1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Uroda

Typ urody lato – stylizacje i makijaż. W jakich kolorach będzie ci do twarzy?

Przedstawicielką typu urody lato jest Cate Blanchett. (Fot. Daniele Venturelli/Getty Images)
Przedstawicielką typu urody lato jest Cate Blanchett. (Fot. Daniele Venturelli/Getty Images)
Należysz do typu urody lato i zastanawiasz się, w jakich barwach i ich odcieniach wyglądasz najpiękniej? Oto krótki przewodnik po palecie kolorów dla najpopularniejszego w naszym kraju podtypu urody, kojarzonego właśnie z kobietami o słowiańskim pochodzeniu. Podpowiadamy, jakich odcieni używać w stylizacjach i codziennym makijażu, aby podkreślić naturalne piękno. A jeśli nie jesteś pewna, czy to twój typ urody, porównaj go z naszym opisem!

Po czym poznać typ urody lato?

Jak z pewnością wiesz, wyróżniamy 4 typy urody, których nazwy odnoszą się do pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy. Po co właściwie powstał taki podział? Znacznie ułatwia on dopasowanie odpowiedniej kolorystyki makijażu, ubrań i dodatków (a nawet okularów!) do tego, jak wyglądamy. Tym razem skupmy się wyłącznie na kategorii zwanej „typem urody lato”. Jego najbardziej charakterystyczne cechy to:

 • mały kontrast między odcieniami skóry, oczu i włosów;
 • tęczówki najczęściej o szarym lub niebieskim kolorze, z niewielkim dodatkiem zieleni;
 • jasna, delikatna cera o neutralnym tonie, na której często widoczne są naczynka;
 • włosy w licznych odcieniach blondu, ale również stonowanego, chłodnego brązu.

Być może zaskoczyło cię, że mianem najcieplejszej pory roku określamy typ, w którym dominują chłodne, zgaszone tony. Równie zaskakujący może być fakt, że wśród pań o takiej urodzie wyróżnia się kolejne trzy typy.

Typ urody lato – podział na podtypy

Każda z czterech urodowych pór roku dzieli się dodatkowo na 3 podtypy, a opisywany przez nas typ dzielimy na:

 • chłodne lato,
 • jasne lato,
 • zgaszone lato.

Do którego z nich należysz, jeśli twój typ urody to lato? Za chwilę się o tym przekonasz – skomplikowana analiza kolorystyczna wcale nie jest tu niezbędna. Każdy z wymienionych rodzajów ma paletę barw, która może podkreślić piękno lub – przeciwnie – jego niedoskonałości. Wiedza o tym, co nam pasuje, zdecydowanie należy do przydatnych!

Typ urody – chłodne lato. Stylizacje w najlepszych kolorach

Panie o typie urody chłodne lato mają wyrazistą urodę, w której najważniejszą rolę gra idealnie jasna cera bez chłodnych podtonów. Wyróżniają je także oczy o rozmaitych mieszankach kolorystycznych (np. morskiej głębi z zielenią). Najciemniejsze odcienie ich włosów to stonowany lub mysi brąz, najjaśniejsze zaś wpadają w platynę.

Z urodą chłodnego lata świetnie kontrastują zimne odcienie niebieskiego i granatu, ale i szlachetne barwy, takie jak burgund i butelkowa zieleń. Jeśli nie jest ci po drodze z takimi kolorami, oprócz bieli, beżu i pasteli, możesz sięgać także po zimne odcienie pomarańczu i różu. Zrezygnuj za to z czerni, która może podkreślać ewentualne niedoskonałości skóry.

Typ urody – jasne lato. Jakie barwy mu pasują?

Jasne lato to typ urody, który możesz kojarzyć choćby z tym, jak wyglądają mieszkanki państw skandynawskich. Kobiety te mają bardzo jasną cerę, oczy i włosy – najciemniejszym kolorem wśród tych ostatnich jest średni blond. Najlepiej wyglądają – tu zaskoczenie – w delikatnych beżach, jasnej szarości i kolorze kremowym. Takie odcienie wcale nie sprawiają, że twarz staje się mniej wyrazista. Świetnie sprawdzają się na ciepłych swetrach i koszulkach basic.

Pani jasne lato będzie też do twarzy w delikatnym, maślanym żółtym, pudrowym różu oraz odcieniach niebieskiego nawiązujących do koloru nieba. Warto wziąć to pod uwagę podczas wybierania ubrań z jeansu! Unikaj przy tym najbardziej intensywnych kolorów, np. fuksji i neonowej żółci.

Typ urody – zgaszone lato. Stylizacje w pasujących odcieniach

Z wszystkich wymienionych to typ urody zgaszone lato jest najbardziej nieoczywistym – nie rządzą nim żadne określone z góry zasady rozpoznawania. Paniom, które mogą się nim pochwalić, kolor oczu i włosów potrafi zmienić się w zależności od oświetlenia. Przyjęło się jednak, że ich tęczówki mają zazwyczaj szary odcień, a włosy mieszczą się w przedziale pomiędzy mysim blondem a chłodnym brązem. Czy równie trudno jest dobrać odpowiednie odcienie dla typu urody lato?

Kolory, takie jak: grafit, przyćmione zielenie i błękity, mleczny beż oraz chłodne odcienie cukierkowego różu – wydobędą to, co w tobie najpiękniejsze. Z karnacją zgaszonego lata współgrają także oliwka, khaki i inne wariacje zielonkawego brązu. Jeżeli zaś uwielbiasz się wyróżniać, a błyszczące elementy nie są ci straszne, stawiaj na srebro, np. na butach, w biżuterii, ale i makijażu. Unikaj śnieżnobiałej bieli i zbyt kontrastującej czerni.

Typ urody lato – uniwersalne porady kolorystyczne

Na koniec mamy garść porad, które przydadzą się każdej pani lato – bez względu na jej podtyp urody. Powinny one unikać wszelkich neonów, a także kolorów, które kojarzymy z najcieplejszą porą roku, czyli nasyconej żółci czy krwistej czerwieni. Dobrym wyjściem będzie zamiana nasyconej barwy na jej pastelowy wariant, na przykład:

 • kobalt – błękit,
 • fuksja – pudrowy róż,
 • intensywna żółć – maślany,
 • trawiasta zieleń – mięta.

Jeśli twój typ urody to lato, nie omijaj zgaszonych, surowych kolorów o chłodnych podtonach. W przypadku biżuterii zaś stawiaj zawsze na srebro, które podkreśli twoje piękno!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze