1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Zanim coś zmienisz, poznaj siebie

fot.123rf
W jaki sposób się zmieniamy? Dzięki nawykom. Tyle tylko, że aby naprawdę się zmienić, nie wystarczy skopiować zwyczajów kreatywnych i efektywnych ludzi, nawyki muszą odpowiadać konkretnemu człowiekowi.

– Niektórzy lubią być rozliczani, inni nie znoszą kontrolowania. U jednych zadziała zasada małych kroków, u innych rzucenie się na głęboką wodę. Jedni czerpią przyjemność z tego, że od czasu do czasu pozwolą sobie na mały grzeszek, inni z tego, że nigdy nie robią odstępstw – twierdzi Gretchen Rubin, pisarka zajmująca się nawykami, szczęściem i naturą ludzką. Jej zdaniem powinniśmy dostosowywać nowe nawyki do podstawowych cech własnego charakteru, tych, które pozostają niezmienne. – Nie ma sensu, bym wmawiała sobie: „Będę pisać każdego dnia więcej, jeśli umówię się z innym pisarzem, że będziemy się ścigać, kto pierwszy skończy swoją książkę” – bo nie znoszę rywalizacji – tłumaczy.

Duże znaczenie we wprowadzaniu nowych postanowień w życie będzie miała zatem twoja odpowiedź na chociażby takie pytania: Jestem skowronkiem czy sową? Jestem maratończykiem, sprinterem czy odwlekaczem? Lubię prostotę czy przepych? Wolę kończyć czy zaczynać? Wolę to, co znajome, czy to, co nowe? Ważniejszy jest dla mnie awans czy zachowanie status quo? Pomyśl o tym, zanim wpiszesz na swoją listę postanowień: „Będę codziennie rano biegać”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze