1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Czy pozytywne emocje zawsze są dobre?

123rf.com
123rf.com
Za pomocą wybierania pozytywnych emocji zamiast negatywnych możemy wprowadzić zmiany w naszym życiu, cieszyć się tym, kim jesteśmy a także zwiększyć swoje szanse na spełnione życie.

Najnowsze badania przedstawione w American Psychologist wyjaśniają, że pozytywne emocje nie zawsze nam służą. Chodzi tu o sposób, w jaki je wyrażamy. O to, czy jest on szczery i czy robimy to w zgodzie z samym sobą oraz adekwatnie do sytuacji. Łatwo stereotypowo zaetykietować takie stany jak optymizm, przebaczenie czy życzliwość, ale zwykle mają one szerszy kontekst. Podobnie jak złość i smutek mogą być produktywne, jeśli zostaną zastosowane we właściwym czasie i miejscu.

Przebaczenie

Zazwyczaj pomaga nam rozwijać i wzmacniać relacje, ale kiedy zmuszamy się do przebaczenia, tłumiąc w sobie żal czy ból, udajemy że nie domagamy się zadośćuczynienia czy przeproszenia, a chcemy tego, proces przebaczenia nie jest rzeczywisty i źle wpływa na naszą psychikę. Utwierdza nas w dawnych toksycznych uczuciach, zamiast uwalniać.

Optymizm Najczęściej pomaga nam radzić sobie ze stresem oraz daje motywację do działania, ale szkodzi nam gdy koncentrujemy się na pozytywnym wyniku, nie zauważając że fakty są inne. Optymizm szkodzi, kiedy nadmiernie ryzykujemy, zamieniając go na myślenie życzeniowe. Życzliwość

Na pewno warto dążyć do tego, by być miłym i uprzejmym. Jednak dobrze jest uważać, kiedy życzliwość wiąże się z poświęcaniem się i zaprzeczaniem własnym stanom emocjonalnym, w jakich akurat się znajdujemy. Jeśli się im sprzeniewierzymy, wybuchną ze zdwojoną mocą w najmniej odpowiednim czasie. I już nie będziemy życzliwi, tylko dręczyć nas będzie poczucie winy.

Każdy pozytywny stan oraz emocja są dla nas dobre, jeśli przeżywamy je w całkowitej zgodzie ze sobą. Autentycznie i szczerze.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze