1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Masaż nie tylko erotyczny

Masaż nie tylko erotyczny

fot.123rf
fot.123rf
Czuły dotyk to ważna część miłości zmysłowej. Ludzie, którzy nie otrzymali go w dzieciństwie, mogą mieć problem z doznaniami erotycznymi. Czy wizyta u masażysty, który robi masaż z orgazmem w finale, to już zdrada partnera – zastanawia się seksuolog Krzysztof Korona.

Czy można być dobrym kochankiem, jeśli nie lubi się masażu?
Osoby niepełnosprawne, które nie posiadają sprawnych dłoni albo nóg, mają czasami większe doznania erotyczne niż ci, którzy są fizycznie sprawni, ale nie potrafią z tego korzystać.

A ci sprawni fizycznie?
Jeśli myślimy o sferze dotykowej seksu, sprawnymi kochankami będą w przyszłości dzieci, które były głaskane przez rodziców. Dotykanie dziecka, jeśli wiąże się z rodzicielskim uczuciem, jest wpisaniem mu na zawsze wrażliwości na tę sferę. To nauka odbierania i dawania dotyku. Serdecznie dotykani potrafią potem równie serdecznie dawać dotyk i go brać. Rośnie jednak problem, który sami sobie stworzyliśmy. Nasza cywilizacja wyczuliła się na „zły dotyk”. Intencje były dobre, ale czyni to tyle dobrego, co złego. Ostrzeżenie: „Uwaga, zły dotyk”, chroni dzieci, ale też napędza seksuologom i psychologom roboty. Już nawet rodzice boją się dotykać swoje dzieci. Ojciec, szczególnie kiedy jest w konflikcie z żoną, boi się dotknąć córkę, bo żona może oskarżyć go o molestowanie. A ludzie, którzy nie otrzymali w dzieciństwie czułego dotyku, mogą mieć potem problem z doznaniami erotycznymi.

Najważniejsze jest dzieciństwo, ale uczymy się przez całe życie.
Toteż dziewczynka, która nigdy nie była pieszczona przez matkę, jeśli znajdzie dobrego kochanka, poduczy się dotyku, raczej jednak nie będzie w tej dziedzinie wirtuozem. Inna sprawa, że taki talent może być też przekazywany genetycznie. Podobnie jego brak. Dotykanie jest też związane z kulturą. Są kraje, gdzie nawet dorośli dotykają się często bez podtekstów erotycznych. U nas z tym słabo. Najlepszą gwarancją wrażliwości cielesnej jest czułość rodziców, też ta dotykowa. Umiejętności pozyskuje się tu na bardzo wczesnym etapie. Gdy dziecko w pierwszych godzinach po urodzeniu pozbawione jest dotyku, może utracić coś ważnego w sferze sensorycznej. Lekarze zalecają, żeby po porodzie ciało dziecka miało kontakt z ciałem matki, brak tego pozbawia je więzi i bezpieczeństwa, które daje dotyk.

Masażyści czasami skarżą się, że ich klientki na fali miłego oszołomienia mają jakieś prośby seksualne. Nawet w czasie klasycznego masażu można kogoś doprowadzić do orgazmu, często wbrew jego woli.
Dlatego też szkolę masażystów, bo wiedza psychologiczna i seksuologiczna jest im potrzebna. Masaż to nie tylko dotyk, ważna jest cała przestrzeń psychiczna, w której zabieg się odbywa. Masażysta, jeśli tego nie wie, jest nieprofesjonalny i nie uzyska dobrych efektów. Profesjonalista posługuje się sugestią psychologiczną, która wprowadza pacjenta w stan bliski hipnozie. Jako biegły sądowy napatrzyłem się na nagrania, które są dowodem, jak różne rzeczy dzieją się podczas masażu.

Co na przykład?
Jeden z masażystów, który oficjalnie reklamował się w sieci jako pan oferujący orgazm dłońmi, w trakcie masażu erotycznego dodatkowo zarabiał na produkcji filmów porno ukrytą kamerą. Nagrywał klientki, które po uiszczeniu opłaty i zrzuceniu ubrania prosiły o orgazm pochwowy, łechtaczkowy, analny albo sutkowy.

Dlaczego ludzie coraz chętniej płacą innym, żeby ich dotykali, chociaż mają swoich partnerów?
Od roku 2000 rynek masaży w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija. Żyjemy w czasach, gdy coraz mniej się dotykamy, nie ma dotykania w pracy, bo mobbing, w szkole nie dotykamy, bo nauczyciel boi się, że będzie oskarżony o molestowanie. Dotyk stracił swoją wagę i moc od czasów, kiedy za jego pomocą leczono ludzi. Z punktu widzenia wiedzy psychologicznej jest on elementem energii, spokoju, wyciszenia. Seksuolodzy, psycholodzy mają też uczyć ludzi dotykania. Już Wisłocka pisała, jak dużą rolę odgrywa mężowski dotyk i że czasami chroni żonę przed poważnymi problemami ginekologicznymi. Ważny jest też masaż penisa, którego celem nie jest doprowadzenie do erekcji, ale przekazanie ciepła, energii, żeby facet również w tej części ciała czuł się wyciszony i uspokojony, a żona dotyka tej część ciała nie tylko wtedy, gdy chce seksu. Kobiety skarżą się: „Gdy facet przytula, to oznacza, że tylko chce seksu”. Na lekcjach edukacji seksualnej nie mówi się, czym jest dotyk, ani o technice przekazywania sobie uczuć czy budowania relacji. Wszystkie terapie seksuologiczne, które są prowadzone przez seksuologów, rozpoczynają się od tego, że uczy się pacjentów, jak nawzajem się dotykać, więc też robić sobie masaż. On potrzebny jest, by rozluźnić się, wyciszyć partnera, pobudzić go do aktywności seksualnej. Partnerzy seksualni w Polsce mało się dotykają, masaż z sypialni przeniósł się do spa i wellness.

