fbpx

Chwytaj życie!

Chwytaj życie!
123rf

Życie może być szczęśliwe, jeśli będziemy umieli je docenić i być w nim świadomie.
Kylie Coulter, terapeutka i autorka poczytnych artykułów o rozwoju osobistym, docenianie życia nie traktuje jako żądzy życia, kiedy jesteśmy we władzy rozhuśtanych emocji i adrenaliny. Chodzi jej raczej o akt miłości do życia i to miłości praktycznej. Bo jeśli kochasz życie, zachowujesz się tak, jakbyś odwdzięczała się życiu za to, że jesteś. Celebrujesz życie. Jak to robić?

1. Doświadczanie życia poprzez zmysły

Wiesz jak pachnie ziemia jesienią albo liść wiosną? Jak fajnie chodzić po deszczu bez parasola i wystawiać twarz do słońca w pogodny dzień? Gdy jesteś w takich doświadczeniach, chwytasz życie w jego pięknie.

2. Poczucie przynależności do życia

Można przeżyć życie bez czucia, w lekkim przymrożeniu, odrętwieniu, unikaniu trudnych uczuć. Gdy jednak otworzymy się na wszystko, co życie przynosi, znajdziemy pozytywne interpretacje wydarzeń, poczujemy przynależność do życia. Pokochamy je i przestaniemy się go bać. A ono odwdzięczy się nam dobrem.

3. Szacunek dla chwili

Nie teraz mowa o dobrej organizacji czasu, o tym jak go wykorzystać. Tu chodzi o wybór – spacer po lesie z rodziną lub samotny czy czas przed telewizorem? Bycie z człowiekiem wyrażone poprzez głębokie spojrzenie w oczy, czy unikanie wchodzenia w prawdziwe relacje? Wysłuchanie kogoś czy odwrócenie się?

4. Otwarcie się na zmianę

Jeździsz autobusem do pracy? Wybierz się pieszo chociaż kawałek. Zwykle relaksujesz się na kanapie? Pobiegaj po parku. Jesteś domatorem? Wyrusz w podróż. W ten sposób docenisz życie w jego różnorodności. Strefa komfortu to zastój i brak uczuć. Brak życia. Doceń je prawdziwie i odważnie.