Jak osiągnąć sukces?

123rf.com

Porażka oznacza, że ktoś przekroczył granicę komfortu, wyszedł poza utarte przekonania lub wierzenia i wkroczył na nową ścieżkę. Mechanizm obronny w takiej sytuacji włącza sygnał alarmowy w postaci okoliczności mających nakłonić nas do powrotu do tego, co znane. To, czy osiągniemy spełnienie w życiu, jest wprost proporcjonalne do tego, jaka będzie nasza reakcja na przeszkodę. Dlatego bardzo ważne jest uświadomić sobie, jaki toczysz w głowie dialog, czy on cię wspiera, czy osłabia.

Lęk i zraniona duma

Moje 15-letnie doświadczenie w pracy z celami pokazuje, że sukcesu nie odnoszą dwa rodzaje ludzi: ci, którzy uważają, że sami są przeszkodą, oraz ci, którym brakuje cierpliwości i próbują drogi na skróty. Wówczas mechanizm obronny włącza systemy alarmowe, ponieważ nie jest w stanie zaakceptować wszystkich okoliczności, które muszą zaistnieć, aby cel został osiągnięty.

Według psychologa Igora Rotberga niepowodzenie uderza w naszą samoocenę i w przekonanie o własnej skuteczności. Dlatego też może wydawać się, że przekreśla ono jakąkolwiek szansę na dalszy rozwój, na pozytywną zmianę w życiu. Porażki obarczają nas jeszcze jedną rzeczą, która wydaje się nawet groźniejsza od samej porażki, ponieważ jest w stanie nas unieruchomić – to lęk przed kolejnym niepowodzeniem. Porażki uderzają w naszą dumę, w związku z tym łatwiej jest się nam poddać, niż iść dalej. W momencie doświadczania niepowodzenia pamięć podsuwa nam obrazy związane na ogół z innymi niepowodzeniami, których już uprzednio doświadczyliśmy. Trudno nam wtedy dotrzeć do wspomnień jasno pokazujących sytuacje, gdy odnieśliśmy sukces. A kiedy uwierzymy w te osłabiające myśli, nasze życie zacznie przypominać rodzaj wegetacji. Mamy możliwość dowolnego kreowania własnego życia, dlatego chyba największą porażką jest niewykorzystywanie tej szansy.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »