1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie
  4. >
  5. Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr ciąży

123rf.com
W trzecim trymestrze ciąży ciało nabiera coraz bardziej imponujących rozmiarów. Kręgosłup wymaga szczególnej troski, podobnie jak obrzęknięte stopy. Wykorzystuj każdą chwilę w ciągu dnia i odpoczywaj, leżąc z nogami uniesionymi nad tułów.

W nocy nie próbuj już spać na wznak. Brzuch uciska duże naczynia krwionośne, ciśnienie krwi spada, kiedy jej przepływ jest utrudniony. W efekcie przy  wstawaniu z łóżka pojawiają się zawroty głowy. Najzdrowiej i dla ciebie, i dla malucha będzie, jeśli nauczysz się spać na lewym boku, z poduszką pod prawą nogą.

Niestety, w trzecim trymestrze ciąży źle przespana noc bywa normą. Dziecko budzi cię, wiercąc się między twoim pęcherzem a przeponą. Często musisz wędrować do toalety. Lekka kolacja, mały spacer przed snem, słuchanie kojącej muzyki pomogą się wyciszyć przed nocnym odpoczynkiem. Mogą pojawić się duszności, gdyż powiększająca się macica uciska na przeponę i trudno złapać oddech. Przytrafia się to zwłaszcza wtedy, gdy denerwujesz się, masz coś powiedzieć na ważnym zebraniu lub przeprowadzić szkolenie. W takich sytuacjach mów wolniej, oddzielaj zdania spokojnymi oddechami.

Kolejne skutki ciasnoty w brzuchu to zgaga. Jeśli pojawia się uczucie palenia w przełyku, jedz mniej i częściej. Pij dużo wody, a do snu układaj się na dodatkowej poduszce, by unieść tułów. Dowiedz się, jaką stosować dietę.

Wiele kobiet w trzecim trymestrze ciąży ma kłopoty z hemoroidami. Zupełnie nieoczekiwaną zmianą mogą być powiększone stopy. Potrzebny będzie zakup większych butów. Nie zawsze po porodzie udaje się wrócić do poprzedniej numeracji.

Jeśli do tej pory nie było potrzeby, w 35-37 tygodniu ciąży zostaniesz skierowana na badanie USG. Będzie można podejrzeć, jak duże jest dziecko, ocenić stan i położenie łożyska.

W trzecim trymestrze ciąży warto zapisać się do szkoły rodzenia. Im bliżej porodu, tym większy niepokój, zwłaszcza, jeśli jeszcze nie rodziłaś. Szkoła rodzenia to miejsce, w którym lęku można się pozbyć. Lekarze żartują, że obecnie jest coraz więcej okulistycznych wskazań do cięcia cesarskiego, ponieważ kobiety …”nie widzą szansy porodu drogami natury”. Warto powalczyć z tym przekonaniem, włączając wyobraźnię na zatłoczonej ulicy - ci wszyscy ludzie przyszli na świat w naturalny sposób. Urodziły ich kobiety równie słabe jak ty!

A jeśli rzeczywiście masz wadę wzroku, ósmy miesiąc ciąży to także pora na zrobienie badań okulistycznych, najlepiej w dobrym ośrodku. Okulista zbada dokładnie dno oka i oceni stan siatkówki. To do niego należy wydanie opinii, czy w twoim przypadku, przy dużym wysiłku, jakim jest parcie, istnieje zagrożenie dla wzroku.

Wreszcie początek dziewiątego miesiąca. U niektórych kobiet ostro nasila się syndrom wicia gniazda – najchętniej przewróciłyby do góry nogami całe mieszkanie. Ja sama w dniu porodu kupowałam jeszcze puszki z farbą do malowania ścian. Ale może zamiast prowadzenia remontu warto cieszyć się ostatnimi chwilami, które mamy tylko dla siebie. Za chwilę mały człowiek zacznie niepodzielnie rządzić naszym czasem.

O pierwszym trymestrze ciąży czytaj tu.

O drugim trymestrze ciąży czytaj tu.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze