1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Psychologia
 4. >
 5. 30 typów toksycznych ludzi według Lillian Glass

30 typów toksycznych ludzi według Lillian Glass

Fot. iStock
Fot. iStock
W kontakcie z toksycznymi ludźmi po pewnym czasie zaczynasz się dusić. Nie zawsze zdołasz przed nimi uciec, ale możesz zminimalizować wpływ, jaki na ciebie mają. Wystarczy nauczyć się ich rozpoznawać. Oto 30 typów toksycznych ludzi według ekspertki od komunikacji Lillian Glass.

 1. Żyleta. Nieuprzejmy, zrzędliwy, zadzierający nos. To wszystko efekt tak kiepskiej samooceny, że żyleta wprost lubuje się w krytykowaniu wszystkich, w tym siebie.
 1. Katarynka. Zakochany w sobie, nałogowy gaduła, niekomunikatywny. To przed takimi ludźmi uciekamy w popłochu na przyjęciu, jeśli nie chcemy umrzeć z nudów, wysłuchując ich słowotoku.
 1. Samobójca. Pesymistyczny, niesolidny, typ ofiary. Jest tak silnie autodestrukcyjny, że odtrąca wszelkie wyrazy sympatii, sam sobie zamykając drogę do zdrowych relacji.
 1. Uciekinier. Bezbarwny, nielojalny, robiący uniki. Trudne sytuacje paraliżują go do tego stopnia, że nie widzi innego rozwiązania poza ucieczką, nie jest jednak bezduszny, a niezdolny do podjęcia jakichkolwiek zobowiązań.
 1. Drzemiący Wulkan. Wybredny, małostkowy, niestabilny. Z pozoru łagodny jak baranek, potrafi nagle wybuchnąć gniewem i agresją.
 1. Plotkarz. Niedyskretny, rywalizujący, niedelikatny. Z nudy albo z potrzeby uznania, nadmiernie interesuje się życiem innych i z upodobaniem dzieli się zdobytą wiedzą.
 1. Wściekły Zapaśnik. Konfliktowy, zrzędliwy, samowolny. Skumulowana złość na cały świat popycha go do zaczepnych zachowań. Lubi sprzeciwiać się dla zasady, żeby tylko sprowokować kłótnię, a nawet bójkę.
 1. Ofiara losu. Podejrzliwy, drobiazgowy, markotny. Jego defetystyczna postawa jakby odcinała dopływ tlenu wszystkim wokół, a żali się nie po to, żeby usłyszeć radę, nawet najszczerszą i najbardziej pomocną, ale rozczulić się nad sobą i wzbudzić litość.
 1. Uśmiechnięty Morderca. Skryty, uwodzicielski, podstępny. To człowiek kameleon, a jego zdrada boli tym mocniej, że potrafi wzbudzić zaufanie.
 1. Bezbarwny Mięczak. Biernie agresywny, lękliwy, nadskakujący. Zdolność do kompromisu, którą na pierwszy rzut oka wydaje się wykazywać, to w rzeczywistości skrajna niedecyzyjność.  Jego „tak” za chwilę może zmienić się w „nie”.
 1. Oportunistyczny Wyzyskiwacz. Nadskakujący, służalczy, obmawiający za plecami. Jeśli dba o kogoś, to tylko dlatego, że liczy na korzyści dla siebie, bo jedyne, co go interesuje, to własny interes. To ostatnia osoba, która przyjdzie ci z pomocą w potrzebie.
 1. Bezwzględny Tyran. Ordynarny, wygadany, wybuchowy. Wychodzi z założenia, że najlepiej na kogoś nakrzyczeć, to będzie cię szanował. Z szacunkiem nie ma to nic wspólnego, jednak gwałtownością skutecznie terroryzuje ludźmi.
 1. Żartowniś. Hałaśliwy, banalny, gruboskórny. Błazen, który pod złośliwymi żarcikami ukrywa bezradność i nieprzystosowanie towarzyskie.
 1. Nieprzytomny niedołęga Towarzyski. Nieuprzejmy, niesolidny, nieprzytomny. Uważność na innych to dla niego zupełnie obce pojęcie.
 1. Przypadek Psychiczny. Nieobliczalny, nadpobudliwy, drażliwy. To prawdziwie zaburzona osoba, często uzależniona, kontakt z nią jest trudny, gdyż jest bardzo zmienna w zachowaniu i reakcjach.
 1. Bezczelny Łgarz. Fałszywy, gadatliwy, obmawiający za plecami. Klasyczny manipulator, który odwróci kota ogonem w każdej sytuacji, choć zdarza mu się gubić we własnych kłamstwach.
 1. Wtrącalski. Napastliwy, osądzający, przekonany o własnej wyższości. Nie tylko radzi i plotkuje, ale aktywnie „organizuje” życie innym, kompensując w ten sposób własne braki.
 1. Dusigrosz. Chciwy, żądny władzy, zastraszony. Dramatycznie niska ocena przenosi się na przekonanie, że na nic nie załuguje, więc skapi sobie i innym. Przez swoje zachowanie uruchamia mechanizm samospełniającej się przepowiedni i zraża do siebie znajomych.
 1. Fanatyk. Uparty, irytujący, namolny. Zaślepiony walką, nie daje szansy nikomu, kto nie w pełni podziela jego przekonania.
 1. Narcyz. Samolubny, powierzchowny, ostentacyjny. Zakochany bez pamięci w sobie samym, szybko nudzi towarzystwo, bo jak długo można służyć komuś za lustro?
 1. Eddie Haskell. Ciekawski, służalczy, pretensjonalny. Postać zaczerpnięta z amerykańskiej komedii, w której chłopiec jak z obrazka w towarzystwie młodszych dzieci zmieniał się w agresora.
 1. Chodząca Doskonałość. Snobistyczny, płytki, wszystkowiedzący. Jedyne zdanie, z którym się zgadza w pełni, to jego własne. A jeśli pozostali sądzą inaczej – to mają problem…
 1. Zarozumiały Snob. Pretensjonalny, nieuczynny, arogancki. Patrząc z góry na świat, dodaje sobie znaczenia. Temu samemu służy dobór odpowiednich znajomych i bywanie w odpowiednich miejscach. Jeśli jesteś spoza klubu, nawet nie odpowie ci na powitanie.
 1. Zawodnik. Konfliktowy, przeczulony, natrętny. Jego życie jest jedną rywalizacją: wszystko widział, ma lepszy od ciebie silnik w samochodzie i stać go na dłuższe wakacje. W rzeczywistości nie potrafi w inny sposób nawiązać kontaktu, bo brak mu pewności siebie, żeby zagadać po ludzku.
 1. Maniak Kontroli. Napastliwy, zastraszający, dogmatyczny. Jedyny sposób na osiąganie celów widzi w sprawowaniu kontroli, i jest bardzo skuteczny w swoich dążeniach. Zupełnie nie wychodzi mu jednak samokontrola – kiedy coś nie idzie po jego myśli, traci panowanie nad sobą.
 1. Napastliwy Krytyk. Marudny, cięty, egzaltowany. Osiągnął mistrzostwo w wywoływaniu poczucia winy i przerzucaniu odpowiedzialności na innych. W ten sposób utwierdza się w poczuciu własnej słuszności, czego nie jest w stanie osiągnąć bez oskarżania innych.
 1. Arogancki Mądrala. Pedantyczny, uszczypliwy, męczący w towarzystwie. To typ, który nie mówi, a przemawia. Używa skomplikowanych wyrażeń, dzięki którym może sam siebie przekonać o własnej inteligencji.
 1. Chłodnia Emocjonalna. Oziębły, przygnębiony, niekomunikatywny. Zazwyczaj bardzo kompetentny zawodowo, zdecydowanie nie radzi sobie w relacjach towarzyskich, bo poker face może i sprawdza się w negocjacjach, ale w przyjaźni liczy się otwartość i empatia.
 1. Sceptyczny Paranoik. Marudny, bojaźliwy, wątpiący. Pesymistyczną i pełną podejrzliwości postawą podcina skrzydła innym, nie wierząc, że ktoś może mieć dobre intencje.
 2. Prowokator. Krytykancki, nieprzychylny, zazdrosny. Lubi mącić, obmawiać, rzucać insynuacje – bez tego odczuwa niedosyt emocji i rozrywek. Sam jednak nie brudzi sobie rąk.
Więcej w: "Toksyczni ludzie", Lillian Glass, wyd. Rebis 2019.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze