1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Typy osobowości – Primadonna, czyli Typ Dramatyczny

Typy osobowości – Primadonna, czyli Typ Dramatyczny

123rf.com
Osobowość jest jak talia kart. Karty są rozdawane w chwili poczęcia, a doświadczenia życiowe decydują o tym, które z nich zostaną wyłożone na stół, a zatem jaka będzie twoja rzeczywista natura – twierdzą psychologowie John M. Oldham oraz Lois B. Morris. Sprawdź, czy karta Primadonny mocno wpływa na twój typ osobowości.

Ludzie o tym typie osobowości mają wielki dar przeżywania emocji, dzięki któremu ubarwiają życie innym. Jeśli do tego mają talent, potrafią przekształcić to w najwyższą formę sztuki. Na co dzień ich dowcip, pogoda ducha, uśmiech, poczucie piękna i fantazja potrafią rozkręcić sztywne spotkanie czy rozładować napiętą sytuację.

Jeśli należysz do tego typu, w twoim życiu ciągle coś się dzieje. Jesteś witalna i pełna życia. Masz bogatą wyobraźnię i potrafisz zajmująco opowiadać. Zawsze masz jakąś historię w zanadrzu. Potrafisz głupie nieporozumienie w urzędzie opisać jak film akcji czy komedię pomyłek. Pociągają cię romanse i melodramaty. Rozkwitasz, gdy jesteś w centrum zainteresowania. Wiele uwagi poświęcasz swojemu wyglądowi, potrafisz cieszyć się swoją seksualnością. Ufasz innym i jesteś w stanie bardzo szybko zaangażować się w nowy związek. Czasem przesadzasz, reagujesz emfatycznie i zmieniasz nastroje. Jesteś wylewna i łatwo się wzruszasz, szybko wybuchasz, ale nie chowasz długo urazy i tego samego oczekujesz od innych. Cechuje cię niechęć do działań rutynowych, organizacji i finansów. Typ osobowości Primadonna nie znosi nudy, więc nie czeka biernie, aż coś się wydarzy. Prędzej ubierze się wyzywająco i wyjdzie na miasto, w poszukiwaniu atrakcji.

Ludzie Dramatyczni są bardzo towarzyscy. Każdego są w stanie rozruszać i oczarować sobą. Posiadają wyjątkową zdolność do odczytywania uczuć innych: wychwytują to z ich gestów, spojrzenia czy tonu głosu. Jeśli odnajdujesz się w tym typie, jesteś otwarta na innych i ich pomysły, czasem jednak zbyt szybko dajesz się ponosić nowym ideom czy wizjom bliskich osób. W związkach miewasz często nierealistyczne oczekiwania, chcesz, by żar namiętności nigdy nie wygasał, nudzi cię rutyna dnia codziennego, miewasz więc problemy z utrzymywaniem stałych związków. Życie z tobą jest może burzliwe, ale na pewno nie banalne. Starasz się we wszystkim dostrzegać tylko dobre strony, ignorując te negatywne. Cechuje cię życiowy optymizm, a twoje motto życiowe to: „wszystko się jakoś ułoży”. Źródłem stresu dla ciebie są kłopoty w relacjach oraz samotność. Pozbawiona partnera, w którego oczach mogłabyś błyszczeć, czujesz się bezwartościowa.

Osoba Dramatyczna określa się poprzez to, co sądzi o niej otoczenie. Poproszona o określenie swojego autoportretu powie: „Ludzie uważają, że jestem sympatyczna” albo: „Zdaniem szefa jestem bardzo pomysłowa”. Opinią innych kieruje sie do tego stopnia, że duża wagę przywiązuje do tego, jak prezentuje się otoczeniu. Dba o swój wygląd i strój, nieczęsto miewa też świetny gust w tych sprawach. Potrafi dopasować się do oczekiwań otoczenia. Lubi działać pod wpływem impulsu i jest bardzo niecierpliwa. Wszystko chce „od zaraz”. Samokontrola sprawia Primadonnie trudność w każdej dziedzinie: od jedzenia, po wydawanie pieniędzy i zachowywanie sekretów, aż po własny temperament. Jeśli w jej osobowości nie ma domieszki aspektu zrównoważonego, może wpakować się w nie lada kłopoty.

Jeśli odnajdujesz w sobie cechy Typu Dramatycznego, lubisz w pracy odciskać na wszystkim własne piętno. Jesteś pełna pomysłów, często olśniewasz intuicją, masz też dar przekonywania, dlatego też twoje projekty zwykle znajdują grono sympatyków. Dużo gorzej ci idzie, gdy przychodzi pora na dopracowywanie szczegółów. Dlatego w kwestiach formalnych dobrze, byś miała pomocnika. Najlepiej sprawdzisz się w show-biznesie, reklamie i pokrewnych dziedzinach. Potrafisz być też doskonałym menadżerem, umiejętnie mobilizującym podwładnych do działania. Jako szef otwarcie chwalisz dobrą robotę, ale potrafisz też zmieszać z błotem podwładnego, który nawalił robotę. I pamiętaj, musisz mieć sekretarkę lub solidną asystentkę, inaczej zginiesz pod stosami biurokracji.

Pełną charakterystykę poszczególnych typów osobowości, szczegółowy test pozwalający określić, jaki typ (lub typy)  u ciebie dominuje oraz trening pozwalający rozpocząć pracę nad sobą, znajdziesz w książce Johna M. Oldhama i Louis B. Morris „Twój psychologiczny autoportret” (wydawnictwo Czarna Owca).

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze