1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Co to jest dziewictwo?

Co to jest dziewictwo?

123rf.com
123rf.com
Żyjemy w kraju, w którym dzieciom od najmłodszych lat każe się powtarzać frazę „Maryja zawsze dziewica”, więc wychowuje się je w duchu kultu dla kobiety, o której wartości świadczy to, że urodziła, nie uprawiając seksu.

Dziewictwo: Mity, fakty i współczesne spojrzenie

„Czystość” i „cnota” to kategorie ściśle religijne, które zakładają, że sfera seksualna musi być brudna i niemoralna. W ciągu setek lat podejście do dziewictwa się zmieniało, lecz w XXI wieku dawne mity i stereotypy nadal istnieją. Organizują one naszą świadomość i są problematyczne szczególnie dla młodych ludzi.

Dziewictwo – kultura i medycyna

Dziewictwo kobiety rozumie się najczęściej jako brak doświadczenia waginalnego stosunku seksualnego, czyli penetracji pochwy za pomocą penisa. Dowodem ma być obecność nienaruszonej błony dziewiczej. Jednak jest to wyłącznie kulturowa, a nie medyczna interpretacja! Kobiety faktycznie są jedynymi istotami, które posiadają błonę dziewiczą, jednak nie istnieje żadna oficjalna teoria naukowa tłumacząca to zjawisko. Funkcja błony dziewiczej pozostaje nieznana. Błona ta może mieć różne kształty i wielkości, a niektóre kobiety rodzą się bez niej. Z powodu jej niejednorodnej budowy ani partner, ani lekarz nie są w stanie stwierdzić, czy kobieta uprawiała już seks waginalny.

Krwawienie i pierwszy stosunek

Młodzi chłopcy często zastanawiają się, jak poznać, czy dziewczyna jest dziewicą. Jedyną metodą pozostaje rozmowa i uwierzenie w to, co zapytana osoba mówi. Krew lub jej brak podczas pierwszego stosunku o niczym nie świadczą. Może się pojawić, ale przeważnie tak nie jest. Obfite krwawienie również się zdarza, jednak wtedy koniecznie należy udać się do lekarza.

Mity i stereotypy

Dawne mity i stereotypy na temat dziewictwa organizują naszą świadomość i mogą być szczególnie problematyczne dla młodych ludzi. Presja społeczna związana z utratą dziewictwa często prowadzi do lęków i niepewności. Ważne jest, aby edukacja seksualna uwzględniała te kwestie, by młodzi ludzie mogli rozwijać zdrowe i świadome podejście do swojej seksualności.

Dziewictwo a społeczeństwo

Współczesne społeczeństwo coraz częściej podważa tradycyjne pojęcia dziewictwa, promując większą otwartość i akceptację różnorodności seksualnej. Ważne jest, aby zrozumieć, że dziewictwo nie definiuje wartości osoby, a decyzje związane z seksualnością powinny być oparte na świadomych wyborach, wolnych od presji społecznej i religijnej.

Mimo że istnieje coraz większe przyzwolenie na seks przedmałżeński, myślenie o dziewictwie jako o czymś cennym nie mija. Cały czas nastolatki wychowywane są w duchu „utrzymania” dziewictwa dla tego jedynego, wyjątkowego mężczyzny. Te, które tego nie robią, określane są mianem „puszczalskich” i się „nie szanują” (określeń wulgarnych nie będę przytaczać). Rodzice może nie chcą wierzyć w to, że wiele nastolatek wybiera inne metody współżycia, żeby pozostać „dziewicami”. Seks oralny i analny to coraz powszechniejsze praktyki, na które dziewczyny decydują często bez entuzjazmu, lecz żeby „zachować” błonę.

Czytaj także: Wyniki ankiety na temat zdrady

W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń nastolatek, które swoje dziewictwo traktują jako inwestycję. Szczerze piszą o tym, że potrzeba im pieniędzy i chcą sprzedać swój pierwszy raz. Jak wielu jest chętnych i czy faktycznie transakcje dochodzą do skutku – trudno powiedzieć. Jeżeli dojrzali mężczyźni szukają kontaktu z dziewicami, może to świadczyć o tym, że chcą w ten sposób zagłuszyć swoje seksualne kompleksy. Celowy wybór kobiety niedoświadczonej pozwala w ich mniemaniu uniknąć porównania z innymi partnerami i zostać zapamiętanym na całe życie.

Dziewictwo: Złożoność i współczesne pojęcie terminu

Czy osoba, która uprawia seks oralny i analny, nadal jest dziewicą? Czy dziewictwo to tylko kawałek błony zasłaniającej pochwę? Dlaczego sam fakt wprowadzenia penisa do pochwy miałby zmieniać kobietę – dodawać jej wartości lub ją degradować? Czy dziewictwo u mężczyzn oznacza również brak dotychczasowych kontaktów waginalnych? Jak rozumieją dziewictwo osoby homoseksualne i transpłciowe? Jak podchodzą do tego osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej?

Czytaj także: Obsesyjnie zazdrosny mąż

Dziewictwo – symbol i subiektywne znaczenie

Nie ma jednoznacznych odpowiedzi na te pytania. Dziewictwo należy traktować jako symbol, który każdy/każda wypełnia swoim znaczeniem. Tradycyjne podejście do dziewictwa jako fizycznej nienaruszalności błony dziewiczej jest coraz częściej kwestionowane. Dla wielu osób dziewictwo oznacza pierwszy kontakt seksualny, bez względu na jego formę – waginalną, oralną czy analną. Inni mogą definiować dziewictwo przez pryzmat emocji, intymności i osobistego przeżycia pierwszego kontaktu seksualnego.

Spojrzenie osób homoseksualnych i transpłciowych

Dla osób homoseksualnych i transpłciowych pojęcie dziewictwa może mieć zupełnie inne znaczenie. Seksualność tych osób nie zawsze wpisuje się w heteronormatywne ramy, dlatego też definicje dziewictwa są bardziej zróżnicowane. Ważne jest, aby każda osoba miała możliwość zdefiniowania swojej seksualności w sposób, który jest dla niej najbardziej autentyczny.

Przemoc seksualna i dziewictwo

Osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej, mogą mieć szczególnie trudny stosunek do pojęcia dziewictwa. Traumatyczne doświadczenia seksualne mogą wpływać na ich samoocenę i postrzeganie swojej wartości. Dlatego kluczowe jest wsparcie i zrozumienie, które pozwala im zdefiniować siebie poza krzywdzącymi stereotypami.

Czytaj także: Molestowanie seksualne – jak radzić sobie z traumą i reagować na przekraczanie granic? Pytamy Katarzynę Miller

Edukacja i rozmowy z dziećmi

Szczególnie ważne jest otwarte rozmawianie z dziećmi na ten temat, aby miały okazję wypracować sobie własne zdanie i w przyszłości nie musiały się borykać z krzywdzącymi stereotypami. Rozmowy te powinny obejmować różne aspekty seksualności, w tym znaczenie emocjonalne i fizyczne kontaktów seksualnych. Edukacja seksualna powinna uwzględniać różnorodność doświadczeń i definiować dziewictwo w sposób, który nie stygmatyzuje ani nie ocenia.

Czytaj także:Czym w dzisiejszych czasach jest dziewictwo? Czy jeszcze istnieje?

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze