1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Jak sobie poradzić z porażką?

Jak sobie poradzić z porażką?

123rf
Nie udało się i jesteś z tego powodu zła, załamana, smutna. Mniejsze i większe porażki zdarzają się i będą się zdarzać. Jak sobie z nimi radzić?

Planowałaś, że zarobisz więcej pieniędzy, nie dostałaś dodatkowego zlecenia. Miałaś nie jeść czekoladek, zjadłaś pół opakowania ptasiego mleczka. Wiesz, że ta relacja ci nie służy, a zadzwoniłaś do tego faceta. Znowu przestałaś uczyć się hiszpańskiego. Myślisz sobie, że jesteś beznadziejna i życie też takie jest. W takich momentach pojawia się złe samopoczucie, co jest objawem zmniejszania się pewności siebie. W nowym zachowaniu lub jakiejś zewnętrznej sytuacji ulokowałaś swoją wartość, a to do niczego dobrego nie prowadzi. Teraz krytykujesz się i się nie lubisz. Widocznie musisz zasłużyć na miłość własną, czyli jej w tobie nie ma. Właśnie niepowodzenia są doskonałą okazją, żeby akceptować się taką, jaka jesteś. Kiedy się tego nauczysz, łatwiej przyjdzie ci pozbyć się zgubnych nawyków. Bo przestaniesz walczyć ze sobą, a zrobić dla siebie coś dobrego. To różnica. A zatem, co robić, gdy popełniłaś błąd i źle się czujesz z tego powodu?

1. Napisz do siebie list miłosny. Bądź w nim dla siebie kochająca, miła, wielbiąca. Tylko pisz szczerze. Najważniejsze jest współczucie dla siebie i samoakceptacja. Tak się przejawia miłość własna.

2. Skoncentruj się na tym, czego już się nauczyłaś lub co zrobiłaś dobrze.
Jeżeli przerwałaś swoją dietę, doceń się że sporo dowiedziałaś się o zdrowych nawykach żywieniowych. Zwróć uwagę na pozytywy. Jeśli poniosłaś porażkę w pracy, bo na przykład twój pomysł nie będzie realizowany, pomyśl sobie że będziesz miała więcej czasu dla siebie albo może nadszedł czas, żebyś poszukała miejsca, w którym twoja kreatywność zostanie doceniona.

3. Czuj.
To ważne, aby przeżyć porażkę. Ale nie w ten sposób, żeby biczować się krytycznymi myślami, tylko poczuć to trudne uczucie w sercu.

4. Zrób sobie przerwę.
Tylko w spokoju i braku działania poczujesz to, co jest do poczucia i uwolnienia. Pamiętaj, nie walcz ze sobą, nic na siłę.

5. Czytaj cytaty komfortu.
Może masz książki, które cię koją albo cytaty, które cię uskrzydlają i przywracają dobrą perspektywę. Sięgnij do nich w tym momencie.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze