Na naszych twarzach, jak w plastelinie, odciskają się emocje i napięcia z całego dnia. By nie zostały z nami na stałe, musimy zadbać o regularne rozluźnienie skóry. Na przykład za pomocą masażu rollerem do twarzy, który z łatwością możemy wykonać same w domu. Jak używać rollera do twarzy? Jaki wybrać?
Kto choć raz spróbował masażu twarzy, ten wie, jak błogie i relaksujące jest to uczucie. Warto uświadomić sobie, że twarz zasługuje na masaż tak samo jak spięte ramiona czy zmęczone nogi. Zaciśnięte szczęki, zmarszczone czoło, zmartwione oczy, wymuszony uśmiech sprawiają, że patrząc w lustro, widzimy spiętą, zmęczoną buzię. W którą na nowo możemy tchnąć życie właśnie poprzez masaż twarzy rollerem.
„Działaj w zgodzie ze swoją skórą, a nie przeciwko niej” – pisze Caroline Hirons, autorytet w dziedzinie pielęgnacji skóry, w swojej książce „Skin Care. Bzduroodporny poradnik o pielęgnacji”. Podkreśla, że wraz z upływem czasu nasza skóra się zmienia, na co my nie mamy wpływu, ale możemy dostosować do tych zmian swoją pielęgnację. „Najlepsze, co możesz zrobić dla skóry, to wyrobić sobie dobre nawyki pielęgnacyjne już w młodym wieku […]. Potem pozostaje ci tylko zająć się oznakami starzenia, gdy staną się zauważalne. Z upływem lat skóra traci zdolność podtrzymywania stanu nawilżenia i wytwarza coraz mniej kolagenu, więc musisz nieco intensywniej się o nią zatroszczyć” – dodaje Hirons. Wyrazem tej troski może być włączenie do naszej rutyny pielęgnacyjnej krótkiego masażu twarzy, który nie musi wiązać się z cyklicznymi wizytami u specjalisty. Jego podstawową wersję możemy sprawić sobie sami w domu, a potrzebny będzie nam do tego tylko jeden uroczy gadżet – roller do twarzy. Jak używać tego przyrządu?
Roller do masowania twarzy nie jest tak naprawdę niczym nowym, choć w naszym kraju stał się popularny dopiero kilka lat temu. Chińczycy są pionierami w dziedzinie masażu, dlatego jego historia związana jest właśnie z Tradycyjną Medycyną Chińską. Już tysiące lat temu wierzono w jego nieocenione działanie na skórę i… magiczne właściwości. Za te drugie odpowiadają kamienie szlachetne, z których najczęściej wykonane są rollery do twarzy: jadeitowe i kwarcowe.
Działanie jadeitu i kwarcu w masażu twarzy rollerem jest bardzo podobne. Jadeit to naturalny kamień, przed laty ceniony przede wszystkim za niezwykłą trwałość i twardość równą diamentowi. W rollerach do masażu twarzy sprawdza się przede wszystkim dzięki swoim właściwościom relaksacyjnym, uspokajającym i harmonizującym. W kulturach Wschodu był też nazywany „kamieniem młodości”, bo miał przywracać skórze witalność i ją odmładzać.
Kwarc to z kolei, według nauk Wschodu, kamień z dobrą energią. Nazywano go „kamieniem miłości”, bo w starożytności używano go na cześć Afrodyty. Jego właściwości w masażu twarzy rollerem przypominają te, którymi charakteryzuje się jadeit. Również działa relaksująco i odprężająco. Niektórzy wierzą też, że kwarc wpływa na dolegliwości związane z układem krążenia, dlatego miałby się świetnie sprawdzać przy cerze trądzikowej. Dodatkowo kwarc jest kamieniem cięższym niż jadeit, gdy więc najbardziej zależy ci na redukcji opuchlizny, może okazać się lepszym wyborem, jaki roller do twarzy wybrać.
Technika samodzielnego masażu rollerem do twarzy jest bardzo prosta, ale należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze i najważniejsze – twarz rollujemy zawsze od środka do zewnątrz, czyli od nosa do ucha, na brodzie w dół, a na czole na boki i góra–dół. Nie zapominajmy też o szyi, której masaż rollerem zaczynamy od środka w kierunku obojczyków, powtarzając to samo co kilka centymetrów. Każdy ruch wykonujmy od 3 do 5 razy, nie naciskając zbyt mocno. Roller do twarzy zazwyczaj składa się z dwóch końcówek, większej i mniejszej. Większą wykorzystujemy do właściwego masażu, natomiast mniejsza może posłużyć do masowania delikatnej skóry wokół oczu, ale też do rozmasowania bruzdy nosowo-wargowej i lwiej zmarszczki rollerem do twarzy. Jak używać go do mniejszych powierzchni? Na nich możemy wykonywać ruchy góra–dół.
Musimy też pamiętać, by przed masażem twarzy dokładnie oczyścić skórę. Możemy go wykonywać „na sucho” lub przy użyciu olejku lub serum.
Masaż rollerem do twarzy najwięcej dobrego dla naszej skóry przyniesie wtedy, gdy przed użyciem schłodzimy go w lodówce. Wówczas chłód kamieni będzie jak zastrzyk energii – rozluźni mięśnie, zmniejszając jednocześnie widoczność drobnych zmarszczek, a także pobudzi krążenie krwi i limfy, co doda twarzy blasku. Dodatkowo chłodny kamień skutecznie zamknie pory i sprawi, że skóra stanie się widocznie bardziej elastyczna, a co za tym idzie – rozświetlona i promienna.
Masaż twarzy rollerem zmniejsza też opuchliznę i redukuje cienie wokół oczu, czyli niweluje oznaki zmęczonej skóry. Wiedząc, jak masować twarz rollerem do twarzy, efekty docenimy zarówno rano, po nieprzespanej nocy, jak i wieczorem, gdy na twarzy widnieje zmęczenie po ciężkim dniu. Już po kilku minutach masażu nasza skóra będzie przyjemnie zrelaksowana. Mięśnie twarzy rozluźnią się, a my poczujemy zastrzyk dobrej energii.
Co wpływa na to, że masaż rollerami do twarzy jest tak skuteczny? Na naszych buziach znajduje się kilkaset punktów bezpośrednio połączonych z centralnym systemem nerwowym i korą mózgową. Gdy je stymulujemy rollerem do twarzy, impulsy nerwowe od razu docierają do odpowiadających im organów i układów. Pobudza to naturalne procesy regeneracji skóry i całego ciała, a „efektem ubocznym” jest poprawa wyglądu skóry.