1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. Olśniewająca! Meryl Streep z hiszpańskim Noblem

Olśniewająca! Meryl Streep z hiszpańskim Noblem

Meryl Streep podczas ceremonii wręczenia Nagrody Księżnej Asturii (Fot. R. Terrel / Zuma Press / Forum)
Meryl Streep podczas ceremonii wręczenia Nagrody Księżnej Asturii (Fot. R. Terrel / Zuma Press / Forum)
Odbierając w hiszpańskim Oviedo Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie sztuki za całokształt swojej kariery filmowej, Meryl Streep oczarowała gości ceremonii wyjątkowym przemówieniem i młodzieńczą urodą.

Meryl Streep pojawiła się na gali wręczenia Nagród Księżnej Asturii 18 października ubrana w minimalistyczną czarną suknię. Jedynym mocnym akcentem jej stroju były masywne czarne oprawki okularów. Blasku dodawały jej kolczyki z perłą, połyskujące srebrem włosy i ujmujący uśmiech, za który kochają ją miliony fanów i fanek na całym świecie.

Światowe media, relacjonując uroczystość, nie omieszkały zauważyć, że aktorka pozwala rosnąć siwym odrostom. Są one jednak jedynie dopełnieniem naturalnej urody 74-letniej aktorki, która wciąż zachwyca młodzieńczym wyglądem. I nadal pewnie będzie zachwycać, nawet jak jej włosy zupełnie pokryje siwizna.

Meryl Streep w Oviedo z okazji wręczenia Nagrody Księżnej Asturii (Fot. Jorge Peteiro/Europa Press via Getty Images) Meryl Streep w Oviedo z okazji wręczenia Nagrody Księżnej Asturii (Fot. Jorge Peteiro/Europa Press via Getty Images)

Gdy patrzymy na Meryl Streep, ale także choćby na ciut starszą Helen Mirren, słowo „stara” nie przechodzi przez gardło. Choć może niesłusznie, bo – jak widać – nie tylko dojrzałość, ale i starość może być piękna. Czy ktokolwiek z nas powiedziałby o Meryl Streep „babcia”?!

„Ona robi to wszystko tak dobrze, tak naturalnie i szczerze”

Tak o aktorskim mistrzostwie Meryl Streep wyraził się Pedro Almodóvar, laureat Nagrody Księżnej Asturii z 2006 roku, komentując przyznanie prestiżowej nagrody, nazywanej hiszpańskim Noblem, amerykańskiej aktorce.

Dodał również że „niewiele aktorek w historii kina amerykańskiego jest tak wszechstronnych jak Meryl Streep – mistrzyni we wszystkich gatunkach, m.in.: komediach, dramatach i musicalach”.

Meryl Streep otrzymała Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie sztuki w uznaniu – jak czytamy w uzasadnieniu na stronie fundacji – za „wcielanie się od blisko pięciu dekad w złożone postacie kobiece, które inspirują widzów do refleksji i kształtowania krytycznego ducha”. Podkreślono również mistrzowską technikę, z jaką aktorka umie wyrazić skomplikowane uczucia i emocje „jedynie gestem, głosem i spojrzeniem”.

Nagroda Księżnej Asturii wynosi 50 tys. euro i jest wręczana wraz ze statuetką autorstwa Joana Miro w ośmiu kategoriach. W tym roku oprócz Meryl Streep otrzymał ją między innymi Haruki Murakami w dziedzinie literatury.

Warto przypomnieć, że w 2022 roku Nagrodę Księżnej Asturii otrzymał Adam Michnik w dziedzinie „komunikacja i działania na rzecz ludzkości” za zaangażowanie w dziennikarstwo oraz wpływ na odbudowę i obronę demokracji w Polsce.

Meryl Streep podczas ceremonii wręczenia Nagrody Księżnej Asturii (Fot. Samuel de Roman/Getty Images) Meryl Streep podczas ceremonii wręczenia Nagrody Księżnej Asturii (Fot. Samuel de Roman/Getty Images)

Potrzebujemy empatii

W poruszającym przemówieniu po ceremonii rozdania nagród Meryl Streep mówiła o wyjątkowej sile aktorstwa, które łączy ludzi poprzez wspólne emocje. Aktorka zaapelowała o przeniesienie rodzącej się w ten sposób empatii do realnego świata, który stał się tak bardzo niestabilny i wrogi: – Zrozum obcych, ludzi, którzy nie są podobni do nas, i otwórz się na wyobraźnię, dzięki której można śledzić historie ludzi spoza naszego plemienia, tak jakby były naszymi własnymi.

Całego przemówienia Meryl Streep z Oviedo można wysłuchać na platformie YouTube:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze