1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Polacy i zdrowy tryb życia

123rf.com
123rf.com
Zdrowy tryb życia jest po pieniądzach ulubionym tematem Polaków. Co więcej, wiemy nawet, co powinniśmy robić, żeby w każdym wieku zachować dobrą kondycję. Tylko, że niestety teoria nie idzie w tym przypadku w parze z praktyką.

Nawet jeśli mamy dobre chęci, to wciąż brakuje nam determinacji do prowadzenia zdrowego trybu życia. Z sondażu TNS Polska wynika, że wiemy, co zagraża naszemu zdrowiu. Bezbłędnie identyfikujemy przyczyny problemów – używki, złą dietę czy brak ruchu. Ten ostatni czynnik wskazuje 45 proc. badanych. I mają rację, bo najnowsze badania pokazują, że z powodu siedzącego trybu życia współczesny człowiek ma coraz większe kłopoty z krążeniem, nadwagą i stawami.

Pozostający w bezruchu organizm zmienia swój metabolizm i dochodzi w nim do wielu niekorzystnych zmian - serce staje się mniej wydolne, kości i mięśnie słabną, spada objętość krwi oraz zdolność do wysiłku. Gdy osłabiona brakiem ruchu osoba próbuje ćwiczyć, szybko się męczy. To skłania ją do porzucenia treningu i jeszcze pogłębia problem. Dlatego coraz więcej lekarzy mówi wprost, że takie osoby należy traktować jak chorych i objąć opieką medyczną.

Nie wiadomo tylko, czy ta metoda byłaby skuteczna, bo na razie pod wpływem doktora swoje nawyki zmienia zaledwie 12 proc. badanych. Pozostali robią to, żeby coś zmienić w swoim życiu, poprawić samopoczucie albo zawalczyć z upływem czasu. Każda motywacja jest dobra. Największym problemem jest to, że aż 60 proc. badanych w ogóle nie podjęło działań, żeby prowadzić zdrowy tryb  życia. W pozostałych 40 proc. większość stanowią kobiety. To one również częściej o zdrowiu rozmawiają. Wśród mężczyzn ponad połowa deklaruje, że nie porusza tego tematu w rozmowach z bliskimi.

Jednym ze sposobów wyjścia z impasu jest zmiana codziennych przyzwyczajeń. Wśród motywów, które nas popychają do rezygnacji na przykład z używek, są koszty. Czynnik ekonomiczny bierze pod uwagę 43 proc. badanych, którzy z samochodów przesiadają się na rowery. Jedna trzecia spośród tych, którzy używają jednośladu jako środka komunikacji, kieruje się chęcią (a raczej koniecznością) poprawy kondycji. Optymistyczne jest jednak to, że już 70 proc. z nas w ogóle na rower wsiada i to pomimo tego, że infrastrukturę rowerową wciąż oceniamy jako niewystarczającą.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze