1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Introwertycy i ekstrawertycy - mity

Introwertycy i ekstrawertycy - mity

123rf.com
Czy każdy ekstrawertyk nie może żyć bez towarzystwa a każdy introwertyk jest nieśmiały? Najczęściej tak nam się wydaje. Prawda jednak jest bardziej skomplikowana.

Mit nr 1: Jesteś albo ekstrawertykiem, albo introwertykiem. W rzeczywistości większość z nas skłania się bardziej ku jednemu lub drugiemu, ale są ludzie którzy niemal w równych połowach są introwertykami i ekstrawertykami.

Mit nr 2: Introwertycy są nieśmiali, a ekstrawertycy duszami towarzystwa. W rzeczywistości wiele znanych aktorów i komików są introwertykami. Mówią o tym: Steve Martin, Meryl Streep, Tom Hanks. Te zamknięte w sobie gwiazdy mają niezwykłe umiejętności społeczne i wiedzą, jak brylować w towarzystwie i rozśmieszyć publiczność.

Mit 3: Introwertycy zawsze chcą być sami, a ekstrawertycy z innymi. W rzeczywistości każdemu najlepiej służy zachowanie równowagi między tymi dwiema aktywnościami.

Mit nr 4: Introwertyzmu czy ekstrawertyzmu nie można zmienić. W rzeczywistości każdy może rozwijać umiejętności społeczne, komunikacyjne, empatię, wyrażanie uczuć. Jest to możliwe zarówno dla ekstrawertyków, jak i introwertyków.

Mit nr 5: Lepiej być ekstrawertykiem niż introwertykiem. W rzeczywistości każdy z tych typów ma swoje mocne i słabe strony. Kiedy je zrozumiemy, łatwiej jest funkcjonować mimo naturalnych różnic między nami.

Zastanów się, ile jest w tobie introwertyka a ile ekstrawertyka?

1. Jakie są twoje naturalna preferencje, gdzie kierujesz swój czas, uwagę i energię? Na ile lubisz spędzać czas w zewnętrznym świecie ludzi i rzeczy (ekstrawertyk) a na ile w swoim wewnętrznym świecie idei i obrazów (introwertyk)? Czy często mówisz, zanim pomyślisz (ekstrawertyk), czy wolisz pomyśleć, zanim coś powiesz (introwertyk)?

2. Jakie rodzaje działań dostarczają ci energii? Praca, w której pracujesz z wieloma osobami i to cię cieszy lub czujesz się przyjemnie pobudzona po spotkaniach towarzyskich (ekstrawertyk)? Czy, żeby poczuć się zrelaksowana, potrzebujesz pobyć sama (introwertyk)? Na ile spędzanie czasu w pojedynkę cię nudzi (ekstrawertyk), a na ile ładuje akumulatory, żeby móc znowu spotkać się z ludźmi (introwertyk)?

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze