1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Gdzie mieszkają optymistyczni Polacy?

123rf.com
Raport „Polacy a pozytywne treści w Internecie” stworzony przez firmę Brand24 na zlecenie programu FairPay wskazuje, że najwięcej pozytywnych treści w mediach społecznościowych zamieszczają mieszkańcy województw: mazowieckiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego a najmniej - internauci z lubelskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego i podkarpackiego.

– Z raportu wynika, że w Internecie zamieszcza się ponad 5,5 mln pozytywnych wpisów miesięcznie. Obala to stereotyp, że Polacy są malkontentami. Wiemy zatem, że piszemy pozytywnie, chcieliśmy jednak umieścić te pozytywne informacje na mapie naszego kraju i zastanowić się, czy  istnieją jakieś okoliczności, które wpływają na optymizm internautów – mówi Jakub Kostecki, kierujący programem FairPay.

Najwięcej osób dzielących się w sieci pozytywnymi doświadczeniami mieszka w Warszawie (12,6%), Poznaniu (4,9%) i Łodzi (4,7%). Nastroje tylko częściowo można tłumaczyć sytuacją ekonomiczną, ponieważ według badań CBOS z 2013 roku 66% Polaków jest zadowolona z życia, a źródłem największej satysfakcji są dla Polaków nie zarobki, a ich dzieci. Przeważająca większość deklaruje także zadowolenie ze swego małżeństwa, przyjaciół i najbliższych znajomych oraz miejsca zamieszkania. To znajduje również odzwierciedlenie w wynikach raportu przygotowanego na potrzeby programu FairPay.

Na potrzeby analizy wyselekcjonowano 24 pozytywne określenia (np. super, kocham, lubię) i wybrano treści, które opisują pozytywne emocje i doświadczenia. W większości województw „pięknie” jest najpopularniejszym słowem opisującym pozytywne emocje – aż 16,5% pozytywnych wpisów w  Internecie zwiera ten wyraz. Najczęściej mówi się tak na Pomorzu (22,4%) i Opolszczyźnie (20,1%).

Na Podlasiu, Warmii oraz w Wielkopolsce internauci piszą natomiast, że coś uwielbiają. Bardziej emocjonalnie komentują mieszkańcy województwa świętokrzyskiego – aż 18% ich komentarzy w sieci zawiera słowo „kocham”. „Lubię” dominuje natomiast na Mazowszu oraz Podkarpaciu. Słowami tymi internauci opisują najczęściej wszystko, co związane z muzyką, książkami i Internetem. Co drugi pozytywny wpis dotyczy bowiem kategorii media/rozrywka/kultura. W tej kategorii dominują Dolnoślązacy oraz mieszkańcy świętokrzyskiego i mazowieckiego.

O innych ludziach najchętniej piszą Małopolanie i Opolanie. Wpisy te przeważnie dotyczą znajomych, rodziny, ale także sportowców, celebrytów lub polityków. O wszystkim, co związane z naturą (głównie pogodą i roślinami) oraz miejscami, najchętniej piszą mieszkańcy Małopolski oraz Lubelszczyzny.

Blisko 80% pozytywnych informacji w sieci zamieszczają kobiety, najczęściej z województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Najbardziej pozytywni mężczyźni mieszkają w lubuskim, lubelskim i opolskim – w żadnym z województw panowie nie wyprzedzili więc płci pięknej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze