1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. Leonardo DiCaprio i Martin Scorsese przyznali, że polski film był jednym z najważniejszych w ich życiu

Leonardo DiCaprio i Martin Scorsese przyznali, że polski film był jednym z najważniejszych w ich życiu

Martin Scorsese i Leonardo DiCaprio (Fot. Jamie McCarthy/WireImage/Getty Images)
Martin Scorsese i Leonardo DiCaprio (Fot. Jamie McCarthy/WireImage/Getty Images)
Martin Scorsese od lat nie kryje swojej fascynacji polskim kinem. W ostatniej rozmowie przyznał, że próbował nią zarazić Leonarda DiCaprio, a podczas kręcenia „Infiltracji” poprosił go, by obejrzał „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy. Obaj stwierdzili, że film polskiego reżysera wywarł na nich ogromny wpływ.

Martin Scorsese i Leonardo DiCaprio spotkali się online w rozmowie dla portalu Letterboxd, by opowiedzieć o swoich filmowych inspiracjach i produkcjach, które są dla nich ważne. Na liście zarówno hollywoodzkiego reżysera, jak i słynnego aktora znalazła się produkcja „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy. – Ten film był tak potężny, gdy go zobaczyłem po raz pierwszy. A musiałem mieć wtedy około dwudziestu lat – wyznał Scorsese. Reżyser od lat mówi o tym, że jest miłośnikiem polskiego kina. Podczas swojej wizyty w Polsce w 2011 roku przyznał, że jest ono bardzo ważne w jego karierze, podobnie jak reżyserzy, tacy jak Andrzej Wajda, Roman Polański i Jerzy Skolimowski. – Do dziś podczas kręcenia swoich filmów pokazuję aktorom i operatorom polskie produkcje – mówił wówczas Scorsese.

Potwierdzeniem tych słów była właśnie rozmowa dla Letterboxd. Artyści przyznali, że kultowy film polskiego reżysera „Popiół i diament” był dla nich ważnym punktem odniesienia przy kręceniu nagrodzonej czterema Oscarami „Infiltracji”. Scorsese powiedział wprost, że motyw „utknięcia” głównego bohatera był zapożyczony z „Popiołu i diamentu”. Porównał też postać Billy'ego Costigana z „Infiltracji” do Maćka Chełmickiego, granego przez Zbigniewa Cybulskiego. – To facet, który ma kłopoty – powiedział Scorsese. – Wiemy jedynie, że próbuje dowiedzieć się, co jest dobre na tym świecie – dodał reżyser. Polskiego aktora nazwał „Europejskim Jamesem Deanem” i przyznał, że gdyby żył, „byłby rozpoznawany na poziomie porównywalnym do Marcella Mastroianniego”.

DiCaprio z kolei wspominał, że podczas kręcenia „Infiltracji” Martin Scorsese chciał, żeby obejrzał „Popiół i diament”. Film ten stał się więc bezpośrednią inspiracją do stworzenia jego roli.

Martin Scorsese i Leonardo DiCaprio zapowiedzieli także, że nakręcą siódmy wspólny film.

Źródło: „Leonardo DiCaprio and Martin Scorsese are enthusiastic about the Polish film. The makers talk about »Ashes and Diamonds« by Andrzej Wajda”, newsbeezer.com [dostęp: 18.01.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze