1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Kiedy iść do psychologa – 7 alarmujących sygnałów

Kiedy iść do psychologa – 7 alarmujących sygnałów

123rf.com
Każdy ma złe dni, zdarza się że nawet tygodnie. Nie zawsze wiemy, kiedy iść do psychologa, kiedy potrzebny będzie jego udział, a kiedy będziemy w stanie sami uporać się z podłym nastrojem. Jest jednak 7 znaków, świadczących, że chorujesz na depresję lub inne zaburzenie psychiczne i potrzebujesz natychmiastowej pomocy specjalisty.

1. Myśli samobójcze. Jeśli tylko zaczniesz myśleć, że życie nie jest warte tego, by żyć. Jeśli przyjdzie ci myśl o odebraniu sobie życia, natychmiast zgłoś się do psychologa lub psychiatry.

2. Poczucie beznadziejności życia. Jeśli czujesz, że niczego od życia nie oczekujesz, że nie ma ono głębszego sensu
, potrzebujesz pomocy specjalisty od zdrowia psychicznego. To najwyższy czas na to, aby iść do psychologa.

3. Niezdolność do pracy z powodu stanu emocjonalnego. Czasem zdarza się, że w pracy mamy kłopoty albo jest czas na to, żeby przeżyć żałobę, stratę, dużą życiową zmianę. Ale jeśli stan niezdolności do pracy nie jest bezpośrednio związany z tego typu sytuacjami, nie zastanawiaj się, kiedy iść do psychologa, tylko od razu zgłoś się po pomoc.

4. Problemy ze snem. Zwróć na nie uwagę, zwłaszcza wtedy, kiedy występują według określonego wzorca, na przykład budzisz się zawsze o 4 rano albo zawsze mam kłopot z zaśnięciem. Jeśli zastanawiasz się: „Czy powinnam iść do psychologa w takiej sytuacji?", pamiętaj, że to może świadczyć o depresji, która wymaga psychoterapii lub leczenia.

5. Zmiana apetytu. Odczuwasz wstręt do jedzenia, masz brak łaknienia lub odwrotnie jesz bardzo dużo -
to znak, ze twoje ciało reaguje na nierozwiązane konflikty psychiki. Nadszedł czas, żeby się nimi zająć. Kiedy idziesz do psychologa, zwraca on też uwagę na fizyczne zmiany, a nie tylko mentalne.

6. Zmiany nastroju, które trwają dłużej niż kilka tygodni.
Kiedy do psychologa w takiej sytuacji? Jeśli powraca do ciebie silne uczucie smutku, gniewu, lęku – to znak, że potrzebujesz pomocy, by je pozytywnie transformować.

7. Wycofanie się z życia.
Jeśli masz trudności, by podejmować działania, które kiedyś były dla ciebie normą, sprawiały ci przyjemność czy po prostu były ważne - twoja energia życiowa jest uwięziona przez wyparte do nieświadomości uczucia. Kiedy pójdziesz do psychologa, możesz wydobyć je z jego pomocą.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze