1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Ćwiczenia rozwojowe 2: marzenia czy życiowe cele?

123rf.com
Mamy wiele marzeń, pragnień i wciąż nam się wydaje, że nieskończenie wiele czasu na ich realizację. Są też sprawy, które – jak znowu nam się wydaje – musimy robić, chcemy czy nie, zmusza nas do tego świat, szef, rodzina, okoliczności, oczekiwania innych…

To, że wciąż coś musimy, przeszkadza nam robić to, czego naprawdę chcemy. Ale czy aby na pewno? Możesz sprawdzić, jak jest naprawdę, za pomocą prostego ćwiczenia. Wykonuj je krok po kroku i nie zaglądaj wcześniej do omówienia – jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o sobie i sprawić, że będziesz bliżej realizacji marzeń. Ćwiczenie możesz wykonać sama, z partnerem lub z przyjaciółką. Jeśli wybrałaś pierwszą opcję, zapisuj odpowiedzi na kartce, jeśli zdecydowałaś, że robisz ćwiczenie z kimś, ty mów, a odpowiedzi niech spisuje druga osoba. A więc do dzieła!

Marzenia czy życiowe cele (chcę, muszę, decyduję)

Podziel kartkę na trzy rubryki, nazwij je po kolei: CHCĘ, MUSZĘ, DECYDUJĘ. W każdej rubryce przez trzy minuty (całe zadanie zajmie dziewięć minut) zapisuj, o czym marzysz, co chcesz w życiu robić (CHCĘ), po trzech minutach przejdź do rubryki MUSZĘ – wpisz wszystko, co jest koniecznością w twoim życiu albo do czego w końcu musisz się zabrać. Gdy miną trzy minuty, przejdź do rubryki DECYDUJĘ i zapisz, co postanawiasz świadomie zrobić w najbliższym czasie.

Jeśli ćwiczenie wykonywałaś z kimś – teraz pora na niego, by wypełnił po kolei te trzy rubryki.

OK, lista gotowa? Zastanów się teraz:

  • W którym obszarze (CHCĘ, MUSZĘ czy DECYDUJĘ) było ci najtrudniej wymienić zadania?
  • W którym wpisałaś ich najwięcej?
  • Co sprawiło ci największą przyjemność? Który obszar?
  • Które zagadnienie najczęściej powtarzało się w każdym obszarze?
  • Co cię powstrzymuje przed podjęciem świadomej decyzji w obszarach CHCĘ lub/i MUSZĘ?
A teraz wyjaśnienie. Za każdą odpowiedzią w obszarze CHCĘ kryje się Dziecko (pozycja roszczeniowa i oczekiwanie, że samo coś się stanie albo ktoś to nam „załatwi”), za odpowiedziami w obszarze MUSZĘ kryje się Rodzic ze swoimi nakazami, oczekiwaniami. Obszar DECYDUJĘ to odpowiedzi Dorosłego, który świadomie kieruje swoim życiem, podejmuje decyzje i ponosi ich konsekwencje. To on jest najważniejszy. Jeśli czegoś naprawdę chcesz, po prostu to zrób. Wyznacz to jako życiowy cel i postanów, jakie będą kolejne kroki, by go zrealizować. Określ je w czasie i zaplanuj działania. Inaczej wszystko, jak dotąd, pozostanie w sferze CHCĘ. Pamiętaj, że Dziecko i Rodzic też są potrzebni – Dziecko ma odwagę marzyć, a Rodzic pilnuje, by nic ci się nie stało, wspiera cię, opiekuje się tobą.

UWAGA: Warto wykonać wcześniej ćwiczenie nr. 1

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze