W poprzednim wpisie opowiadałam o kapuście kiszonej, na szczęście kuchnia alzacka ma więcej do zaoferowania.
Tarte Flambée
czy też w alzackim dialekcie: Flamme Kuche.
Jest to bardzo prosty przepis na coś w stylu pizzy, jednakże na modłę ludzi z Północy. Według tradycyjnej receptury Tarte Flambée, czyli inaczej "płonąca tarta", powinna być pieczona w piecu chlebowym, ale równie dobrze smakuje przyrządzona w piekarniku.
Składniki na 1 Tarte Flambée, wystarczającą na 3-4 porcje:
Ciasto:
- 400g mąki
- 1/2 do 3/4 szklanki letniej wody
- 3 łyżki oleju
- pół łyżeczki soli
- 1 łyżka suchych drożdży
Sos:
- 1/2 szklanki śmietany 18%
- 1/2 szklanki śmietany 30%
- pół łyżeczki gałki muszkatołowej
- sól + pieprz
- 200 g boczku wędzonego
- 1 cebula
- trochę oleju, najlepiej kukurydzianego
Zagnieć ciasto, a następnie rozwałkuj możliwie najcieniej. Potem przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i podnieść dookoła brzegi na 0,5 cm wysokości, tak żeby można było tam później wlać sos. Flamme Kuche ma zazwyczaj kształt prostokątny, ale oczywiście, jeśli nadasz mu kształt okrągły - też będzie dobrze.
Wlej śmietanę zmieszaną z przyprawami na ciasto i posyp całość cebulą w cienkich płatkach i boczkiem pokrojonym w małe zapałki. Dobrze jest pokropić to wszystko olejem i posypać świeżym pieprzem.
Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 ° C na 20-25 minut.
Danie podaje się w niedużych porcjach - to bardzo pożywne jedzenie. Nie traktuj go krzywdząco jako idealnej przystawki, bo większa porcja (dodatkowa np. z zieloną sałatą) Flamme Kuche stanowi smakowitą kolację lub obiad...
Łosoś na słodkiej kapuście kiszonej z Rieslingiem i gratin Dauphinoise
Składniki na 1 porcję:
Łosoś
- 1 filet z łososia
- 2 łyżki masła
- pieprz czerwony
- sól
- 2 łyżki soku z cytryny
- słodka kapusta
- garść kapusty kiszonej
- 1 ziele angielskie
- 2-3 goździki
- 2 łyżki miodu
- ½ kieliszka białego półwytrawnego wina Alzackiego Riesling Klipfel (2010)
- świeżo mielony czarny pieprz
- sól
- Olej do smażenia
Gratin Dauphinois
- 2 ziemniaki
- 2 szklanki mleka
- 1 szklanka wody
- 2 łyżki śmietany 30%
- szczypta gałki muszkatołowej
- sól
- pieprz świeżo mielony
- 2 łyżki cienko startego żółtego sera
Obrane ziemniaki pokrój w 0,3 cm talarki. Wrzuć do osolonej wody z mlekiem (proporcje:1/3 do 2/3) z dodatkiem gałki muszkatołowej. Gotuj 12 minut. Po podgotowaniu wyjmij talarki i ułóż je w naczyniu do pieczenia, polej śmietaną, posyp tartym serem i wsadź do nagrzanego do 200 ° C piekarnika na 20 minut. Przed wyjęciem z piekarnika sprawdź, czy ziemniaczki są już wystarczająco miękkie.
Kapustę kiszoną umyj (żeby nie była zbyt kwaśna), smaż 5 minut wraz z przyprawami, zalej winem i przykryj, by się dusiła, aż mocno zmięknie. W ostatniej chwili dodaj miód i dosmaż, by warzywo nabrało słodyczy i dodatkowego złotego koloru.
Łososia podsmaż na maśle, posól, dodaj pieprz i zaraz przed podaniem, już na talerzu, dodaj łyżkę masła. Smakowicie się roztopi. Polej łososia sokiem z cytryny.
Na talerzu łosoś powinien być ułożony na kapuście, a gratin dauphinois tuż obok. Udekoruj potrawę ziarnami czerwonego pieprzu i podawaj z Alzackim winem Riesling Klipfel (2010) - dobrze schłodzonym.
Alzacka tarta jabłkowa
Składniki na 1 tartę:
- 1 kruche ciasto
- 4 jabłka
- 150 g śmietany 30%
- 1 jajko
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 cukier waniliowy
- 2 łyżki miodu
Trzymilimetrową warstwę ciasta wyłóż na formę do tarty. Obrane jabłka pokrój w duże plastry i ułóż na dnie ciasta tak, by układały się w różę. Polej miodem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 ° C na 15 minut.
W misce wymieszaj pozostałe składniki. Wyjmij ciasto z piekarnika i polej jabłka waniliowym sosem, a następnie wsadź z powrotem tartę na 20 minut do piekarnika. Gdy krem stanie się złoty, możesz wyjąć tartę. Podaje się ją, gdy już bardzo dobrze wystygnie - najlepiej po co najmniej 2 godzinach po upieczeniu.