1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak narcyz reaguje na rozstanie?

Jak narcyz reaguje na rozstanie?

Porzuconemu narcyzowi wydaje się zwykle, że dużo dał partnerowi i czuje się skrajnie zdradzony. (fot. iStock)
Porzuconemu narcyzowi wydaje się zwykle, że dużo dał partnerowi i czuje się skrajnie zdradzony. (fot. iStock)
Rozstanie z narcyzem nie jest łatwe. Osoby narcystyczne kochają same siebie, ale przede wszystkim potrzebują być kochane, podziwiane i pragną, żeby bezkrytycznie spełniano ich prośby. Uważają, że zasługują na to, co najlepsze, a nawet twierdzą, że inni mają szczęście być w pobliżu, ponieważ one same są wspaniałe. Potrzeby otoczenia schodzą siłą rzeczy na drugi plan. Dlatego warto wiedzieć jak narcyz zachowuje się po rozstaniu.

Rozstanie z narcyzem - co charakteryzuje ten typ osobowości?

Osoby narcystyczne mają skłonność do zapominania, a wręcz lekceważenia wszystkiego, co nie ma związku z nimi. Nie są w stanie słuchać o niczym, co ich nie dotyczy! Jeśli udaje im się zintegrować z grupą, co oczywiście jest skomplikowane, muszą w niej zająć pozycję lidera, który lubi sterować. Jeśli tak nie jest, czują się niezręcznie, stają się męczące i zachowują pogardliwie, nie rozumiejąc, na czym polega zasada wzajemności w przyjaźni czy miłości.

Narcyz przywiązuje bardzo dużą wagę do swojego wyglądu i wrażenia, jakie sprawia na innych. Lubi popisywać się sukcesem i nie znosi, kiedy to ktoś inny odnosi sukces. Jeśli odkryjesz co najmniej pięć spośród poniższych zachowań u osoby bliskiej, z dużym prawdopodobieństwem mierzysz się z osobowością narcystyczną.

  • Oczekiwanie uznania bez szczególnej przyczyny.
  • Zaabsorbowanie fantazjowaniem o nieograniczonym sukcesie, władzy, zaszczytach, byciu pięknym, miłości idealnej.
  • Przekonanie o byciu kimś szczególnym i niepowtarzalnym.
  • Nadmierna potrzeba bycia podziwianym.
  • Przekonanie, że wszystko jej się należy; uzurpowanie sobie prawa do specjalnego traktowania; oczekiwanie, że wszystkie jej życzenia zostaną automatycznie zaspokojone.
  • Wykorzystywanie innych do osiągnięcia własnych celów.
  • Brak empatii.
  • Często odczuwana zazdrość w stosunku do innych i przekonanie, że inni jej zazdroszczą.
  • Postawa i zachowanie aroganckie i wywyższanie się.
  • Bliska ci osoba nie musi jednak być patologicznym narcyzem, a jedynie mieć pewne nieprzyjemne dla otoczenia skłonności.

Zachowanie narcyza po rozstaniu - co zrobić, gdy je mocno przeżywa?

Jak narcyz reaguje na rozstanie? Jeśli twój bliski jest narcyzem i właśnie przeżył rozstanie, jego ego będzie silnie straumatyzowane. Wszystkie pewniki, cała równowaga biorące się z poczucia wyjątkowości rozpadły się w pył. Zazdrość i uraz, które czuje, mogą przybrać olbrzymi rozmiar – twierdzenie, że osoba, która odeszła, nie uświadamiała sobie, jaki on jest wspaniały, i nic nie rozumie… Narcyzowi wydaje się, że dużo dał partnerowi i czuje się skrajnie zdradzony. Cierpi naprawdę i bardzo mocno.

Może uda ci się spróbować zrozumieć zachowanie narcyza po rozstaniu: dlaczego ktoś tak reaguje. Osoby z zaburzeniem narcystycznym mogą mieć czasem doświadczenie bycia mocno deprecjonowanymi, a nawet upokarzanymi w dzieciństwie. Ale i na odwrót – zdarza się, że rodzice traktowali je jak księcia czy księżniczkę.

Z pewnością możesz mieć ochotę powiedzieć: „Nigdy cię nie było przy mnie, a teraz oczekujesz, że cię pocieszę, chyba śnisz!” albo „X dobrze zrobił, że odszedł po takim traktowaniu. Zastanów się trochę nad sobą!”. Takie podejście tylko wzmocni narcyzm i jeszcze bardziej załamie taką osobę. Wiedząc, jak narcyz reaguje na rozstanie, zastosuj się raczej do poniższych wskazówek.

  • Nigdy nie krytykuj narcyza publicznie. Jeśli musisz mu coś powiedzieć, zacznij od komplementu, a potem wyraź krytykę w możliwie najbardziej taktowny sposób. Na przykład „To prawda, że sprezentowałeś jej dużo rzeczy i że byłeś hojny, ale czy mówiłeś jej, że jest ładna i inteligentna?”.
  • Nie próbuj nigdy przywoływać własnych sukcesów w związkach pod hasłem „dobrego przykładu do naśladowania”.
  • Nie oczekuj wdzięczności za to, że jesteś przy nim – nawet jeśli tak myśli, nigdy o tym nie powie.

Fragment pochodzi z książki „Jak przeżyć rozstanie i zadbać o siebie” Lisy Letessier, francuskiej psycholożki i terapeutki. Autorka proponuje 12-tygodniowy program, dzięki któremu nie poddając się smutkowi, poradzisz sobie z tym niełatwym doświadczeniem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Jak przeżyć rozstanie i zadbać o siebie
Autopromocja
Jak przeżyć rozstanie i zadbać o siebie Lisa Letessier Zobacz ofertę promocyjną
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze