1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Spotkania
  4. >
  5. Zmarł Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor i laureat Oscara za muzykę do „Marzyciela”

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor i laureat Oscara za muzykę do „Marzyciela”

Jan A.P. Kaczmarek w 2017 roku. (Fot. Lukasz Glowala/Forum)
Jan A.P. Kaczmarek w 2017 roku. (Fot. Lukasz Glowala/Forum)
W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, wybitny kompozytor, wirtuoz gry dwoma smyczkami na Fidoli Fischera oraz laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”. O śmierci poinformowała jego żona, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej.

„Z ogromnym żalem i smutkiem przekazujemy informację, która przed momentem do nas dotarła: Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek. Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej. Aleksandra Twardowska-Kaczmarek” – napisała żona kompozytora na profilu Polskiej Fundacji Muzycznej w mediach społecznościowych.

Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Od dziecka był związany z muzyką za sprawą matki, która od wczesnych lat dzieciństwa zabierała go do poznańskiej filharmonii, oraz dziadka, który był skrzypkiem i grał z miejscowymi muzykami do filmów w kinie. Jako dziecko Jan uczył się także gry na fortepianie.

Muzyczną działalność rozpoczął w awangardowym Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Potem współpracował też między innymi z Teatrem Ósmego Dnia, stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia oraz współpracował z Teatrem Polskim w Poznaniu. W 1982 roku odbył swoją pierwszą trasę koncertową po USA i nagrał debiutancki album „Music for the End”. W roku 1989 przeprowadził się do Los Angeles.

Światową sławę i rozpoznawalność Jan A.P. Kaczmarek zdobył dzięki muzyce filmowej. Nagrywał między innymi dla: Sony Classical, Decca, Varèse Sarabande, Milan i Savitor Records. Był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. W 2005 roku Jan A.P. Kaczmarek zdobył Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” w reżyserii Marca Forstera. Został też nagrodzony National Board of Review dla najlepszego kompozytora oraz zdobył nominacje do Złotego Globu i nagrody BAFTA.

Jan A.P. Kaczmarek chorował na MSA (ang. Multiple System Atrophy), czyli zanik wieloukładowy charakteryzujący się zaburzeniami mowy i równowagi. To rzadka choroba neurodegeneracyjna, w której dochodzi do uszkodzenia kilku struktur mózgu. Zmarł 21 maja 2024 roku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze