1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda
  4. >
  5. Perfumy dla kobiet – nowości. Aromaty kwiatów, słońca, trawy – wszystko, za czym tęsknimy

Perfumy dla kobiet – nowości. Aromaty kwiatów, słońca, trawy – wszystko, za czym tęsknimy

(Fot. iStock)
(Fot. iStock)
Kiedy masz zły humor, sięgnij po zapach, który otuli twoje ciało bogactwem swoich aromatów, a myśli zabierze na łąkę pełną kwiatów albo spacer po plaży. Zapachy wpływają na nasze samopoczucie, poprawiają nastrój, pozwalają być sobą – warto mieć kilka ulubionych pachnideł i świadomie z nich korzystać.

Zapach może poprawić jakość naszego życia albo skutecznie je uprzykrzyć, bo wpływa na nasze emocje, nastrój i reakcje fizjologiczne. Każdy z nas doświadcza tego na co dzień. W 2004 roku naukowcy Linda Buck i Richard Axel za badania nad receptorami węchowymi i funkcjonowanie węchu otrzymali Nagrodę Nobla. Dowiedli oni, że mózg jest w stanie zapamiętać ok. 10 tys. różnych zapachów i powiązać je z konkretnymi uczuciami lub emocjami.

Pamięć zapachowa działa w ten sposób, że natychmiast po tym, jak poczujemy woń, czyli kiedy cząsteczki zapachu (ligandy) docierają do naszych nozdrzy, w organizmie wytwarzają się enzymy, które trafiają do poszczególnych ośrodków w mózgu, w tym układu limbicznego, odpowiadającego za emocje i pamięć. Tam tworzy się skrypt – każdy zapach zostaje zakodowany na przyszłość, powiązany z konkretnymi uczuciami lub emocjami. Dlatego zapach pieczonego ciasta drożdżowego większości z nas kojarzy się z domem rodzinnym i bezpieczeństwem. Z kolei aromat świeżo skoszonej trawy przywołuje u wielu z nas wspomnienia wakacji na wsi.

Perfumiarze, tworząc zapachy, liczą, że ich dzieła będą nie tylko podziwianymi kompozycjami zapachowymi, ale też pachnidłami wzbudzającymi emocje i przywołującymi wspomnienia.

Hermès, Un Jardin à Cythère

Hermès, Un Jardin à Cythère, woda toaletowa, dostępna od 1 marca  Hermès, Un Jardin à Cythère, woda toaletowa, dostępna od 1 marca 

Ten zapach to wspomnienie z podróży po Grecji zamknięte we flakonie. Działo Christine Nagel, kreatorki perfum Hermès. Cytrusowo-drzewny zapach łączy otulające nuty traw z siłą drzewa oliwnego i delikatnością świeżej pistacji. Opakowanie perfum zdobi ilustracja greckiego artysty, Eliasa Kafourosa, którego prace charakteryzują się łączeniem techniki tuszu, pióra i farby. Jego dzieła pojawiały się już wcześniej na wielu apaszkach Hermès, w tym z linii Eleftherii, oznaczającej „wolność” i stworzonej w 2021 roku z okazji dwusetnej rocznicy odzyskania przez Grecję niepodległości.

Hermès, Un Jardin à Cythère, woda toaletowa, dostępna od 1 marca  Hermès, Un Jardin à Cythère, woda toaletowa, dostępna od 1 marca 

Na opakowaniu najnowszego zapachu Elias Kafouros przedstawia trawę zarumienioną przez słońce i pieszczoną przez wiatr, róż świeżych pistacji i zieleń drzew oliwnych na tle błękitu morza.

Armani, My Way Perfum

Tuberoza to kwiat o wyjątkowo intensywnym zapachu i delikatnym, eleganckim wyglądzie. Perfumiarze potrafią wyczarować z niego niezwykle kobiece, zmysłowe nuty, charakteryzujące się trwałością i zmysłowością. Kompozycje, w których pojawia się ten aromat, są wyraziste, dominujące, pozostawiające za sobą tzw. chmurę. Kremowy charakter tuberozy – w zależności od składników, z którymi jest połączona – może wykazywać bardziej drzewny, tropikalny, owocowy albo kwiatowy aromat.

W kompozycji My Way Perfum oprócz świetlistej, pełnej słońca tuberozy z Indii na pierwszy plan wybija się majestatyczny aromat niebieskiego irysa. Nuty te podkreśla dodatkowo ambrette, ciepły i zmysłowy aromat z wyczuwalnymi wątkami piżma, uzyskany z nasion hibiskusa. Najnowsza wersja My Way Perfum to intensywna kompozycja o kwiatowo-drzewno-pudrowych nutach. Autorem tej pociągającej kompozycji jest mistrz perfumiarstwa – Carlos Benaïm, który skomponował również oryginalny My Way.

Armani, My Way Perfum, woda perfumowana, 494 zł/50 ml,  (refill 571 zł/100 ml) (dostępne w Douglas i na douglas.pl) Armani, My Way Perfum, woda perfumowana, 494 zł/50 ml, (refill 571 zł/100 ml) (dostępne w Douglas i na douglas.pl)

Surowce do tych perfum pozyskano w zrównoważony sposób przy użyciu najbardziej zaawansowanych technik ekstrakcji. Flakon wielokrotnego użytku urzeka kontrastem ciemnoniebieskiego korka i skrywanego wewnątrz różowego nektaru, podkreślając blask i intensywność zapachu My Way Parfum.

Od 2020 roku zapach My Way można napełniać wielokrotnie. Ponowne napełnienie flakonu o pojemności 50 ml powoduje zmniejszenie zużycia surowców: szkła o 45 proc., plastiku o 52 proc., metalu o 66 proc.

Bvlgari, Allegra

Kto z nas nie marzy czasem o tym, żeby zostać perfumiarzem. Pobawić się w łączenie aromatów, poeksperymentować z nutami serca, głowy i bazy. Dzięki marce Bvlgari możliwa stała się personifikacja zapachu przez łączenie aromatów z dwóch flakonów: białego, tzw. esencji, oraz kolorowego z lżejszymi nutami, które tak naprawdę tworzą charakter zapachu.

Bvlgari, Allegra, woda perfumowana 739 zł/50 ml, woda perfumowana – esencja, 819 zł/40 ml (dostępne w Sephora Westfield Arkadia i na sephora.pl) Bvlgari, Allegra, woda perfumowana 739 zł/50 ml, woda perfumowana – esencja, 819 zł/40 ml (dostępne w Sephora Westfield Arkadia i na sephora.pl)

Kolekcja #MagnifyForMore składa się z sześciu esencji, czyli zapachów wzbogacających (tzw. bazowych – białe flakony), które zawierają wysokie stężenia najwyższej jakości naturalnych składników, takich jak bergamotka, piżmo, róża, wanilia, mirra, paczula.
Do bazy można dobrać jedną z siedmiu wód perfumowanych z kolekcji podstawowej – to te kolorowe piękne flakony przypominające wyglądem cukierki. I tu zaczyna się zabawa, bo możliwości jest wiele.

Wszystkie wody perfumowane to intensywne, „świeże” kompozycje. Przesycone promienną witalnością Włoch są hołdem dla życia, radości, wakacji, słońca – czyli wszystkiego, czego tak bardzo brakuje nam w Polce zimą.

Bvlgari, Allegra

Autorem kolekcji Allegra jest mistrz sztuki perfumeryjnej Jacques Cavallier, który urodził się w stolicy perfumiarstwa – w Grasse we Francji. W każdym zapachu Bvlgari Allegra charakterystyczny rzymski duch i śmiały włoski styl odwołują do innego słynnego epicentrum – Wiecznego Miasta. Jak mówi Cavallier: „Wszystkie perfumy prowadzą do Rzymu”.

Le Couvent, Vetivera

Wetiweria to gatunek trawy i popularny składnik w perfumiarstwie. Olejek eteryczny stosowany do tworzenia pachnideł pozyskiwany jest z łykowatej części korzenia, który wrasta w ziemię nawet na głębokość około 30 cm. Aromat wetiweru często uzależniony jest od miejsca pochodzenia: czasem ma słodki charakter (np. haitański), a czasem bardziej słony. Zazwyczaj pachnie nieco ziemistą trawą z dodatkiem dymnej nuty.

W zapachu Vetivera Le Couvent zaprojektowanym przez od Jean-Claude Elleny, jednego z najwybitniejszych perfumiarzy, wetyweria z Haiti łączy się z czarnym pieprzem w nucie serca, na otwarcie kompozycji świeżości dodaje bergamotka, a bazę zapachu stanowi cedr.

Le Couvent, Vetivera, perfumy, 699 zł/100 ml (dostępne w Douglas i na douglas.pl) Le Couvent, Vetivera, perfumy, 699 zł/100 ml (dostępne w Douglas i na douglas.pl)

Jean-Claude Ellena:Morska bryza niesie niejasne pragnienie wetywerii, prawdziwy eliksir uwodzenia… Wystarczy, że wypowiem słowo »wetiwer« i od razu słyszę, że to zapach dla mężczyzn, na co odpowiadam stanowczo: »Nie!«. To niezrozumienie świata zapachów powoduje, że kompozycjom przypisuje się płeć. Wetiwer to nie drewno, a korzeń, który w niektórych kulturach jest wykorzystywany w eliksirach miłosnych. Do kompozycji Vetivera dodałem zapachy przypraw i zarówno oceanu, jak i morza: morze jest w wielu językach kobiece, a ocean męski”.

Perfumiarz Jean-Claude Ellena od 2019 roku tworzy kolekcje zapachów dla Le Couvent. „Mój cel w procesie tworzenia perfum można podsumować słowami poety René Chara: »Rozpowszechniać odrobinę cudowności, odrobinę buntu, odrobinę dobroci« – mówi mistrz.   Perfumiarz Jean-Claude Ellena od 2019 roku tworzy kolekcje zapachów dla Le Couvent. „Mój cel w procesie tworzenia perfum można podsumować słowami poety René Chara: »Rozpowszechniać odrobinę cudowności, odrobinę buntu, odrobinę dobroci« – mówi mistrz.  

Marc Jacobs, Perfect

„Perfect” – wyraz wytatuowany na nadgarstku Marca Jacobsa, osobista mantra projektanta i nazwa najnowszego zapachu, którego hasło brzmi: „Jestem doskonały taki, jaki jestem”.

Marc Jacobs, Perfect, wodoa toaletowa, 429 zł/ 50 ml Marc Jacobs, Perfect, wodoa toaletowa, 429 zł/ 50 ml


Najnowszy zapach Marca Jacobsa to lekka kompozycja, która za każdym razem, gdy po nią sięgasz, ma przypominać, że warto być wiernym sobie. Perfect to świeża i promienna interpretacja oryginalnego zapachu kwiatowego, który napawa optymizmem. Jego kreatorka, Domitille Michalon-Bertier, zinterpretowała na nowo biały bukiet z zaskakującym rozbłyskiem nowoczesnych nut, m.in. różowego pieprzu i rdestu. Stworzyła zapach kwiatowy: świetlisty i radosny, czysty i poprawiający nastrój, z drzewną nutą głębi i elegancką aurą.

Chloé, Nomade Jasmin Naturel

Ta kompozycja to obietnica czarującej podróży… Zachęta, by dać się ponieść. Zapach podsuwa wyobrażenie wspaniałego krajobrazu, gdzie pustynia graniczy z pasmem gór.

Gdy zapada zmierzch, powoli wyłania się zapach jaśminu. Kontrastując ze słodkimi nutami akordu daktyli i gruszek, ujawnia swoje pełne bogactwo i swą złożoność. Jego delikatnie zmysłowy charakter podkreślają otulająca wanilia i kremowy sandałowiec. Odrobina paczuli udoskonala kompozycję, dodaje jej blasku i elegancji.

Nomade Jasmin Naturel Intense, woda perfumowana, 555 zł/50 ml Nomade Jasmin Naturel Intense, woda perfumowana, 555 zł/50 ml

Dla Chloé pragnienie odkrywania planety jest nierozerwalnie związane z decyzją jej szanowania. W zgodzie z tą dewizą Chloé Nomad Jasmin Naturel Intense zawiera 100 proc. składników pochodzenia naturalnego.

Maison Margiela, Replica, On A Date

Najnowszy zapach Maison Margiela z kolekcji Replica jest wynikiem spotkania świata perfum i wina, efektem współpracy mistrza perfumiarstwa, Carlosa Benaïma, i mistrza sommelierstwa, Manuela Peyrondeta.

Maison Margiela, On A Date, 540 zł/100 ml (dostępny wyłącznie w Notino), świeca Replica, 261 zł/165 gr Maison Margiela, On A Date, 540 zł/100 ml (dostępny wyłącznie w Notino), świeca Replica, 261 zł/165 gr

„Dla mnie perfumy są po to, abyś czuł się dobrze” – mówi Manuel Peyrondet. Jego współpraca z Carlosem Benaïmem polegała na odtworzeniu wyjątkowych zapachów różowego i czerwonego wina z Prowansji.

Esencja z płatków róży damasceńskiej i bergamotki przywołuje słodkie uczucia, jakie przynosi uwodzenie będące wspomnieniem udanej randki. Akord likieru z czarnej porzeczki i esencja paczuli nadają zapachowi zmysłową i magnetyczną drzewną sygnaturę, jednocześnie przywołując zapach gleby prowansalskich winnic o wczesnej porze nocy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze