercach. Oglądaj najnowsze produkcje, gdziekolwiek jesteś – przed telewizorem, na laptopie, tablecie lub telefonie.   

 1. Kultura

Seriale, które warto zobaczyć w marcu

Miniserial
Miniserial "Cormoran Strike: Zabójcza biel" dostępny jest na HBO i HBO GO. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Jakie seriale warto obejrzeć w marcu? Najciekawsze tytuły poleca Joanna Olekszyk, redaktor naczelna miesięczników "Zwierciadło" i "Sens", oraz Dariusz Janiszewski, sekretarz redakcji "Zwierciadła". 

"Bo to grzech"

Londyn lat 80. to miasto wielkich marzeń, nocnych klubów i wolnej miłości. Raj dla młodych, którzy odkrywają uroki homoseksualnych przygód, a jednocześnie czyściec, bo oto nadciąga „kara za ich grzechy” – śmiertelna epidemia AIDS. Ten kawał brytyjskiej, ale też światowej historii oglądamy z punktu widzenia piątki przyjaciół i współlokatorów: czterech gejów i ich przyjaciółki. Dzięki talentowi pomysłodawcy serialu Russella T. Daviesa ogląda się to świetnie, śmiejąc się i płacząc na przemian. A scena końcowej rozmowy Jill z matką Ritchiego to majstersztyk!

Miniserial 'Bo to grzech' dostępny jest na HBO GO. (Fot. matriały prasowe) Miniserial "Bo to grzech" dostępny jest na HBO GO. (Fot. matriały prasowe)

"Cormoran Strike: Zabójcza biel"

Ekranizacja kolejnego kryminału pióra Roberta Galbraitha, czyli J. K. Rowling. Niedawno polecaliśmy do przeczytania tom 5. przygód weterana wojennego i detektywa Cormorana Strike'a oraz jego wspólniczki Robin Ellacott, tym razem zachęcamy do zobaczenia tomu 4. Para bada właśnie sprawę anonimów, które otrzymuje znany polityk, kiedy ich zleceniodawca zostaje zamordowany. Krąg podejrzanych rośnie z minuty na minutę (ta polityka!), a pewna historia z przeszłości wymaga, by bliżej jej się przyjrzeć. No a między Robin a Cormoranem wciąż pulsuje erotyczne napięcie...

Miniserial 'Cormoran Strike: Zabójcza biel' dostępny jest na HBO i HBO GO. (Fot. materiały prasowe) Miniserial "Cormoran Strike: Zabójcza biel" dostępny jest na HBO i HBO GO. (Fot. materiały prasowe)

"Gdzie jest mój agent?"

„10 procent” – tak brzmi oryginalny tytuł serialu, bo tyle wynosi prowizja agenta gwiazdy kina. I to nie tylko kina francuskiego! W każdym odcinku pojawiają się gorące nazwiska, a aktorzy, tacy jak Monica Bellucci, Isabelle Huppert, Jean Reno czy też Sigourney Weaver, grają tu parodie samych siebie. A ich serialowi agenci, cóż, lepiej radzą sobie z podpisywaniem kontraktów niż rozwiązywaniem swoich osobistych problemów. Ostatecznie okazuje się, że zarówno jedni, jak i drudzy to ludzie tacy jak my.

Serial 'Gdzie jest mój agent?' (cztery sezony) dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe) Serial "Gdzie jest mój agent?" (cztery sezony) dostępny jest na Netflixie. (Fot. materiały prasowe)

"Księga czarownic"

Wampir obsadzony w roli kochanka to pomysł nienowy, wystarczy wspomnieć popularną sagę „Zmierzch”. Dorośli już fani tej serii będą więc mieli z „Księgi czarownic” wielką pociechę. Tu jednak wampirzą wybranką nie jest zwykła śmiertelniczka, ale czarownica, i to potężna. Nietypowy związek nie przynosi zakochanym popularności, bo może zachwiać kruchą równowagę w świecie, gdzie z ludźmi współegzystują zgodnie wampiry, czarownice i demony. W drugim sezonie przenosimy się w czasy elżbietańskie, a to okazja do podziwiania pięknych kostiumów i poznania historycznych postaci, z królową Elżbietą I włącznie. Sporo więc tu atrakcji, tyle że romans momentami przypomina harlequina. Oby w kolejnym, przygotowywanym już sezonie twórcy chcieli oczarować nas bardziej.

Serial 'Księga czarownic' (dwa sezony) dostępny jest na HBO GO. (Fot. materiały prasowe) Serial "Księga czarownic" (dwa sezony) dostępny jest na HBO GO. (Fot. materiały prasowe)

 1. Kultura

Najlepsze seriale komediowe na Netflixie i HBO GO

W serialu komediowym „Grace i Frankie” Lily Tomlin i Jane Fonda wcielają się w role kobiet, których życie niespodziewanie staje na głowie. (Fot. materiały prasowe)
W serialu komediowym „Grace i Frankie” Lily Tomlin i Jane Fonda wcielają się w role kobiet, których życie niespodziewanie staje na głowie. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 11 Zdjęć
Nietypowe sitcomy, seriale docenione przez krytyków i kryminalne komedie — ta wyborna kolekcja zapewni Ci długie godziny śmiechu. Zapraszamy na przegląd najlepszych seriali komediowych dostępnych na Netflixie i HBO GO. 

"Współczesna rodzina"

"Współczesna rodzina" to szalenie zabawny serial komediowy z doborową obsadą. Produkcja opowiada o losach wielopokoleniowej i wielokulturowej amerykańskiej familii. Nestorem rodu jest Jay Pitchett, który ponownie ożenił się z dużo młodszą od siebie kobietą i wspólnie wychowują jej dziecko z poprzedniego związku. Jego córka jest matką trójki dzieci w tradycyjnej rodzinie, natomiast syn wraz ze swoim chłopakiem adoptowali właśnie dziewczynkę z Wietnamu. Salwy śmiechu gwarantowane!

Serial dostępny na Netflixie.

'Współczesna rodzina' (Fot. materiały prasowe) "Współczesna rodzina" (Fot. materiały prasowe)

"Pani Fletcher"

Oparty na bestsellerowej powieści Toma Perrotty serial komediowy "Pani Fletcher" to historia samotnej kobiety w średnim wieku, która zaczyna odkrywać swoją seksualność. Eve odwozi swojego jedynego syna na studia, po czym wraca do pustego domu. W tym czasie matka i syn zaczynają cieszyć się wolnością. Dla twórców to pretekst, aby poruszyć takie tematy, jak rodzicielstwo, seksualność, miłość i tożsamość. Produkcja z pewnością umili wam niejeden wieczór.

Serial dostępny na HBO GO.

'Pani Fletcher' (Fot. materiały prasowe) "Pani Fletcher" (Fot. materiały prasowe)

"Grace i Frankie"

W serialu komediowym „Grace i Frankie” Jane Fonda i Lily Tomlin wcielają się w role kobiet, których życie niespodziewanie staje na głowie, gdy ich mężowie nagle obwieszczają bowiem, że są gejami i mają się ku sobie. Mimo że nigdy za sobą nie przepadały, panie muszą stanąć ramię w ramię, zmierzyć się z niepewną przyszłością i wypracować nową definicję „rodziny”. Wyzwalacz śmiechu, wyciskacz łez i środek na poprawę nastroju w jednym.

Serial dostępny na Netflxie.

'Grace i Frankie' (Fot. materiały prasowe) "Grace i Frankie" (Fot. materiały prasowe)

"Teoria wielkiego podrywu"

"Teoria wielkiego podrywu" to nasz must-watch na liście seriali komediowych. Współlokatorzy Leonard i Sheldon są genialnymi fizykami, którzy błyszczą na uczelni. Znacznie gorzej radzą sobie jednak w kontaktach z ludźmi, a w relacjach damsko-męskich nie radzą sobie w ogóle. Komfortowo czują się jedynie w towarzystwie równie wykształconych i nieprzystosowanych społecznie przyjaciół Howarda i Rajesha. Wszystko zmienia się jednak, gdy do mieszkania naprzeciwko wprowadza się przebojowa Penny. 

Serial dostępny na HBO GO.

'Teoria wielkiego podrywu' (Fot. materiały prasowe) "Teoria wielkiego podrywu" (Fot. materiały prasowe)

"Brooklyn 9-9"

Przezabawny serial komediowy "Brooklyn 9-9" opowiada o grupie błyskotliwych policjantów, którym wyraźnie brakuje dyscypliny i przywódcy. Na co dzień zajmują się głównie niezdrową rywalizacją, plotkowaniem, flirtowaniem i dokuczaniem sobie wzajemnie. Sytuacja ulega zmianie, gdy dowódcą posterunku zostaje Ray Holt, kapitan z 30-letnim stażem. Teraz gwiazda komisariatu, detektyw Jake Peralta, który nigdy nie przejmował się przestrzeganiem reguł musi zmienić dotychczasowy sposób działania.

Serial dostępny na Netflixie.

'Brooklyn 9-9' (Fot. materiały prasowe) "Brooklyn 9-9" (Fot. materiały prasowe)

"Barry"

A teraz czas na czarną komedię. Tytułowy Barry zarabia na życie jako płatny zabójca z dolnej półki. Mężczyzna jest w depresji, czuje się samotny i wypalony. Niechętnie zgadza się na realizację zlecenia w Los Angeles, gdzie ma zająć się pewnym młodym aktorem. Podążając za swoim celem, Barry trafia na spotkanie lokalnej grupy teatralnej. Tam odkrywa, że w ich towarzystwie czuje się dobrze i nabiera przekonania, że chciałby zerwać ze starym życiem...

Serial dostępny na HBO GO.

'Barry' (Fot. materiały prasowe) "Barry" (Fot. materiały prasowe)

"Community"

Chwalony przez krytyków serial komediowy "Community" to mądra i żywiołowa produkcja opowiadająca o losach studentów uczęszczających do najgorszej placówki edukacyjnej na świecie - Greendale Community College. Należą do nich m.in. wygadany prawnik Jeff, gospodyni domowa Shirley, była licealna gwiazda piłki nożnej Troy, perfekcjonistka Annie oraz były nauczyciel hiszpańskiego Ben. Władzę w college'u dzierży natomiast nieudolny dziekan Pelton. Przygotujcie się na multum przezabawnych momentów!

Serial dostępny na Netflixie.

'Community'. (Fot. materiały prasowe) "Community". (Fot. materiały prasowe)

"Przyjaciele"

"Przyjaciele" to bez wątpienia jeden z najbardziej kultowych seriali komediowych w historii telewizji. Produkcja opowiada o losach szóstki przyjaciół z Nowego Jorku. W rolach głównych wystąpili Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry oraz David Schwimmer. Serial, choć niedawno zniknął z Netflixa, już wkrótce zostanie dodany do biblioteki serwisu HBO GO. Wszystkie sezony dostępne będą od 15 kwietnia.

'Przyjaciele' (Fot. materiały prasowe) "Przyjaciele" (Fot. materiały prasowe)

"Specjalista od niczego"

Twórcą serialu komediowego "Specjalista od niczego" jest komik Aziz Ansari, a cała produkcja luźno oparta jest na jego życiu. Dla Deva, 30-letniego aktor z Nowego Jorku, problemem jest nawet wybór, co zjeść na obiad, nie wspominając o poważnych decyzjach dotyczących życia i kariery. Ten ambitny serial o osobistym zabarwieniu porusza tak różnorodne tematy, jak trudna sytuacja seniorów, losy imigrantów czy to, jak znaleźć najsmaczniejszy makaron.

Serial dostępny na Netflixie.

'Specjalista od niczego' (Fot. materiały prasowe) "Specjalista od niczego" (Fot. materiały prasowe)

"Cudotwórcy"

Craig jest aniołem niskiego szczebla w firmie Niebo, a do jego obowiązków należy spełnianie marzeń ludzkości. Jego szef, Bóg, rozczarowany stworzoną przez siebie Ziemią, chce rozprawić się z nią raz na zawsze, aby zająć się zupełnie nowym projektem. Zbliża się dzień Sądu Ostatecznego, a Craig i anielskie zastępy mają zaledwie dwa tygodnie na ocalenie Ziemi. Znakomite kreacje w tym nietypowym serialu komediowym stworzyli Daniel Radcliffe i Steve Buscemi.

Serial dostępny na HBO GO.

'Cudotwórcy' (Fot. materiały prasowe) "Cudotwórcy" (Fot. materiały prasowe)

 1. Kultura

"Plemiona Europy" - nowy serial twórców "Dark"

"Plemiona Europy" to tytuł nowego katastroficznego serialu Netflixa, który przedstawi niepokojącą wizję przyszłości. (Fot. Gordon Timpen/materiały prasowe Netflix)
Zobacz galerię 11 Zdjęć
Twórcy głośnego hitu "Dark" prezentują zupełnie nową produkcję. Serial zatytułowany "Plemiona Europy" przedstawia niepokojącą wizję przyszłości, w której Europa podzielona jest na walczące ze sobą mikropaństwa. Fani katastroficznych przygodówek z pewnością nie będą zawiedzeni!

"Plemiona Europy" to nowy przygodowo-katastroficzny serial Netflixa, za którego odpowiadają twórcy "Dark", głośnego hitu platformy. Produkcja, której głównym motywem były podróże w czasie, okazała się strzałem w dziesiątkę i odniosła ogromny sukces, stając się jednym z najchętniej oglądanych seriali ostatnich lat. Producenci wykonawczy z W&B Television: Quirin Berg, Max Wiedemann oraz Maximilian Vetter, postanowili ponownie przenieść nas w czasie. Akcja "Plemion Europy" dzieje się w 2074 roku. Po tajemniczej katastrofie kontynent podzielony jest na niezliczone państwa plemienne walczące o dominację. Los ludzkości leży w rękach zdanej wyłącznie na siebie trójki rodzeństwa, która wpada w sam środek krwawej wojny.

"Wizja przyszłości Philipa Kocha (jednego z reżyserów serialu - przyp. red.) zapewnia ekscytującą rozrywkę. Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że możemy wraz z Wiedemann & Berg przedstawić tę odważną historię światu" - powiedział o nowej produkcji Netflixa Rachel Eggebeen, dyrektor ds. produkcji.

Serial składa się z 6 odcinków. W rolach głównych występują dobrze zapowiadający się aktorzy młodego pokolenia: Emilio Skraya, Henriette Confurius oraz Davida Ali Rashed. W obsadzie znaleźli się również Melika Foroutan, Robert Finster, Ana Ularu, a także znany z roli Ulricha Nielsena w serialu "Dark", Oliver Masucci.

Czy "Plemiona Europy" powtórzą sukces "Dark"? Wiele na to wskazuje. Od dnia premiery, czyli od 19 lutego 2021 roku, serial nie schodzi z listy 10 najchętniej oglądanych produkcji na Netflixie. Zwiastun możecie zobaczyć poniżej.

 1. Kultura

5 najlepszych miniseriali true crime dostępnych na Netflixie

Wstrząsający miniserial dokumentalny „Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę” opowiada nieprawdopodobną, ale prawdziwą historię jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców w historii Ameryki. (Fot. materiały prasowe Netflix)
Wstrząsający miniserial dokumentalny „Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę” opowiada nieprawdopodobną, ale prawdziwą historię jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców w historii Ameryki. (Fot. materiały prasowe Netflix)
Mówi się, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Owszem, ale te najbardziej makabryczne również. Seryjni mordercy i niewyjaśnione sprawy kryminalne stanowią niekończące się źródło inspiracji dla filmowców. Tak powstają cieszące się coraz większą popularnością filmy i seriale true crime.

Produkcje true crime, w których autor bada rzeczywiste zbrodnie i szczegółowo opisuje działania przestępców, przeżywają teraz swój złoty okres. Do tego zjawiska z pewnością przyczynia się Netflix, który oferuje swoim subskrybentom całą masę dokumentów kryminalnych opartych na faktach. W ubiegłym miesiącu hitem platformy okazał się serial o seryjnym mordercy Richardzie Ramirezie, dziś z kolei premierę ma kolejna produkcja z zadatkiem na stanie się przebojem, czyli "Na miejscu zbrodni: Zaginięcie w hotelu Cecil". Jeśli lubicie mroczne historie, które wydarzyły się naprawdę, zajrzyjcie na Netflix. Aby ułatwić wam wybór, wybraliśmy 5 tytułów wartych uwagi. Pod lupę wzięliśmy miniseriale, które z łatwością obejrzycie w jeden wieczór.

"Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego"

Przejmujący miniserial dokumentalny "Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego" pozwala po raz pierwszy zajrzeć w zakamarki umysłu seryjnego mordercy Teda Bundy’ego. Z niepublikowanych dotąd rozmów z „amerykańskim Kubą Rozpruwaczem” wyłania się przerażający obraz człowieka, którego osobowość, wygląd i dobre maniery przeczyły stereotypowemu wizerunkowi groźnego przestępcy. Dzięki tym przymiotom Ted Bundy mógł przez lata swobodnie oddawać się swojemu odrażającemu procederowi. Do 1978 roku, gdy został ostatecznie schwytany, ofiarami popełnionych przez niego okrutnych morderstw na tle seksualnym padło ponad 30 kobiet. Podczas procesu Bundy z łatwością podbił serca Amerykanek, co dodatkowo sprawia, że jego czyny nawet dziś przyprawiają o dreszcze.

"Na miejscu zbrodni: Zaginięcie w hotelu Cecil"

Od dziś na Netflixie oglądać można pierwszy sezon nowego serialu dokumentalnego Joego Berlingera, twórcy wspomnianych wcześniej "Rozmów z mordercą...", który rozkłada na czynniki pierwsze mitologię i aurę tajemniczości otaczającą niesławne miejsca współczesnych zbrodni. Przez niemal sto lat hotel Cecil w Los Angeles stanowił centrum przestępczej działalności miasta. Dochodziło w nim do przedwczesnych zgonów i był on domem dla seryjnych morderców. W 2013 roku z hotelu zniknęła studentka Elisa Lam, rozpalając medialne szaleństwo i mobilizując globalną społeczność internetowych detektywów, którzy palili się do samodzielnego rozwiązania sprawy. "Na miejscu zbrodni: Zaginięcie w hotelu Cecil" to mrożące krew w żyłach, hipnotyzujące spojrzenie na jedno z najbardziej nikczemnych miejsc w Los Angeles.

"Richard Ramirez. Polowanie na seryjnego mordercę"

Wstrząsający miniserial dokumentalny „Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę” opowiada nieprawdopodobną, ale prawdziwą historię jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców w historii Ameryki. Latem 1985 roku Los Angeles nawiedziła rekordowa fala upałów. Towarzyszyła jej seria morderstw i napaści seksualnych, które z początku wydawały się niepowiązane. Ofiarami byli mężczyźni, kobiety i dzieci, w wieku od 6 do 82 lat. Pochodzili z różnych dzielnic, z różnych środowisk rasowych i poziomów społeczno-ekonomicznych. Nigdy wcześniej w historii kryminalistyki jeden morderca nie był odpowiedzialny za tak przerażający zestaw zbrodni. Śledczy ścigali się z czasem, by powstrzymać sprawce. Gdy pracowali nad rozwiązaniem sprawy, media deptały im po piętach, a całą Kalifornię ogarnęła panika. Czteroodcinkowy serial zawiera wywiady i nieznane wcześniej materiały archiwalne.

"The Keepers"

Intrygujący serial Ryana White'a dotyczy sprawy niewyjaśnionego zabójstwa zakonnicy z Baltimore oraz przerażających sekretów, które od pół wieku pozostają niewyjaśnione. Motywem przewodnim serialu jest historia sympatycznej siostry zakonnej Cathy Cesnik, nauczycielki z jednej ze szkół średnich w Baltimore, która zaginęła 7 listopada 1969 roku, a dwa miesiące później odnaleziono jej ciało. Sprawa powróciła w latach 90., gdy dawna uczennica siostry Cathy ujawniła przerażające szczegóły przemocy seksualnej, jakiej dopuszczał się ksiądz z jej szkoły. Mimo to, do dzisiaj nikogo nie pociągnięto do odpowiedzialności, a sprawa wciąż pozostaje niewyjaśniona. Na podstawie rozmów, które reżyser serialu, powstała opowieść wykraczającą daleko poza śmierć siostry Cesnik. Opowieść o nadużyciach w kościele, wypartych wspomnienia ofiar oraz postawie władz rządowych i instytucji religijnych.

"The Confession Killer"

Na początku lat 80. XX wieku Henry Lee Lucas przyznał się do popełnienia setek morderstw, co zakończyło wiele spraw i dało odpowiedzi pogrążonym w żałobie rodzinom. Choć zabrakło dowodów bezpośrednio łączących Lucasa z miejscami zbrodni, zaskoczył on władze umiejętnością opisania ofiar oraz makabrycznych szczegółów każdego ataku. Dziennikarze i prawnicy zaczęli jednak zwracać uwagę na zaprzeczającą logice chronologię wydarzeń, a testy DNA podważyły prawdziwość złożonych zeznań, o których na tym etapie mówił już cały świat. „The Confession Killer” to emocjonujący pięcioodcinkowy serial dokumentalny o człowieku nazywanym najaktywniejszym seryjnym mordercą Ameryki, który był złożoną osobą stanowiącą duże wyzwanie dla niedoskonałego wymiaru sprawiedliwości.