1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. Bianka Zalewska, reporterka wojenna, odznaczona przez prezydenta Ukrainy

Bianka Zalewska, reporterka wojenna, odznaczona przez prezydenta Ukrainy

Bianka Zalewska (Fot. Michał Żebrowski/Dzień Dobry TVN/East News)
Bianka Zalewska (Fot. Michał Żebrowski/Dzień Dobry TVN/East News)
W miniony weekend prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyróżnił odznaczeniem państwowym dwoje polskich wolontariuszy – w tym reporterkę Biankę Zalewską – za znaczący wkład w umacnianie współpracy międzynarodowej, wspieranie suwerenności państwowej i niepodległości oraz integralności terytorialnej Ukrainy, a także popularyzację państwa ukraińskiego na świecie.

Bianka Zalewska jest polską dziennikarką i działaczką humanitarną. Reporterka, która na co dzień pracuje dla TVN Discovery oraz współpracujące z ukraińską stacją Espreso TV, od ponad dekady zajmuje się działalnością na rzecz Ukrainy – dokumentuje rosyjską agresję na ten kraj i działa na rzecz narodu ukraińskiego. Nie ustaje w obliczu kampanii dezinformacyjnych i gróźb internetowych kierowanych osobiście do niej i jej rodziny oraz ryzyka przemocy i obrażeń podczas jej pracy na terenie Ukrainy. Jest też autorką reportaży i filmów dokumentalnych z wielu zapalnych miejsc na świecie, m.in. z Donbasu, gdzie wracała na front ponad 50 razy.

W lipcu 2014 roku dziennikarka znalazła się w strefie walk między prorosyjskimi separatystami a siłami rządowymi na wschodzie Ukrainy (w okolicy Starobielska w obwodzie ługańskim), gdzie została ciężko ranna. Samochód ekipy prasowej, w którym się znajdowała, został ostrzelany – jak twierdzi ukraińska armia – przez separatystów. Kilka miesięcy później, w grudniu 2014 roku, reporterka została odznaczona ukraińskim odznaczeniem państwowym – Orderem Księżnej Olgi III klasy – przez ówczesnego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

W listopadzie 2022 roku Wołodymyr Zełenski podniósł rangę wyróżnienia do II klasy. W miniony weekend przywódca uhonorował nim dwoje polskich wolontariuszy: medyka Damiana Dudę oraz właśnie Biankę Zalewską za znaczący wkład osobisty w umacnianie współpracy międzynarodowej, wspieranie suwerenności państwowej i niepodległości oraz integralności terytorialnej Ukrainy, a także popularyzację państwa ukraińskiego na świecie. Prezydent Ukrainy poinformował o tym za pośrednictwem platformy X (dawniej Twitter):

„W Lublinie, w drodze powrotnej do Ukrainy, miałem zaszczyt wręczyć ukraińskie odznaczenia państwowe dwóm wybitnym polskim wolontariuszom. Bianka Zalewska – dziennikarka TVN Discovery Poland, która pomagała udzielać pomoc humanitarną Ukraińcom i transportowała ranne dzieci do polskich szpitali. Damian Duda – wolontariusz i medyk, który zgromadził zespół medyczny, aby ratować naszych rannych żołnierzy na linii frontu. Utworzył fundację pomocy medykom, organizował szkolenia i zapewnił niezbędną opiekę medyczną. Dziękuję całej Polsce za nieocenione wsparcie i solidarność, które pomagają bronić wolności całej naszej Europy”.

– Pierwsze odznaczenie Order Księżnej Olgi III stopnia dostałam od prezydenta Poroszenki w 2014 roku. Akurat byłam na Donbasie. Teraz u prezydenta Zełenskiego dostałam Order Księżnej Olgi II stopnia, czyli stopień wyżej, i dostałam go w dniu wyzwolenia Polski, w dniu wyzwolenia Chersonia i też w momencie, gdy znajduję się w Ukrainie. Jest to dla mnie dosyć symbolicznie i ważne, że jestem w Ukrainie – powiedziała reporterka w programie „Dzień Dobry TVN”.

W marcu bieżącego roku Bianka Zalewska została również laureatką Międzynarodowej Nagrody dla Kobiet Niezwykłej Odwagi (International Women of Courage) przyznawanej przez Departament Stanu USA. Polska dziennikarka otrzymała ją z rąk samej pierwszej damy Jill Biden oraz sekretarza stanu Antony’ego Blinkena.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze