fbpx

Ciąża – wbrew naturze?

ciąża
123rf.com

Dla niektórych pacjentek ciąża jest okresem młodnienia, dla innych zaś wydatkiem energetycznym zbyt dużym, żeby nie pozostawić piętna na ich wyglądzie – o niedogodnościach ciążowych rozmawiamy z dr. Andrzejem Barwijukiem.
Ciąża to szczególny moment w życiu kobiety, kiedy to – z jednej strony jest szczęśliwa i oczekuje przyjścia na świat potomka, z drugiej jednak odczuwa pewne niedogodności. Z jakimi dolegliwościami przychodzą do Pana kobiety w ciąży?

Najczęstszymi dolegliwościami w pierwszym trymestrze ciąży są nudności oraz wymioty, czyli typowa reakcja na przystosowywanie się przewodu pokarmowego do nowych warunków adaptacyjnych. Czasem też kobietom doskwierają coraz bardziej obfite upławy. Drugi trymestr związany jest z gwałtownie powiększającym się obwodem brzucha, także z doznaniami związanymi z odczuwaniem ruchów dziecka. Niektóre pacjentki odbierają je wręcz jako dolegliwości bólowe. W ostatnim trymestrze ciąży występują zwiększone obawy związane z porodem i z ewentualnym cierpieniem mu towarzyszącym, a także zadawaniem sobie pytania, czy będzie to poród drogami natury czy zakończy się cięciem cesarskim.

Jak chodzi o poród naturalny, jak przygotować się na tak duży wysiłek, na takie rozciągnięcie krocza. Czy są jakieś np. specjalne ćwiczenia?

W szkołach rodzenia są polecane pewne ćwiczenia, które rozciągają raczej statyczne – nie zaś dynamiczne – mięśnie dna miednicy. Chodzi o to, by podczas porodu mięśnie były maksymalnie rozluźnione, aby w momencie przeciskania się główki dziecka przez kanał rodny – mogły się dostatecznie rozciągnąć. Natomiast inną kwestią jest fakt, że owe mięśnie już nigdy nie wrócą do stanu sprzed porodu. Ćwiczenia mogą powodować jak najmniejsze ich uszkodzenie czy rozciąganie tejże części ciała, co z kolei jest niewątpliwie korzystne dla pacjentki.

Czy są jakieś wskazania dietetyczne, by móc zmniejszyć dolegliwości ciążowe?

Niektóre panie, szczególnie dbające o swoją sylwetkę, stosują specjalne diety, zalecane przez dietetyków, obfitujące w białko, kwasy tłuszczowe nienasycone, węglowodany, witaminy oraz popularny bardzo kwas foliowy. Jest to dieta zalecana wszystkim paniom dbającym o swój wygląd i zdrowie – nie tylko paniom w ciąży.(…)

Dalsza część artykułu na portalu Dzielnica Rodzica

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze