Promieniowanie UV ma zdecydowany wpływ na kondycje skóry. Dzieli się ono na trzy zakresy, które w różnym stopniu wpływają na kondycję skóry.
Promieniowanie UVC to promieniowanie o długości od 200 do 280 nm. Jest prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery, więc nie występuje w świetle słonecznym docierającym do powierzchni Ziemi.
Wykorzystuje się je w warunkach laboratoryjnych do odkażania i zabijania chorobotwórczych mikroorganizmów czyli grzybów, bakterii czy wirusów.
Promieniowanie UVB posiada długość fali z zakresu 280-320 nm. Stanowi tylko 5 % promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi. Jego największe natężenie występuje od godziny 10 do 15. Jest ono filtrowana zarówno przez chmury jak i szyby okienne czy też samochodowe.
Promieniowanie to wnika głównie tylko do powierzchownych warstw naskórka. Jego działanie uwidacznia się bardzo szybko w postaci rumienia czy poparzenia słonecznego. Efekty promieniowania UVB są widoczne szybciej niż te zależne od UVA - ze względu na jego wyższą energię promieniowania. Powoduje spadek odporności immunologicznej organizmu, przyczynia się do powstawania nowotworów nie tylko skórnych ale i całego organizmu. Jest również jedną z przyczyn zaćmy.
Kosmetyki chroniące przed promieniowaniem UVB zawierają: Octocrylene, Etocrylene, Parsol MCX, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Ethylhexyl Salicylate, Octyl Salicylate, Ensulizole, Bezoate - 4-Methylbenzilidene Camphor, Benzophenone-8, Eusolex 4360 .
Promieniowanie UVA to promieniowanie z zakresu 320-400 nm. Stanowi 95 % promieniowania UV docierającego do powierzchni Ziemi. Jego natężenie jest takie same o każdej porze dnia i niezależnie od pory roku. Nie jest filtrowane przez szyby ani przez chmury. Ma o wiele dłuższy zasięg niż promieniowanie UVB, więc o wiele głębiej penetruje skórę. Nie wywołuje rumienia ani oparzenia skóry, jego działanie uwidacznia się dopiero po kilku latach. Przyczynia się do powstawania nowotworów skórnych. Przyczynia się również do powstawanie reakcji fotouczulajacych. Promieniowanie UVA jest odpowiedzialne za procesy fotostarzenia się skóry. Jak widać, ochrona prze promieniowaniem UVA jest bardzo ważna. Dlatego szukając filtrów, zwróćmy uwagę na te chroniące zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA.
Filtry chroniące przed promieniowaniem UVA powinny zawierać:Bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine, Drometrizole Trisiloxane, Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid, Zinc Oxide,Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate .