1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Dlaczego sen jest taki ważny?

Dlaczego sen jest taki ważny?

123rf.com
123rf.com
Sen to konieczność, to nie opcja. Brak snu lub jego niewystarczająca ilość sprawiają, że stajemy się sfrustrowani, jesteśmy gorszymi pracownikami, uczniami i partnerami w życiu. I co gorsza, braku snu nigdy nie odeśpimy.

Magazyn Psychology Today wymienił powody, dla których sen jest nam niezbędny, a raczej, co się dzieje, gdy go sobie odbieramy.

- wystarczy, że zamiast 7 godzin snu śpimy jedynie 5, a cierpi na tym nasza koncentracja i pamięć. Trudniej nam się skupić na zadaniu, zapominamy o wielu pilnych rzeczach i mamy dłuższy czas reakcji, co może być niebezpieczne podczas jazdy samochodem albo rowerem.

- notorycznie niewyspani, często popełniamy błędy, podejmujemy złe decyzje i częściej na siebie nie uważamy, przez co - z własnej winy - stajemy się ofiarami wypadków albo sami robimy sobie krzywdę.

- nie śpiąc - tyjemy, bo brak snu negatywnie wpływa na nasz metabolizm. W dodatku organizm - by otrzymać potrzebną przy braku snu, większą dawkę energii, będzie wymuszał na nas więcej jedzenia.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze