1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

12 kroków do spełnienia marzeń. Krok 4: zaczynasz działać

fot.123rf
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
„Wiem, że tam jesteś. Wiem, że się boisz. Boisz się zmian. Nie znam przyszłości. Nie powiem Ci, jak to się skończy. Ale powiem Ci, jak się zacznie. Co się stanie potem, to już zależy od Ciebie.” - cytat z filmu „Matrix”.

Zobacz Krok 1: dobrze opracuj cel!, Krok 2: podziel swój cel na etapy!, Krok 3: wizualizacja

Przytaczam ten cytat dlatego, iż jest to moment w którym mówię Ci, że się zaczyna. Gdzie dojdziesz i co osiągniesz zależy tylko od Ciebie. Od Twojej wytrwałości, upartości, przedsiębiorczości, inteligencji, tego wszystkiego, co masz w swoim wnętrzu. A wiem, że masz te wszystkie cechy, bo jesteś już tu, na krawędzi, po przekroczeniu której już nic nie będzie takie samo. Powiem Ci tylko, że przeszłam tę drogę, zrobiłam ten krok i choć nie było łatwo nie żałuję ani jednej minuty. Dlaczego? Bo to, czego się nauczyłam podczas drogi realizowania mojego marzenia sprawiło, że dziś piszę z wielkim uśmiechem i wewnętrznym szczęściem ten felieton dla Ciebie. Mówię o sobie nie dlatego, że chcę opowiadać jaka to jestem niesamowita, ale po to, byś wiedziała, że niczym nie różnię się od Ciebie. Mam swoje lęki, z którymi muszę walczyć, mam swoje zwątpienia i tak jak Ty, mam swoje marzenie, do którego wciąż dążę. Metoda, którą Ci prezentuję pomogła mi już wiele razy zdobyć to czego chciałam. Dlatego pragnę się nią z Tobą podzielić.

Poprzednie trzy kroki, które opisałam w felietonach potraktuj jak wstęp do działania. To była mała rozgrzewka. Teraz przejdziemy do realizacji celu, czyli do czynów. Weź proszę listę, którą sporządziłaś po przeczytaniu pierwszego i drugiego felietonu. Mam nadzieję, że drugi felieton dobrze wyjaśnił Ci, jak to zrobić.

Przemyśl jeszcze raz swoje cele i marzenia. Pomyśl, które będą najłatwiejsze do osiągnięcia a które najważniejsze. Kolejną, bardzo istotną rzeczą, jest trafne sprecyzowanie każdego etapu: „Jak to zrobić?” - Każdy poszczególny etap powinien być bardzo konkretnym hasłem np. „wykonać jeden telefon dziennie” lub „zebrać wszystkie oferty” albo „skompletować dietę.”

Bardzo ważne jest abyś możliwie w jak najkrótszym zdaniu sprecyzowała swój cel lub marzenie. Ogranicz je do 30 znaków - taka krótka forma pozwoli Ci łatwiej je zapamiętać.

Początek działania, to zawiązanie wstążeczki lub ChouChou z wpisanym celem, na nadgarstku. Jeśli używasz wstążeczki, to dołóż sobie jeszcze gumkę recepturkę.

Skoro narzędzie do realizacji marzeń oplata już Twój nadgarstek, skup się na drugiej bardzo ważnej kwestii, czyli na czasie - ustal ile dajesz go sobie na zrealizowanie celu. Określenie przedziału czasowego jest bardzo ważne podczas realizacji każdego etapu, bo będzie mobilizować Cię do codziennej pracy. Robiąc coś regularnie wpadniesz w tryb systematycznego działania, a to jest duży krok do sukcesu. Na pierwszym etapie bądź dla siebie dobra i wyrozumiała. Nie żądaj od siebie za dużo. Zaplanuj sobie realny czas do zrealizowania celu.

Głównym celem tego etapu to wyrobienie w sobie nawyków a tasiemka na nadgarstku ma Ci przypominać, że nie ma od tego odwrotu. Gdy ją założysz przejdziesz już na tą stronę, gdzie znajduje się Twój cel. Szybko uwierzysz, że po jakimś czasie realizowanie marzenia staje się wręcz uzależniające i daje, samo w sobie, mnóstwo szczęścia!

W zależności od tego, jakie jest Twoje marzenie, systematycznie rób to co masz wpisane na swojej tasiemce z marzeniem. Gdy tylko pomyślisz, że możesz nie dać rady, natychmiast napnij elastyczną aksamitkę lub gumkę recepturkę na nadgarstku i bez zastanowienia ją zwolnij, tak abyś to poczuła. Zobaczysz, że ból zatrzyma myślenie, uśmierzy wątpliwości. Nauczysz się radzenia sobie z jedną z najtrudniejszych rzeczy, czyli – demotywacją samej siebie. To dobry sposób na „czarne myśli”. Oplatając twój nadgarstek mały motywator za każdym razem będzie Ci przypominał o tym, że masz działać. Mój robi to doskonale i owoce mojej działalności są coraz bardziej widoczne. Obecnie pracuję nad filmem opowiadającym historie mojego nieżyjącego już dziadka. Mimo wielu trudności, które próbowały mnie zniechęcić, nie mam zamiaru zrezygnować i krok po kroku zbliżam się do jego końca.

Gdy zakończysz pierwszy etap to poczujesz, że nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych. To zwycięstwo sprawi, że natychmiast będziesz chciała więcej.

Natomiast jeżeli w ustalonym przez Ciebie czasie nie udało Ci się zrealizować obranego celu, nie załamuj się. Pomyśl jak wiele doświadczyłaś i nauczyłaś się pracując nad tym czego pragniesz. Usiądź i przeanalizuj swoją drogę. Spróbuj znaleźć momenty, w których popełniłaś błąd. Usiądź i zastanów się, porozmawiaj z przyjaciółką, partnerem lub mamą. Przeanalizuj wszystko od nowa i co najważniejsze - nie poddawaj się. Zacznij raz jeszcze i próbuj aż do skutku.

Kamila Kubiak jest absolwentką Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracowała w najlepszych agencjach reklamowych świata w Paryżu, Nowym Jorku, Moskwie i w Warszawie. Jest laureatką wielu międzynarodowych nagród m. in. Cristal Award w Nowym Jorku. W 2010 roku porzuciła świat reklamy, by rozpocząć pracę nad długometrażowym filmem animowanym, którego jest pomysłodawcą, scenarzystą i współreżyserem. Jest właścicielką marki ChouChou Like Me, która ma swoje korzenie w coaching’u i pomaga innym realizować ich marzenia i osiągać cele.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze