1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Uroda

Typ urody wiosna – jakie kolory podkreślą twoje atuty?

Taylor Swift ma typ urody wiosna. (Fot. Jeff Kravitz/Getty Images)
Taylor Swift ma typ urody wiosna. (Fot. Jeff Kravitz/Getty Images)
Czy wiesz, jak poznać typ urody wiosna? Kolor włosów, oczu i odcień skóry nawiązują do tej wyjątkowej pory roku pełnej pastelowych barw oraz złocistych światłocieni. Dowiedz się, którym rodzajem wiosny jesteś, i dobierz najlepszy rodzaj makijażu oraz odzieży tak, by podkreślić największe atuty swojej urody.

Podstawowe typy urody – wiosna, lato, jesień i zima

Pewna amerykańska kosmetolożka w latach 80. ubiegłego wieku dopasowała poszczególne typy urody kobiet do pór roku. Opisana w książce pt. „Color Me Beautiful” koncepcja okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, znacznie ułatwiając dobór palety kolorystycznej do wybranego rodzaju. W kolejnych latach charakterystyka Carole Jackson została rozszerzona przez innych specjalistów w tej dziedzinie, ponieważ zauważyli oni, że wiele kobiet ma cechy pośrednie. Po wielu dokładnych analizach opracowano ostateczną wersję łączącą typy urody z porami roku, uwzględniając m.in. kolor oczu, włosów oraz odcień cery.

Obecnie każda grupa dzieli się na 3 modele:

Typ urody wiosna – kolory i cechy charakterystyczne

Wiosna to wyjątkowa pora roku, kiedy ziemia po miesiącach zimowego snu wreszcie zaczyna budzić się do życia. Na gałęziach drzew wyrastają maleńkie, delikatne pąki, będące zalążkami liści i kwiatów, na niebie pojawiają się gromady ptaków przybywających z ciepłych krajów, a niektóre owady czy zwierzęta budzą się z zimowego snu.

Wiosenne tony kojarzą się przede wszystkim z delikatnością, subtelnym światłem i pastelowymi odcieniami, akcentowanymi nieraz zielenią, błękitem lub złotem. I podobnie jest z typem urody przypasowanym do tej pory roku – delikatna karnacja, jasne oczy oraz włosy w ciepłych odcieniach to niewątpliwe atuty przedstawicielek tej grupy. W zależności od podtypów odcienie źrenic, kolory włosów czy karnacji mogą się nieco różnić, dlatego, aby dobrać do wiosny najlepszą paletę kolorystyczną, warto sprawdzić, do której podgrupy najlepiej pasuje – jasnej, czystej czy ciepłej.

Jasna wiosna – typ urody – cechy charakterystyczne

Jasne wiosny wydają się subtelne. Ich porcelanowa cera ma ciepły odcień złocisty lub oliwkowy, nieraz naznaczony piegami lub widocznymi żyłkami przybierającymi jasnozieloną nutę. Zielone, szare, orzechowe lub niebieskie oczy często mają domieszki innych barw lub obwódkę oddzielającą źrenicę od tęczówki. Włosy klasycznych jasnych wiosen wyróżniają się ciepłymi odcieniami blondu, często wpadają w miodowe tony i mają złociste refleksy.

Do pań o typie urody wiosna doskonale pasują jasne i nasycone odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwieni, zieleni, lazuru, écru, błękitu, miedzianego oraz pistacjowego. Z delikatną karnacją świetnie współgrają również wszelkie pastelowe i pudrowe barwy, w których warto robić delikatny makijaż. Jasne wiosny powinny unikać zarówno ciemnych, jak i zimnych odcieni przytłaczających subtelny typ urody. Do najbardziej znanych osób z tej podgrupy należą Taylor Swift, Reese Witherspoon i Gwyneth Paltrow.

Czysta wiosna – typ urody o dużych kontrastach

Jasna i pełna blasku cera to cechy, które wyróżniają typ urody wiosna. Stylizacje i barwy pasujące do podgrupy określanej jako „czysta” powinny być dopasowane do indywidualnych cech. Przedstawicielki tego typu urody charakteryzują się gładką i świetlistą cerą pozbawioną z reguły przebarwień czy znamion. Błyszczące oczy o ciemnej oprawie przyciągają uwagę jasnymi odcieniami i – podobnie jak w przypadku ciepłej wiosny – mogą mieć ciemniejszą obwódkę wokół tęczówki. Włosy czystych wiosen wahają się od blondu, poprzez rudy, kasztan, aż do ciemnego brązu. Panie z tej podgrupy dobrze się prezentują zarówno w subtelnych, jak i bardziej wyrazistych kolorach, takich jak czerwień, amarant, żółty, czekoladowy brąz, łososiowy, fiołkowy, pomarańczowy czy klasyczna ponadczasowa biel. Styliści zalecają unikanie przygaszonych odcieni, rozmytych pasteli oraz wszelkich szarości. Emma Watson, Adriana Lima i Mila Kunis to najlepsze przykłady czystej wiosny.

Ciepła wiosna – typ urody o nasyconych barwach

Ciepła wiosna przyciąga uwagę mnóstwem ciepłych pigmentów znajdujących się zarówno w delikatnej, wręcz porcelanowej skórze, jak i włosach. Cera waha się pomiędzy odcieniami moreli, brzoskwiń i jasnym beżem, kiedy jest opalona. Na twarzy mogą być zauważalne złociste piegi lub cieniutkie żyłki. Ciepłe wiosny mają zielone, morskie lub orzechowo-brązowe oczy o jasnych, błyszczących tęczówkach, a ich włosy przybierają ciepłe tony blondu, rudego lub jasnego brązu z ciepłymi refleksami o złocistej nucie. Panie o takim typie urody doskonale prezentują się w soczyście ciepłych i nasyconych kolorach, wśród których prym wiodą słoneczna żółć, czerwień, zieleń, jasny granat, turkus, fiolet, brązowy, złoty, biały i czarny. Ciepła wiosny powinna unikać ciemnych lub zimnych kolorów (takich jak butelkowa zieleń, kobalt, chłodny błękit czy brudna czerwień). Nie do twarzy jej również w jaskrawych barwach, które mogą odwracać uwagę od delikatnej cery i jasnych oczu. Celebrytkami o urodzie ciepłej wiosny są Jennifer Aniston czy Jessica Alba.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze