1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Jak tu żyć bez pary?

fot. Getty Images/ Gallo Images
fot. Getty Images/ Gallo Images
Jesteś singielką? To pewnie walentynki nie są dla ciebie najfajniejszym świętem. Trzeba je przeżyć i tyle. Kupić sobie kwiaty albo spotkać się z innymi singielkami. Nie po to, by wspólnie narzekać, ale po to, żeby docenić samodzielne życie, w którym zwykle jest z czego się cieszyć! Psycholożka Hanna Samson pisze, że bez pary nie znaczy: bez sensu.

Miłość jest iluzją” – stwierdza Magdalena Tulli, znakomita pisarka, w rozmowie z Justyną Dąbrowską, psychoterapeutką i autorką świetnych wywiadów. Ich książka nosi tytuł „Jaka piękna iluzja” i dotyczy wielu aspektów życia, ale my pozostańmy przy miłości. A skoro miłość jest iluzją, to znaczy, że nie istnieje? „Skądże” – odpowiada Tulli. – „Istnieje, ale jako iluzja. Wchodzi się w nią z radością i nadzieją, a wychodzi z rozczarowaniem, bywa, że ledwie żyjąc. Uczucia okazują się nie tym, za co je bierzemy. Wchodzi się w ten ciemny las, zaczynając od wydeptanej ścieżki – a potem wszystko może się zdarzyć. (…) W oszołomieniu potrafimy zapomnieć o samotności, ulegamy złudzeniu, że miłość nas od niej na zawsze ocali. A potem przychodzi odczarowanie”.

Przeżywamy te odczarowania, doświadczamy samotności w związku, a mimo to ciągle wierzymy w odwieczny przekaz naszej kultury, że możemy być szczęśliwe tylko wtedy, gdy znajdziemy drugą połówkę jabłka czy pomarańczy. Podobno każda kobieta marzy o ślubnej sukni, bo po ślubie wiadomo: żyli długo i szczęśliwie. I niby wiemy, że tak dzieje się w bajkach, a w życiu bywa różnie, ale nawet niezbyt dobry związek wydaje nam się lepszy niż samotność!

Coraz więcej osób spędza przynajmniej część swojego życia, nie będąc w związku, ale i tak samotność wydaje nam się nieszczęściem, przed którym należy uciekać. W przekonaniu większości – ludzie samotni to nieudacznicy, biedacy, pechowcy, a przynajmniej osoby niedojrzałe, z którymi coś jest na pewno nie tak, a ich życie jest puste i nudne. I choćby odnosili sukcesy i wydawali się zadowoleni z życia, to nocami na pewno płaczą w poduszkę. Jeżeli wierzymy w to wszystko, to czujemy się niepełnowartościowe bez partnera i trudno nam zaakceptować samotność. Z lęku przed samotnością trwamy w kiepskich związkach lub desperacko szukamy nowych. A co, jeśli związek nam się nie trafi?

(…)

Więcej w lutowym numerze magazynu SENS.

 

Wydanie 02/2018 dostępne jest także w wersji elektronicznej.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze