Odpowiednie jako przekąska lub drugie śniadanie, nie tylko dla cierpiących na insulinooporność. Zdrowe i jednocześnie z niewysokim indeksem glikemicznym. Opracowane przez znaną dietetyczkę - Hannę Stolińską-Fiedorowicz. Wplecione w zrównoważone menu, będą stanowiły doskonałą osłodę dnia.
1 szklanka napoju ryżowego
7 łyżek kaszy jaglanej
3 łyżki kakao
1 garść borówek
Kaszę jaglaną gotujemy na półtwardo w napoju ryżowym, pod przykryciem na małym ogniu, następnie miksujemy z kakao i posypujemy borówkami. Jeżeli budyń będzie zbyt gęsty, można dodać odrobinę wody lub napoju jaglanego.
Fot. Justyna Lenart
1 garść wiśni mrożonych lub świeżych
3/4 szklanki mleka sojowego
2 łyżki kaszy jaglanej ugotowanej na półtwardo lub płatków jaglanych
Miksujemy wszystkie składniki na gęsty koktajl.
Fot. Justyna Lenart
4 łyżeczki nasion chia
1/4 granatu
1/10 mango
1 szklanka mleka ryżowego
1 łyżeczka ksylitolu
Mieszamy mleko z ksylitolem i nasionami chia. Odstawiamy pudding na minimum 5 godzin. Podajemy posypany ziarnami granatu i pokrojonym w kostkę mango.
Fot. iStock
1 łyżka migdałów
1 łyżeczka ksylitolu
3 łyżki wiórków kokosowych
1 łyżka kaszy jaglanej
2 łyżki mleka kokosowego
1 pomarańcza
Kaszę jaglaną gotujemy według przepisu na opakowaniu. Miksujemy z 1 łyżką podprażonych na patelni wiórków kokosowych, mlekiem kokosowym i ksylitolem. Formujemy kuleczki i do środka wkładamy migdały. Obtaczamy w nieprażonych wiórkach kokosowych. Podajemy z pomarańczą
Fot. iStock
18 łyżek mąki owsianej pełnoziarnistej, bezglutenowej
1 łyżka proszku do pieczenia
2 jajka
3 jabłka
2 łyżki oleju rzepakowego
sól
Jabłka ścieramy na tarce bez wcześniejszego obierania ze skórki. Mieszamy z mąką, proszkiem do pieczenia, solimy. Racuchy smażymy na oleju.