1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Kreatywne zajęcia na lato

123rf.com
Lato to świetny czas na twórcze eksperymenty, bo mamy więcej wolnego czasu, częściej przebywamy w plenerze, podróżujemy. Jak latem być kreatywnym?

Gail McMeekin, trener kreatywności i autor książek The 12 Secrets of Highly Creative Women” i „The 12 Secrets of Highly Successful Women” podpowiada pomysły, jak latem być kreatywnym.

1. Zrób listę twórczych doświadczeń, o których marzysz

Kreatywne działania wytwarzają nowe połączenia w mózgu, dlatego nigdy nie wiadomo, czym się skończą. I to jest właśnie fascynujące. Jednak początek warto zaplanować. Zacznij od tego, żeby zastanowić się, jakiej kreatywnej aktywności właśnie teraz potrzebujesz. Jeśli na przykład chcesz napisać opowiadanie o kobiecie, która łowi ryby, poszukaj takiej lub sama zdecyduj się na przygodę z wędką. Może fascynują cię szklane naczynia? Wybierz się do miejsca, gdzie dmuchają szkło. Zawsze podobały ci się pejzaże? Stawaj ze sztalugą na wzgórzu i maluj.

2. Twórz z natury

Natura niesie nam tak bogate dary, że grzechem jest nie częstować się nimi. Latem twórz dzieła z muszelek, ziół, kamieni, piasku, kwiatów....

3. Intuicyjnie zrób mandalę

Ona wiele o tobie powie. Możesz przeglądając czasopisma, powycinać te zdjęcia, napisy bądź ilustracje, które przemawiają do twojej duszy i poprzyklejać je na grubym kartonie w kształcie koła. Nie myśl za dużo. Niech twoja intuicja cię prowadzi.

4. Pracuj na zewnątrz

Niejeden artysta uważa, że dzieło stworzone w ogrodzie, na tarasie, na łące przyniosło mu więcej radości tworzenia i większy sukces, niż te które powstały z dala od natury.

5. Użyj kredek

Prosty, dziecięcy sposób, żeby użyć swojej kreatywności. Możesz zacząć od kolorowania, projektowania kopert czy po prostu rysować. Żeby się otworzyć na nowe rysuj zielone niebo, niebieską trawę, łącz odcienie, które podobno do siebie nie pasują. Baw się kredkami.

6. Zorganizuj swoje miejsce tworzenia

Lato jest dobrym czasem, żeby się przeorganizować, bo mamy na to więcej czasu. Jeśli nie masz dobrego miejsca do tworzenia, stwórz je. Przemaluj ściany w pokoju, w którym chcesz działać twórczo. Lub powieś w nim hinduskie zasłony. Posadź krzewy w ogrodzie, powieś lampiony na tarasie. Zadbaj o swoją twórczą przestrzeń.

7. Wsłuchaj się w swoje otoczenie

Gdziekolwiek jesteś, po prostu słuchaj. Zamknij oczy i wsłuchuj się w dźwięki. Niech zmysł słuchu zinterpretuje dla ciebie świat. Otwórz oczy i usiądź do malowania, pisania, rysowania.

8. Odwiedź nieprawdopodobne miejsca

Wybierz się tam, gdzie nigdy nie byłaś, a od dawna chciałaś. Bunkry? Bieszczadzkie łąki? Kolej transsyberyjska? Podaruj sobie zupełnie nowe doświadczenia, by twórczo się zainspirować.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze