1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 5 tantrycznych ćwiczeń, które rozbudzą pożądanie i otworzą cię na przyjemność

5 tantrycznych ćwiczeń, które rozbudzą pożądanie i otworzą cię na przyjemność

Tantryczne ćwiczenia pomagają odzyskać kontakt z energią seksualną i otworzyć się na orgazmiczność. (Fot. iStock)
Tantryczne ćwiczenia pomagają odzyskać kontakt z energią seksualną i otworzyć się na orgazmiczność. (Fot. iStock)
Wiele z nas odcina się od swojego ciała, a tym samym zamyka na całe mnóstwo przeżyć, emocji i doświadczeń. Antropolożka i nauczycielka tantry Shakti Mari Malan w książce „Seksualne przebudzenie kobiet” proponuje więc praktyki, które sprawią, że nawiążesz kontakt z największą siłą, jaka w tobie drzemie – energią seksualną. Dzięki temu będziesz mocniej odczuwać pożądanie, rozkoszować się przyjemnością i w pełni doświadczać zmysłowej strony życia.

Współczesny świat niekoniecznie sprzyja bezpiecznemu eksplorowaniu seksualności przez kobiety. Jesteśmy nieustannie obsadzane w roli obiektów pożądania, choćby poprzez wizerunek kobiecego ciała wykorzystywany w milionach reklam. Nasza seksualność jest wciąż demonizowana, rozbijając się o bandy albo świętej, albo ladacznicy. Wiele z nas nie ma ochoty wcielać się w takie role, a wręcz mogą one wzbudzać w nas odrazę czy lęk.

By jednak poczuć się w pełni sobą, warto przejąć odpowiedzialność za swoje pożądanie, zmysłowość i seksualność – z obiektu stać się podmiotem. Dzięki temu nasza kobiecość ma szansę rozkwitnąć. „Jeśli potrafisz powiedzieć »tak« swojemu pożądaniu, wtedy staje się ono medytacją” – pisze Shakti Mari Malan i dodaje, że przebudzenie kobiecej energii seksualnej to klucz do duchowego przebudzenia współczesnego świata.

„Wiele lat temu, kiedy zaczynałam swoją podróż, napotkałam mnóstwo nauk dotyczących technik seksualnych. Choć doceniam tę wiedzę i bardzo z niej skorzystałam, zdałam sobie sprawę, że w swoim rozwoju pragnę czegoś innego: już wtedy instynktownie wiedziałam, że seksualność może być medium dla świadomości, a poznanie swojej seksualności – sposobem, by się całkowicie przebudzić, zrozumieć, kim tak naprawdę jesteśmy. Czułam, że seksualność ma w sobie potencjał, który może nas przebudzić jak żadna inna rzecz na świecie” – pisze Shakti Mari Malan na łamach swojej książki i proponuje ćwiczenia, które pomagają oswoić się z istnieniem energii seksualnej w ciele, a później z niej skorzystać. Dzięki nim masz szansę w pełni cieszyć się swoją zmysłowością i doświadczać życia – także erotycznego – we wszystkich jego niuansach i barwach.

Ćwiczenie 1 – oddech kwiatu lotosu

Ta medytacja pozwala ci nawiązać kontakt z własną joni, uzmysłowić sobie istnienie energii seksualnej, nauczyć się rozluźnić i otwierać na to, co przynosi świat.

Wyobraź sobie, że twoja joni jest jak kwiat lotosu, delikatna i złożona z wielu miękkich płatków. Skup na niej uwagę, a następnie łagodnie napnij mięśnie krocza (łonowo-guziczne). Im powolniej i delikatniej to zrobisz, tym większe korzyści odniesiesz. Następnie weź wdech i wyobrażaj sobie kwiat lotosu, który otwiera swoje płatki wraz z pierwszymi promieniami słońca, by stanąć w pełnym rozkwicie. Rozluźniaj swoją joni, by była jak on. Potem weź wydech i wyobrażając sobie kwiat lotosu zamykający swoje płatki wraz zachodzącym słońcem, delikatnie i łagodnie napinaj mięśnie krocza. Powtarzaj, pogłębiając rozluźnienie. Być może na którymś etapie zechcesz dołączyć jeszcze łagodny ruch miednicy, a później klatki piersiowej, ramion i gardła. Rozluźniaj się coraz bardziej, otwierając na swobodny, przypominający falowanie, przepływ seksualnej energii przez ciało.

Ćwiczenie 2 – oddech pożądania

To ćwiczenie pozwala dosłownie poczuć pożądanie w ciele. Przygotuj poduszki lub inne wygodne siedzisko. Możesz dodatkowo puścić sobie zmysłową muzykę, np. jazz.

Usiądź z wyprostowanym kręgosłupem, zamknij oczy i stań się świadoma swojego oddechu. Wraz z wdechem przyjmuj energię życiową, wraz z wydechem rozluźniaj się. Niech powietrze rozciąga ci brzuch i otwiera klatkę piersiową. Potem skup uwagę na udach, niech rozluźniają się w rytm oddechu. Przesuń dłonie na miednicę i oddychaj do dolnej części brzucha. Wyobraź sobie, że jest soczysta jak dojrzały owoc. Zacznij delikatnie nią poruszać, ale nie w przód czy w tył, a kolistymi ruchami, może nawet wykonując ruch ósemki. Niech prowadzi cię zmysłowa muzyka, której słuchasz. Jeśli będzie ci łatwiej, wykonaj to ćwiczenie na stojąco.

Teraz czas na oddech kwiatu lotosu: z wdechem i wydechem napinaj i rozluźniaj mięsień łonowo-guziczny. Pozwól ciału rozluźniać się i otwierać na przyjemność.

Prawdopodobnie zaczynasz już czuć energię, która płynie przez twoje ciało. Pozwól jej na to. Niech reszta ciała rozluźnia się wraz z miękkim ruchem miednicy i bioder.

Rozluźnij szczękę i zacznij oddychać ustami. Może będziesz chciała wydobyć z siebie jakiś dźwięk? Pozwól sobie na to.

Na tym etapie w twoim ciele zaczyna się pojawiać pożądanie, a wraz z nim pojawią się fantazje erotyczne. Pozwól im na to. Dotykaj swojego ciała z miłością, muskaj ramiona, ręce, szyję, gardło.

Nie zapominaj o miednicy. Jeśli twoja uwaga ucieka, wracaj myślami do niej. To w niej gromadzi się energia pożądania. W zmysłowym tańcu rozprowadź ją po całym ciele.

Ćwiczenie 3 – smakowanie zmysłów w naturze

Byś mogła w pełni otworzyć się na pożądanie, dobrze jest połączyć się z własną zmysłowością. To ćwiczenie ci w tym pomoże (a przy okazji otworzy na radość życia i piękno świata przyrody).

Wybierz się w znajome, ale zaciszne miejsce w naturze. Możesz pojechać sama albo z bliskimi ci kobietami.

Otwórz się na to, co daje przyroda – w zależności od pory roku. Latem połóż się na rozgrzanej skale albo łące, pozwalając trawom pieścić twoją skórę. Spróbuj kąpieli nago w jeziorze. Stań nago w słońcu, grzejąc się w jego życiodajnej energii. Zimą możesz wybiec nago na śnieg albo morsować w jeziorze, a potem otulić się miękkim kocem przy kominku. Jesień jest wprost stworzona do pełnego beztroski tarzania się w szeleszczących liściach – spróbuj! Zatrać się w chwili, pozbądź osądów i analiz, bądź tu i teraz.

Ćwiczenie 4 – taniec transu ziemi

W tym ćwiczeniu chodzi o to, byś poczuła, jak siła życiowa ziemi zasila twoje ciało. Zacznij od wyboru muzyki – z prostą linią melodyczną, ale wyraźnymi i rytmicznymi uderzeniami bębna.

Stań mocno na ziemi – najlepiej boso. Ugnij nogi w kolanach, rozluźnij brzuch, otwórz biodra. Porusz ramionami, by strząsnąć z nich napięcie. Poruszaj twarzą. Rozluźnij szczękę i skup wzrok na punkcie trzeciego oka pomiędzy brwiami.

Poddaj się rytmowi muzyki, wyobrażając sobie, że to puls ziemi. Z wydechem rozluźniaj ciało, jakbyś chciała, żeby wniknęło w ziemię. Uświadom sobie działanie grawitacji i mu się poddaj. Zupełnie jakby twoje ciało było sprężyną, która z wydechem zbliża się do ziemi, a z wdechem rozpręża się i rośnie. Oddychaj pełną piersią i nie bój się wydawać z siebie spontanicznych dźwięków czy okrzyków. Poczuj moc płynącą z ziemi i całkowicie jej się poddaj, zatracając się w rytmie bębnów. A może masz ochotę tańczyć nago? Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zrzuć ubranie. Celebruj w tańcu swój seksualny potencjał.

Ćwiczenie 5 – orgazmiczny oddech ognia

Dzięki temu ćwiczeniu w pełni poczujesz, jak witalną i odżywczą siłą jest energia seksualna. Uwaga – tej praktyki nie wolno wykonywać w ciąży ani podczas okresu.

Uklęknij, wyprostuj uda i plecy, połóż ręce na biodrach. Z wdechem lekko przesuwaj kość ogonową w tył, subtelnie wyginając kręgosłup.

Zacznij od wydechu –wyrzucaj powietrze jednym haustem, jednocześnie mocno wypychając i napinając brzuch. Wdech nastąpi samoistnie, gdy rozluźnisz brzuch. Oddychaj szybko, poruszając biodrami w tył wraz z wdechem i wprzód z wydechem.

Po około dwóch minutach, gdy zgromadzisz odpowiednią ilość energii, weź długi wdech jednocześnie napinając i podciągając do góry mięśnie krocza. Wstrzymaj oddech maksymalnie długo. Potem nagle rozluźnij się i rozkoszuj się stanem, który się pojawi. Powtórz 3–4 razy.

Ćwiczenia pochodzą z książki „Seksualne przebudzenie kobiet. Tantryczny przewodnik z ćwiczeniami” dr Shakti Mari Malan, Wydawnictwo Czarna Owca 2014 Ćwiczenia pochodzą z książki „Seksualne przebudzenie kobiet. Tantryczny przewodnik z ćwiczeniami” dr Shakti Mari Malan, Wydawnictwo Czarna Owca 2014

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze