1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Rutynowe myślenie - jak się wyzwolić?

Rutynowe myślenie - jak się wyzwolić?

123rf.com
123rf.com
Dagmara Gmitrzak, trenerka rozwoju osobistego, terapeutka technik holistycznych, radzi, jak wyzwolić się od rutynowego myślenia

Czujesz się artystą, mimo że wykonujesz inny zawód? Od dziecka marzysz, by pisać książki, malować, rzeźbić albo grać na scenie? A może po prostu czujesz, że stać cię na więcej, że twoje pomysły mogłyby się spodobać szefowi, ale boisz się odezwać? Twórczy potencjał może się przejawiać w ciekawych pomysłach, własnej twórczości, a także w podejmowaniu ważnych decyzji życiowych. Ale twórcza energia potrzebuje ekspresji, w przeciwnym razie możemy doświadczać frustracji, a nawet depresji. Kluczem do aktywowania pokładów kreatywności jest dopuszczenie do głosu tej części nas, która chce się nieustannie rozwijać. Co utrudnia rozwinięcie twórczych skrzydeł? Krytykowanie siebie, lęk przed czymś nowym i nieznanym, porównywanie się do innych, zaniżanie własnej wartości, przyzwyczajenie do rutynowego myślenia i działania, kierowanie się tylko logiką, ale też odkładanie realizacji na później. W ustaleniu tego, co blokuje ciebie, pomoże poniższe ćwiczenie:

1. Zadaj sobie pytanie: jakie przekonania w tobie blokują cię przed rozwinięciem twórczych skrzydeł?

Wypisz wszystkie możliwe przekonania. Wybierz jedno, które twoim zdaniem blokuje cię najbardziej, np.:

2. Pamiętaj, że każde przekonanie ma swoją odwrotność.

Zmień teraz zdania blokujące na pozytywne, inspirujące afirmacje, np:

  • Moja twórczość jest dla mnie ważna.
  • Mam prawo myśleć o sobie i swoim rozwoju.
  • Mogę realizować swoje marzenia.
3. Czytaj wielokrotnie nowe zdania.

Sprawdź,  jak się czujesz, kiedy je czytasz. Na początku możesz odczuwać opór i brak wiary w ich treść, ale po pewnym czasie opór się zmniejszy, a ty poczujesz, że rosną ci skrzydła!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze