Nierozpoznana depresja

depresja
123rf.com

4. Depresja może być silnym niepokojem

Często nie zdajemy sobie sprawy, że lęk jest częstym towarzyszem depresji. Choroba ta nie musi objawiać się przede wszystkim smutkiem, ale właśnie nasilającym się niepokojem, atakami paniki czy zachowaniami podobnymi do fobii społecznej.

5. Do depresji można się przyzwyczaić

Niestety, czasem tak bardzo nie mamy ze sobą kontaktu, że do pewnych objawów depresji możemy się przyzwyczaić. Niewiele nas cieszy, mamy stale obniżony nastrój, tłumimy lęk, jesteśmy pesymistami, ale dopóki udaje nam się funkcjonować, nie szukamy pomocy i głębszych przyczyn naszego stanu.

7. Depresja skłania do braku wiary, że cokolwiek może poprawić samopoczucie

Są też ludzie, którzy po prostu nie wierzą, że psychoterapia czy leczenie farmakologiczne mogą im pomóc. Wydaje im się, że są skazani na fatalne samopoczucie. Mają cichą nadzieję, że jak katar, samo im ono przejdzie. Potrafią tak czekać latami.

Jak przestać wypierać emocje? Jak skontaktować się z własnymi uczuciami? Jak nie wpaść w sidła depresji? I co być może najważniejsze: co zrobić kiedy się już w nie wpadło? Na te wszystkie pytanie znaleźć można odpowiedź w książce Depresja. Jedzenie, które leczy – trzeciej już części serii poświęconej tematyce leczenia nie tylko przez pożywienie. Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego żywienia oraz ekologicznego trybu życia, korzystając z najstarszego systemu medycznego ajurwedy oraz współczesnej dietetyki, radzą, w jaki sposób przeciwdziałać depresji, jak podnieść życiową energię oraz jak odróżnić depresję od okresowego spadku nastroju.