1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Wpływ Facebooka na zdrowie

Wpływ Facebooka na zdrowie

123rf
Jak dowodzą badania Facebook i inne media społecznościowe obniżają poziom samokontroli, co negatywnie wpływa na stan zdrowia.

Działa to w ten sposób, że korzystanie z internetowych sieci społecznych w krótkiej perspektywie poprawia samopoczucie i samoocenę. Czujemy się świetnie, bo spędzamy czas z wirtualnymi znajomymi, prezentujemy się im w pozytywny sposób, mamy interakcję z innymi ludźmi. Dowartościowywanie się w ten sposób jednak jest pozorne i obniża poziom samokontroli.

Uczeni  Keith Wilcox (Columbia University) i Andrew T.  Stephen (University of Pittsburgh) zbadali jak korzystanie z portali internetowych wpływa na nasze wybory konsumenckie. Okazało się, że wiąże się to ze szkodliwymi zachowaniami zdrowotnymi. Z powodu krótkotrwale wzmocnionej samooceny, podczas przebywania w sieci, sięgamy po wysokokaloryczne przekąski, gazowane napoje, pijemy kawę, a robimy to częściowo nieświadomie. Zbadano, że im dłużej przebywamy na Facebooku, tym więcej ważymy i mamy bardziej zadłużone karty kredytowe.  Naukowcy uważają, że negatywny wpływ sieci społecznych dotyczy przede wszystkim młodzieży, dla której Facebook jest codziennym nawykiem. Wyniki badań opublikowano w Journal of Consumer Research

Czy to zdrowo śledzić ex na Facebooku? - TUTAJ

 

Źródło: University of Chicago Journals prasowe

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze