1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 15 ćwiczeń i praktyk wzmacniających poczucie dobrostanu

15 ćwiczeń i praktyk wzmacniających poczucie dobrostanu

(Fot. FreshSplash/Getty Images)
(Fot. FreshSplash/Getty Images)
Zamiast uzależniać swój dobrostan od kupowania sobie pocieszanek, czekania na głaski od innych ludzi i przelotnych strzałów dopaminowych – wzmacniaj jego wewnętrzne źródła. Jak? Oto kilka pomocnych praktyk.

1. Rozluźnienie

Rozluźnij ciało i umysł. Pomoże ci w tym praktyka oddechu: weź kilka głębokich wdechów i poczuj, jak napięcie wychodzi z ciała razem z bardzo wolno wydychanym powietrzem. Świadomie rozluźnij każdą część ciała. I jak teraz?

2. Otwartość

Wszystko płynie, a to oznacza, że życie jest ciągłą zmianą. Pomyśl, że w ciągu najbliższej godziny (ba, nawet dużo szybciej) mogą zdarzyć się rzeczy, które wiele zmienią w twoim życiu. Otwórz się na te wszystkie możliwości, które jeszcze przed tobą.

3. Zmiana perspektywy

Już sama myśl, że sprawa może wyglądać inaczej, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka, zmienia perspektywę. Może nie ma się czego bać? Może to wcale nie takie złe?

4. W ciele

Już sama myśl, że sprawa może wyglądać inaczej, niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka, zmienia perspektywę. Może nie ma się czego bać? Może to wcale nie takie złe?

5. Ufnie

Zaufaj swoim odczuciom i uwierz w to, że przekazy, jakie otrzymujesz, na przykład: „Mam ochotę wyjść stąd”, „To nie jest w porządku. Nie godzę się na takie traktowanie”, są wartościowe i prawdziwe. Zwracaj na nie uwagę, tak jakby pochodziły
od najlepszego nauczyciela.

6. Nie uzależniaj się od przyjemności

Kiedy spotyka cię coś miłego, rozkoszuj się tym, ale potem idź dalej, aż spotka cię inna miła rzecz, choć nie będziesz jej wcale wypatrywać. Nie chowaj się za przyzwyczajeniami, które dają przyjemność, ale oddalają od prozy życia.

7. Radość z sukcesów

Weź kartkę i zapisz wszystkie swoje życiowe sukcesy, te małe i większe. Wybierz jeden z nich i przypomnij sobie go ze wszystkimi szczegółami. Czego dotyczył? Jak się wtedy czułaś/czułeś? Czy świętowałaś/świętowałeś ten sukces? Jeśli nie, zawsze możesz to zrobić teraz. Podziękuj sobie. Pozwól, by emocje, które towarzyszyły ci kiedyś, teraz wypełniły całe twoje ciało. Poczuj wdzięczność do siebie.

8. Wyznacz granice

Zastanów się, czy jest w twoim życiu osoba, która notorycznie przekracza twoje granice (np. dzwoni do ciebie w nocy i opowiada o swoich problemach, pożycza pieniądze i nie oddaje). Zapytaj siebie: „Jakie korzyści emocjonalne otrzymuje ona, a jakie ja? Czy jest równowaga w tej relacji?”. Jeśli nie, umów się sam ze sobą, że od tej pory będziesz stawiać jej granice. Powiedz tej osobie, jak się czujesz, kiedy ona wciąż o coś cię prosi, a nierzadko robi to w nieodpowiednich momentach. Jeśli nauczysz się wyznaczać granice jednej osobie, automatycznie będzie ci łatwiej zrobić to z kolejną. Po jakimś czasie po prostu przestaniesz przyciągać ludzi, którzy wkraczają do twojego życia niepytani.

9. Żyj tu i teraz

Korzystaj ze swojej pamięci, kiedy potrzebujesz wiedzy, jak coś zrobić, ale nie oddawaj się zbyt często wspomnieniom. Pozwalaj myślom przychodzić do ciebie i odchodzić.

10. Przestań się zamartwiać

Przeszłość minęła i nie ma sensu poświęcać jej więcej czasu. Jedyne przesłanie, jakie warto z niej wynieść, brzmi: jeśli do tej pory radziliśmy sobie z trudami życia, to znaczy, że damy radę i teraz. A wszelkie błędy sprawiają, że jesteśmy tylko silniejsi.

11. Rozmach w marzeniach

Weź duży karton i wypisz na nim wszystkie marzenia i pragnienia, jakie zaczną się pojawiać w twojej głowie. Nie oceniaj ich – to zapewne robili inni w przeszłości. Po prostu pozwól im zaistnieć. Używaj kolorowych flamastrów i rysuj, jeśli chcesz, symbole swoich marzeń. Poczuj się znów jak dziecko. Koniec z ograniczaniem, czas na ekspansję! To nic złego, że masz wiele marzeń, bo im więcej ich masz, tym więcej aktywujesz energii do ich realizacji. Inny sposób na pracę z marzeniami to przyklejanie wyciętych
z kolorowych gazet symboli z nimi związanych. To ćwiczenie uruchamia naturalną kreatywność.

12. Sam sobie mentorem

Postrzegaj swoje wady jako część siebie i starannie obserwuj. Pomogą ci zebrać wiedzę o sobie samej. Wtedy nie będziesz już musiała słuchać rad innych ludzi dotyczących twojego życia. Będziesz swoim własnym autorytetem.

13. Zgoda na komplementy

Dziękowanie oznacza, że szanujesz zarówno osobę, która mówi ci dobre słowo, jak i siebie. Kiedy następnym razem ktoś powie ci coś miłego, sprawdź, czy przypadkiem nawykowo nie zatrzymujesz oddechu i nie próbujesz zaprzeczać usłyszanym słowom. Zamiast tego po prostu je przyjmij. To jak odżywić swoje ciało, serce i umysł zdrowym i pożywnym jedzeniem.

14. Naucz się brać

Dużo dajesz i nie oczekujesz nic w zamian? To bardzo chwalebne, jednak na dłuższą metę taka sytuacja wprowadza nierównowagę energetyczną do relacji. Zastanów się, o co możesz poprosić osobę, której najczęściej pomagasz. Sprawdź, jak zareaguje, kiedy to zrobisz. Jeśli skrytykuje cię, to znaczy, że uzależniła się od twojej pomocy. A może zwyczajnie się ucieszy, że ma okazję czymś się z tobą podzielić?

15. Bez oporu, otwarci na świat

Wypowiadaj głośno swoje zdanie, ale dopuszczaj również inny punkt widzenia. Nie upieraj się, ale jasno wyrażaj swoje poglądy, bez uciekania się do agresji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze