fbpx

10 sposobów na stres (część 2)

sposoby radzenia sobie ze stresem
123rf.com

Nie da się go uniknąć. Dotyka przedstawicieli wszystkich grup społecznych na całym świecie. Ale da się go kontrolować, a w trudnych sytuacjach stopniowo rozładowywać. Jak? Poniżej trening.

6. Opracuj własny program odreagowywania

Stres służył kiedyś mobilizacji i był natychmiast odreagowywany – dziś często nie mamy na to czasu. Jeśli nie odreagujesz sytuacji stresowych, organizm upomni się o to, chorując.

Jak reagujemy na stres? Strategie zachowań wg Lazarusa to:

konfrontacja (próba wpłynięcia na czyjeś decyzje będące źródłem stresu),
dystansowanie się (próba zapomnienia, zminimalizowania),
opanowanie się (samokontrola),
ponoszenie odpowiedzialności („Tak, to był mój błąd”),
poszukiwanie wsparcia (w sobie i w innych),
planowe działania („Sporządzam plan i działam wg ustaleń”),
pozytywne przewartościowanie sytuacji („To doświadczenie uczyni mnie lepszym człowiekiem”).

Jednego uspokaja bieganie, innego – słuchanie muzyki, trzeci potrzebuje wyrzucić z siebie potok słów… Wybierz sposób, który ci najszybciej pomaga wrócić do równowagi i stosuj go jak najczęściej.

7. Zaopiekuj się… sobą!

Wypoczywaj. Dbaj o siebie, o ciało, o swoje emocje. O to, co jesz. Ile śpisz. O swój rozwój intelektualny i duchowy. Zawsze znajdź dla siebie dobre słowo. Słuchaj siebie. Dr Gary E. Schwartz, psycholog z Arizona University, twierdzi, że ludzie, którzy rozpoznają sygnały ciała i umysłu, takie jak dyskomfort, ból, smutek, gniew i przyjemność, są zdrowsi.

8. Znajdź swój SENS!

Aby pokonać obciążenia, potrzebne jest poczucie sensu życia. Niezwykle aktualna dziś wydaje się idea szczęśliwego życia z czasów średniowiecza, zgodnie z którą na pogodny byt składają się:

vita activa (praca, działanie),
vita contemplativa (kontemplacja, kontakt z samym sobą, z otoczeniem, naturą i Absolutem),
sen.

9. Wypracuj poczucie wpływu

Przyjmij postawę życiową z pozycji wygranego, a nie ofiary („kieruję swoim życiem, nie pozwalam zewnętrznym okolicznościom zburzyć mojego świata”). Unikaj stwierdzeń ze słowem „nie”, typu: nie mogę, nie umiem, nie mam, nie poradzę sobie.

10. Bądź dla innych

Ci, którzy pomagają innym, są „dobrymi obywatelami” – czują się potrzebni, naturalnie obniżają swój poziom stresu, a co za tym idzie – mają lepsze zdrowie i dłużej żyją.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze