Ile kosztuje wychowanie?

123rf.com

Co byś wybrała: czerwone BMW Touring (140 100 zł) czy srebrny Mercedes Klasy C Limuzyna (128 600 zł)? A może lazurową Toyotę Prius? Pytanie wydaje ci się retoryczne, bo w życiu nie zgromadziłabyś takiej kwoty?
Nic bardziej mylnego – każdy rodzic wychowujący choć jedno dziecko może wyobrazić sobie garaż, a w nim swój wymarzony, nowy, lśniący samochód.

Jedno dziecko – jeden dom

Jak to możliwe? Specjaliści z portalu e-gospodarka wyliczyli, że średni koszt utrzymania jednego dziecka do 20 roku życia to 160 tysięcy złotych. Zatem nie dość, że mogłabyś pozwolić sobie na luksusowy wóz, to starczyłoby ci jeszcze środków na cudowną w nim podróż po Europie. Jeśli wychowujesz dwójkę pociech wydasz na nie już 280 tysięcy złotych. Za te pieniądze mogłabyś postawić niewielki drewniany dom – niczym Judyta z sympatycznej komedii „Nigdy w życiu”. To i tak nieco lepiej niż w Belgii, gdzie króluje powiedzenie „Jedno dziecko – jeden dom”.

Kolejne dzieci, kolejne koszty. Trzeci potomek, według specjalistów, obciąży twój budżet o następne 96 tysięcy złotych. A na wychowanie czwórki potrzebujesz 472 tysięcy złotych. Tyle – jeśli potomek nie zdecyduje się na studia, a każda ambitna pociecha to dodatkowe 50 tysięcy złotych.

Takie liczby robią wrażenie. Nic zatem dziwnego, że według badań Instytutu Statystyki i Demografii ponad połowa Polaków w wieku reprodukcyjnym nie zamierza mieć dzieci. Zwłaszcza, że w ostatnim ćwierćwieczu zmieniły się priorytety i wartości, którym hołdują młodzi – wartością nadrzędną nie jest już rodzina. Jej miejsce zajęły: wykształcenie, ciekawa praca, rozwój, fajne podróże, komfortowe mieszkanie. A może jednak da się wychować taniej?