Masaż erotyczny „z finałem” może być dla wielu pociechą w ich zimnym lub nieobecnym życiu intymnym.
Niewiele jest kobiet, które zapłacą za seks. Natomiast podczas masażu kobieta może bezpiecznie i komfortowo zaspokoić swoje potrzeby seksualne. Rynek z masażami „z finałem” bardzo intensywnie się rozwija. Kobiety korzystają z tego typu usług, nie tylko chodząc do gabinetów, ale również zapraszają masażystów do swoich domów. W ofercie rynkowej można znaleźć pary masażystów, które przyjeżdżają do pary małżeńskiej. Nie chodzi o uprawianie seksu, ona jest masowana w jednym pokoju przez masażystę, on w drugim przez masażystkę albo dzieje się to w jednej sypialni. Jest to nowy trend określany seksem grupowym, chociaż nie dochodzi do współżycia, są to praktyki seksualne.

Czy masaż erotyczny to zdrada?
Zdrada jest wtedy, gdy łamie się zawartą umowę: tę wysłowioną lub intuicyjną, co wolno, a czego nie. Kobiety, które z jakichś powodów straciły libido i ochotę na seks, mogą być zadowolone z sytuacji, gdy partner tak zaspokaja swoje potrzeby, a nie z prostytutką czy z kochanką. Kobieta zaakceptuje czasami masaż z „finałem”, a prostytutki już nie. Masaż kojarzy się z higieną. Jest pani, która dotyka oprócz pleców też inną część ciała męża, a ten jest zaspokojony i nie marudzi przy śniadaniu. Masaż erotyczny warto potraktować jako profilaktykę zdrowia psychicznego i seksualnego. Nigdy tego nie sprawdzałem, ale... podobno są kraje, gdzie masażystka erotyczna przysługuje na receptę. Płaci za nią ubezpieczalnia dla pacjentów chorujących psychicznie. Rozładowanie napięcia seksualnego jest powszechnie uważane za przejaw zdrowia i profilaktykę zdrowia. Chodzenie na masaże erotyczne to wygodny sposób rozwiązania problemu z libido.

Jakie istnieją najbardziej wyrafinowane techniki masażu erotycznego?
Choćby masaż oddechem: osoba, która jest masowana, kładzie się na plecach, druga prowadzi język nad powierzchnią skóry, nie dotykając jej. Pełna koncentracja osoby masowanej może dać niezwykłe doznania. Połączone jest to ze stanami emocjonalnymi i psychicznymi pozwalającymi na podniecenie seksualne trudne do uzyskania poprzez stymulację dłonią. To wymaga praktyk, głównie związanych z umiejętnością koncentrowania myśli. I prowadzenia treningów relaksacyjnych wprawiających w stany hipnotyczne. Ludzie mogą doznawać intensywnych pobudzeń seksualnych w wyniku ledwie odczuwalnych bodźców – nazywam to masowaniem przestrzeni psychologicznej. Masaż poprzez dotyk koniuszkiem języka może dostarczać egzaltowanych doznań, bardzo wzmacnia się relacja emocjonalna, para łapie ze sobą silniejszy kontakt emocjonalny. Jeśli masażysta cały czas podczas zabiegu mówi, to z moich doświadczeń jako szkoleniowca wynika, że nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami. Może też mieć niekontrolowaną erekcję. Dziewczyny, które jako masażystki jadą do klienta, ryzykują bardzo wiele, nigdy nie wiedzą, czy nie trafią na klienta psychiatrycznego albo dewianta. Masażyści pracujący w ośrodkach spa i wellness bardzo często spotykają się z propozycjami masażu z „happy endem”. Masażysta czy masażystka muszą być przygotowani na kulturalne udzielenie odpowiedzi: tak lub nie. Masażysta, który pobudzi seksualnie swoją klientkę wbrew jej woli, szybko ją straci. Ona wstydzi się swojej reakcji i już do niego nie wróci. Najważniejsza jednak jest czułość wzajemna. Para, która akceptuje masaż i sama go sobie daje, przetrwa do późnej starości. I nie musi być to masaż profesjonalny. Ważna jest wymiana czułego dotyku.

Krzysztof Korona, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, właściciel Kliniki Piękna Wewnętrznego „Wellness Psychotherapy”. 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze