1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Jak zrobić swojski makaron domowy? Przepis babci

Jak zrobić swojski makaron domowy? Przepis babci

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Zobacz galerię 3 zdjęcia
Domowy makaron to nie tylko niepowtarzalny smak i satysfakcja z wykonania czegoś „po babcinemu”, ale również gwarancja zdrowego i wartościowego składu. To także możliwość wyrobu różnorodnych rodzajów makaronu dla osób na dietach – nie tylko odchudzających, ale również bezglutenowych. Dowiedz się, jak łatwo wykonać swojski makaron własnoręcznie i jak za jego pomocą urozmaicić sosy i zupy.

Domowy makaron – co będzie ci potrzebne?

Podstawa udanego domowego makaronu to nie tylko sprawdzony przepis i świeże składniki, ale również odpowiedni sprzęt kuchenny. Pracę znacząco ułatwi wygodna drewniana stolnica. Przydatne będą także sito do mąki oraz ostry nóż do wykrajania makaronu. Jeśli jednak chcesz znacząco przyspieszyć wycinanie nitek lub marzysz o makaronie w niestandardowych kształtach, warto skorzystać z maszynki do wyrobu makaronu – najlepiej wykonanej ze stali nierdzewnej (będzie odpowiednio trwała i zagwarantuje równe nitki). Takie urządzenie nie tylko zwiększy szybkość przygotowania, ale również zmniejszy bałagan w całej kuchni.

Oczywiście maszynka do makaronu to dodatkowe urządzenie, które nie każdy ma gdzie ulokować w swojej kuchni. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o robocie kuchennym, który będzie wielofunkcyjny. Roboty planetarne Kenwood można wyposażyć w dodatkowe przystawki do makaronów. Końcówki wykonane ze stali nierdzewnej pozwalają na wycięcie nie tylko klasycznego spaghetti. Dokupić można także w tym:

  • casarecce (krótki makaron w kształcie zwojów),
  • bigoli (duże nitki, zbliżone do spaghetti, tyle że nieco grubsze),
  • pappardelle (potocznie nazywany wstążkami),
  • silatelli (krótkie, zwinięte do środka rurki),
  • linguine (podobny do klasycznego spaghetti, nieco spłaszczony),
  • fusilli (potocznie nazywany świderkami),
  • conchigliette (w Polsce rozpoznawany jako muszelki),
  • orecchiette (ich kształt przypomina małe ucho).

Ze względu na różnicę w grubości i fakturze różnych typów makaronów, dostarczają one różnych wrażeń kulinarnych, nawet jeśli zastosowany przepis na ciasto będzie ciągle taki sam. To pozwala znacznie urozmaicić codzienną kuchnię. Wykrojnik to też świetne akcesorium dla osób na dietach, którym trudniej jest znaleźć makarony o określonych walorach w ciekawych kształtach.

A jeśli chcesz jeszcze bardziej przyspieszyć pracę nad makaronem, możesz zainwestować w wałkowarkę, która sprawi, że ciasto będzie zawsze idealnie cienkie ( można ustawić nawet 10 grubości wałkowania).

 (Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Przepis na makaron domowy – ciasto

Przepis na domowy makaron dla 4 osób wydaje się prosty:

  • 300 g mąki,
  • 5 kurzych jaj (2 całe i 3 żółtka),
  • łyżka oliwy z oliwek,
  • szczypta soli do smaku.

Jednak musisz pamiętać o tym, by składniki do przepisu na makaron domowy nie były słabej jakości. Kluczem do apetycznego wyglądu makaronu i właściwego smaku są przede wszystkim jakościowa mąka i dobre jajka.

Jaka mąka na domowy makaron?

Najlepszy swojski makaron uzyskasz z mąki pszennej typu 00, czyli mielonej niemal na pył włoskiej mąki o wysokiej zawartości glutenu. Dzięki temu makaron uzyska charakterystyczną delikatność. Łatwiej będzie go też ugotować al dente. Za sprawą odpowiedniego, drobnego mielenia mąki 00, będzie też odpowiednio nasiąkał sosem, bez rozmiękania. Zachowa sprężystość.

Jeśli nie masz w domu mąki 00, możesz użyć także mąki pszennej typu 550, nazywanej potocznie luksusową. Przed użyciem należy ją przesiać sitem, by pozbyć się ewentualnych grudek. Makaron z tego typu mąki będzie nieco twardszy i cięższy, ale o ile nie jesteś wytrawnym smakoszem makaronu, nie poczujesz większej różnicy.

Oczywiście makarony możesz wykonywać też z dodatkiem mąk pełnoziarnistych, np. gryczanej, żytniej. Wówczas zamiast 300 g mąki pszennej daj ok. 200 g mąki pełnoziarnistej i uzupełnij ją mąką pszenną.

W przypadku przygotowywania makaronów bezglutenowych (np. ryżowych, orkiszowych, z tapioki) przepis należy zmodyfikować o dodatkową szklankę skrobi ziemniaczanej, aby makaron dobrze się trzymał. Nie trzeba także dodawać oliwy ani jajek. Wystarczy mąka, skrobia, łyżeczka soli i ok. 400 ml wrzątku.

Jakie jajka na domowy makaron?

Jajka na swojski makaron powinny mieć żółtka o intensywnym kolorze. Dzięki nim nabierze on charakterystycznej apetycznej barwy. Oczywiście warto wybierać jaja ze sprawdzonych źródeł – z wolnego wybiegu czy chowu ekologicznego – ze względu na ich lepsze walory smakowe i bardziej etyczną produkcję. Jajka nie powinny być też zbyt małe.

Do babcinego przepisu na makaron potrzebne będą dwa całe kurze jaja (białko wraz z żółtkiem) oraz dodatkowe 3 żółtka, by podbić kolor makaronu.

Co ciekawe, swojski makaron można wykonywać także z jajek przepiórczych. Idealnie będzie się nadawać na krajankę do zup. Co ważne, będzie on wówczas wzbogacony o większą ilość witamin B1 i B2, wapnia, żelaza, niacyny, miedzi cynku i magnezu. Jednak, by uzyskać porcję dla 4 osób, trzeba by użyć ok. 10 przepiórczych jaj.

Dodatki do makaronu domowej roboty

By podkręcić smak makaronu domowego, przepis babci możesz także wzbogacić o dodatki, które nadadzą ciastu ciekawy kolor i odrobinę inny smak. Aby uzyskać wybraną barwę, należy przed rozpoczęciem ugniatania ciasta dodać odpowiedni barwnik:

  • koncentrat pomidorowy lub przecier – zmienia kolor makaronu na pomarańczowo-czerwony. Dodaje mu aromatu pomidorów. Barwiony w ten sposób świetnie nadaje się do dań włoskich;
  • posiekana pietruszka – subtelnie barwi na zielono. Świetnie sprawdza się jako dodatek do makaronów do zup;
  • posiekany szpinak – zmienia kolor makaronu na zielonkawy. Świetnie komponuje się z sosami mięsnymi;
  • algi wakame – zielone algi intensywnie barwią makaron. Są częstym składnikiem makaronów ryżowych. Doskonale sprawdzają się w daniach azjatyckich;
  • posiekana bazylia – również barwi na zielono. Pasuje do makaronów do dań włoskich i do zup;
  • szafran – barwi na żółto. Ma intensywny korzenny smak (lekko gorzkawy, piżmowy), dlatego lepiej nie dodawać go do potraw dla dzieci;
  • kurkuma – intensywnie barwi na żółto. Wyostrza smak makaronu. Pasuje do dań kuchni indyjskiej;
  • puree z buraków lub sok buraczany – barwi na czerwono-różowy kolor. Dodaje makaronowi lekkiej słodyczy. Pasuje do deserów, ale i dań słonych;
  • papryka czerwona (surowa, a nie sproszkowana) – należy ją ugnieść za pomocą przecieraka przed dodaniem do makaronu. Wzmaga ostrość makaronu i lekko zabarwia na czerwono;
  • atrament kałamarnicy – zmienia kolor ciasta na czarny. W Polsce ten składnik nie jest jednak łatwo dostępny.

Jeśli chcesz uzyskać bardziej fantazyjne kolory, np. fioletowy czy niebieski, możesz dodatkowo skorzystać z barwników spożywczych. Pamiętaj jednak, że są one sztuczne i zawierają cukier.

 (Fot. materiały partnera) (Fot. materiały partnera)

Jak zrobić swojski makaron krok po kroku?

Krok 1. Wymieszaj ze sobą składniki w dużej misce. Wyrabiaj je, aż dokładnie się ze sobą połączą. Gdy masa będzie miała jednolitą fakturę i kolor, możesz przełożyć ją na stolnicę.

Krok 2. Zagniataj ciasto na stolnicy, składając je do środka, tak by odpowiednio wyrobić gluten i nadać makaronowi sprężystości.

Krok 3. Gładką i elastyczną masę owiń folią do żywności i chłódź przez 1 godzinę w lodówce.

Krok 4. Zimne ciasto podziel na części i rozpocznij wałkowanie jednej z nich na kształt prostokąta. Powinno być cieniutkie jak na pierogi. Jeśli masz wałkowarkę lub przystawkę wałkującą do robota kuchennego, nie musisz wałkować go ręcznie.

Krok 5. Wałkowanie maszynką rozpocznij od najsłabszego ustawienia. Stopniowo zwiększaj poziomy o jeden przed każdym kolejnym wałkowaniem. Wykonaj około 6 powtórzeń. Dzięki temu uzyskasz odpowiednią strukturę i cienkość ciasta. Za gruby makaron może się długo gotować – z zewnątrz być rozgotowany, a w środku wciąż twardy.

Krok 6. Gotowe, rozwałkowane ciasto odłóż na ok. 5 minut do lekkiego wysuszenia. Po upływie tego czasu przełóż je na drugą stronę i odczekaj kolejne 5 minut. Po wszystkim powtórz cały ten proces jeszcze raz. Gdy ciasto będzie już odpowiednio wysuszone, możesz zacząć kroić je w plasterki ostrym nożem lub umieścić je w maszynce do wykrawania nitek.

Krok 7. By ugotować makaron domowy, wrzuć go do garnka z osoloną wrzącą wodą. Wyjmij po 2 minutach i odcedź w durszlaku. Podawaj z ulubionym sosem.

Oczywiście całego przygotowanego makaronu nie musisz od razu gotować. Część możesz odłożyć i przechowywać w lodówce przez kilka dni (maksymalnie 3). Pamiętaj – przed umieszczeniem w pojemniku delikatnie osyp swojski makaron mąką, by się nie pozlepiał.

Jeśli chcesz zachować makaron na dłużej, możesz go też zamrozić. Szczelnie owinięty folią może czekać na swoją kolej nawet do 2 miesięcy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze