1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Megalomania – co to jest i jak się objawia? Jak rozpoznać megalomana?

Megalomania – co to jest i jak się objawia? Jak rozpoznać megalomana?

(Fot. Getty Images)
(Fot. Getty Images)
Nieadekwatne do faktów przekonanie o własnej wyjątkowości, któremu towarzyszy silna potrzeba kontroli i władzy – oto megalomania. Co to znaczy i jak się dokładnie objawia? Przeczytaj.

Megalomania – znaczenie

Czym jest megalomania? Definicja tego słowa jest prosta. Pochodzi ono z greki i jest połączeniem dwóch słów – „megalo”, czyli „przesada”, oraz „mania”, czyli „szaleństwo”. Osobie doświadczającej megalomanii towarzyszy mania wielkości. Własną postać widzi w zniekształceniu – wydaje jej się, że jest wyjątkowa, a jej osiągnięcia są niezwykłe. Przecenia też własne możliwości, w tej kwestii pozostając bez kontaktu z rzeczywistością i swoimi naturalnymi predyspozycjami (myśli np. że może być wielkim piosenkarzem, podczas gdy naprawdę fałszuje i nie ma słuchu, czy zawodnikiem NBA bez odpowiedniego wzrostu). Wydaje jej się, że jest genialna oraz absolutnie wszechmocna. Gdy osoby postronne próbują wyprowadzić ją z błędu, zarzuca im zazdrość. Megaloman ma też ogromną potrzebę władzy i przywództwa. Bywa autorytarny. Umie manipulować i niestraszne mu funkcjonowanie w napięciu. Dzięki temu jest w stanie bezwzględnie osiągać swoje cele, np. wysokie stanowisko w pracy. Warto przy tym podkreślić, że megalomania nie jest chorobą, może być jednak jednym z objawów takich chorób, jak schizofrenia, psychoza endogenna czy choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD). Towarzyszy również narcystycznemu zaburzeniu osobowości.

Megaloman – kto to?

Przede wszystkim megaloman jest osobą niedojrzałą emocjonalnie, która nie umie realnie ocenić własnych potencjałów i słabości. Oprócz tego megaloman cierpi na przerost ego. To osoba, która jest przekonana o swojej niezwykłości. W każdej sytuacji podkreśla swoje osiągnięcia, odpowiednio je koloryzując, by wydawały się imponujące. Megaloman chwali się kontaktami, obiecuje góry. Choć nie jest w stanie spełnić swoich obietnic, nie bierze za to odpowiedzialności i obraca sytuację tak, by wypaść w jak najkorzystniejszym świetle. Jeśli spróbujesz go skrytykować, nie zrozumie tego. Nie ma też zdolności do samokrytyki. Ma za to poczucie, że jest wybrańcem i nie waha się o tym mówić. Jeśli ktoś okazuje się lepszy od niego, wykazuje się zazdrością, a wręcz zawiścią. Jest tak bardzo zafiksowany na własnej osobie, że inni go nie obchodzą. Megalomania i empatia nigdy nie idą w parze.

W historii Polski i świata be trudu można znaleźć przykłady megalomanii. Megalomanem był i sarmata przekonany o własnej wyjątkowości, i romantyczny wyznawca mesjanizmu. Jeśli megalomanii, co częste, towarzyszy obsesja władzy, może ona przekuć się w coś naprawdę niebezpiecznego. Megalomanami byli np. Hitler i Stalin, a i w obecnych czasach nietrudno wskazać polityków, którzy wykazują się megalomanią, choćby Putina z jego imperialnymi zakusami i żądzą krwawej wojny.

Megalomania – przyczyny

Paradoksalnie megalomania może rozwinąć się na skutek nieśmiałości – jako tarcza obronna, która pozwala sobie z nią poradzić. Jest wówczas typowym mechanizmem obronnym. Megaloman w głębi duszy bywa osobą przeraźliwie zakompleksioną. Tak bardzo wstydzi się tego, kim jest, że buduje sobie fasadę z niezwykłości i zasług. Musi się nimi ciągle przechwalać, bo liczy, że w ten sposób w końcu w nie uwierzy.

Megalomania może też się rozwinąć w dzieciństwie. Pojawi się u dzieci, które były chwalone przesadnie i nieadekwatnie do zasług. W dorosłość wchodzą z przekonaniem o własnej wyjątkowości. Sytuacja może mieć też skrajnie odwrotny przebieg. Dziecko było tak bardzo niezauważane przez rodziców, tak mało dostawało od nich informacji zwrotnej dotyczącej talentów i zachowań, że później do granic absurdu stara się przekonywać cały świat o własnej niezwykłości.

Co ciekawe, megalomanię powodować mogą również typowo fizyczne choroby: nadczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, padaczka oraz kiła.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze