1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Uzależnienie od internetu a samotność

fot. 123rf
fot. 123rf
Korzystanie z internetu jest tak wszechobecne w naszej kulturze, że American Psychiatric Association przyjrzało się kryteriom uzależnienia i jego skutkom.

Internet może wywoływać uzależnienie psychiczne, czego konsekwencją są różne rodzaje stanów depresyjnych, co mocno rzutuje na brak relacyjności a w efekcie doprowadza do samotności.

W artykule opublikowanym w „Scientific American” czytamy, że ludzie którzy codziennie przeglądają dziesiątki stron internetowych, korzystają z portali społecznościowych lub kilka godzin grają w gry komputerowe, potrafią się angażować tylko w przelotne kontakty oraz są narażeni na duże ryzyko depresji. Kompulsyjnie korzystając z internetu, tak naprawdę desperacko szukają emocjonalnego pobudzenia. Nie doświadczają bowiem uczuć, jakie dostarczają kontakty twarzą w twarz. Tymczasem głębokie emocje potrzebne nam są do funkcjonowania. Gdy nie czujemy, nie dzielimy się uczuciami, popadamy w uczuciowe odrętwienie. Im ten stan trwa dłużej, tym trudniej jest z niego wyjść. Wówczas pojawia się depresja, która jest chorobą niewyrażonych uczuć. Pojawiają się też dolegliwości fizyczne, jak bóle głowy, mięśni, kręgosłupa, apatia, problemy z trawieniem, niedotlenienie serca.

Zjawiskiem, które związane jest z uzależnieniem od internetu, jest samotność. Na poziomie psychicznym doświadczamy jej nawet, gdy wymieniamy się informacjami z przyjaciółmi na Facebooku, jeśli nie mamy relacji poza wirtualnym światem. Internetowe znajomości, uważają naukowcy, prowadzą do coraz większej emocjonalnej izolacji i poczucia, że jest się „samemu w tłumie”, braku kontaktu ze światem. Jeśli to się nie zmieni, samotność będzie coraz powszechniejszym doświadczeniem człowieka, alarmują amerykańscy badacze.

Kiedy dokucza samotność - TUTAJ

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze