„Cechy uzależnienia pojawiają się najczęściej u 11-latków. Nałóg rozwija się bardzo szybko: dziecko bywa chaotyczne, rozproszone, agresywne, impulsywne” – mówi Joanna Flis w szóstym odcinku podcastu „FLISolo”. Najważniejsza jest nasza szybka reakcja na sytuację, która nas niepokoi.
Uzależnienie dziecka – niezależnie od tego, czy mowa o przedszkolaku, nastolatku lub dorosłym człowieku – potrafi wstrząsnąć całą rodziną. To doświadczenie wywołuje szereg trudnych emocji: poczucie winy, lęk o przyszłość, a także bezsilność wobec narastającego chaosu. Dla rodziców to sytuacja, w której miłość i troska często wchodzą w paradoksalny konflikt z koniecznością wyznaczenia granic i zadbania o własne dobro.
W finałowym odcinku serii „FLISolo” psycholożka bierze pod lupę zjawisko współuzależnienia wśród rodziców dzieci zmagających się z uzależnieniem. Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze? Co zrobić, gdy zachowanie dziecka staje się niepokojące? I wreszcie – jak znaleźć balans między pomocą dziecku a ochroną siebie?
Uzależnienie rozwija się bardzo szybko. Dziecko bywa chaotyczne, rozproszone, agresywne, impulsywne. Najważniejsza jest nasza szybka reakcja na sytuację, która nas niepokoi – tłumaczy Joanna Flis. Ekspertka zwraca uwagę, że rodzice często nie zdają sobie sprawy, jak kluczowa jest ich rola w początkowych etapach uzależnienia – kiedy wprowadzenie zmian i podjęcie terapii mogą jeszcze zapobiec jego eskalacji. – Na uzależnienie częściej narażone są dzieci rodziców zapracowanych, mieszkające w podmiejskich miejscowościach, z dala od rówieśników. Jednak nie ma tu reguły – stąd teoria tzw. sztormu doskonałego, zgodnie z którą w wyniku niefortunnego splotu okoliczności nałóg może się rozwinąć u każdego dziecka – wyjaśnia ekspertka.
Joanna Flis w przystępny i empatyczny sposób dzieli się wiedzą, wspierając słuchaczy w odnalezieniu właściwej drogi w tej trudnej sytuacji. Odcinek uzupełniają praktyczne wskazówki, jak rozmawiać z dzieckiem o uzależnieniu, oraz refleksja nad tym, jak rodzicielstwo w takich okolicznościach przypomina „weekend na offie” – pełen wyzwań i wysiłku, ale niepozbawiony nadziei na zmianę.
Joanna Flis to doświadczona psycholożka, terapeutka i wykładowczyni akademicka specjalizująca się w terapii uzależnień i współuzależnienia. Autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, regularnie współpracuje z mediami, gdzie edukuje na temat zdrowia psychicznego i relacji międzyludzkich. W swojej praktyce skupia się na pomaganiu osobom zmagającym się z trudnościami w życiu rodzinnym oraz wspieraniu ich w odbudowie harmonii.